Brdy, Hřebeny

18. listopadu 2008 v 10:35 | Václav Burle |  Houbařské plácky
Hřebeny Brd začínají ještě v Praze nad soutokem Vltavy s Berounkou. Táhnou se až k Jincům, kde za železniční tratí Zdice - Protivín začíná vojenský újezd Jince, tedy Brdy centrální. Je to tady houbařský ráj, ale již ne tak nádherný, jako v dobách, kdy nebyla ještě auta. To si tyto nádherné lesy, louky, musel člověk pořádně vychodit. Dnes, když začne sezóna, jsou všechny lesní cesty plná aut. A to je prosím protizákonné, neboť příjezdové cesty do hvozdů musí být naprosto volné pro sanitní a hasičská auta.

Nejlépe, zejména pro rodiny s caparty, je využít lokálky Zádní Třebáň - Lochovice. Děti si určitě tohoto vláčku s radostí užijou. Vystoupit se dá na několika nádražích a na okraj lesa to již není daleko. Na hřeben to pak trvá asi hodinu. Cestou již můžeme sbírat houby a podle fyzické kondice se kdykoliv vrátit k vlaku. Je tady ale takový přírodně houbařský problém. Jestliže nechytneme období, kdy houby rostou všude, musíme počítat s následující záhadou. Často se stává, že když houby nerostou na severní straně, tak možná rostou na té jižní. Nebo pouze na hřebenu. O místní lokálce se můžete dočíst na těchto stránkách. Zadejte do vyhledávače pouze lokálka.

Další možností je využít městské hromadné dopravy. Po Strakonické ulici, což je dálnice na Písek, jezdí ze Smíchova autobusy. Pak stačí vystoupit v některé vesnici pod Hřebeny. /Hřebeny to je název zdejších Brd. Z malým h - hřeben to je vrcholová část, která se táhne celým lesem. Mnoho houbařů jezdí již na okraj od Prahy na Cukrák, kde je televizní vysilač. Bývají zde velice úspěšní. Otázkou je, jest-li je vhodné sbírat hřiby u dálnice.

Chcete-li dobře poznat nádherné lesy Brd, tak na těchto stránkách najdete mnoho článků.

Pro ty, kteří by zde chtěli strávit část své dovolené, zde mnoho možností ubytování není. Já preferuji táboření, tak vás seznámím s touto možností. Tábořiště, včetně chatiček, jsou v Dobřichovicích, v Řevnicích, na Karlštějně a v Srbsku. A to už jsme v Českém krasu. Jistě nemusím připomínat, že v okolí je nádherná příroda, řeky, hrady, zámky, Koněpruská jeskyně, lomy, letiště, možnost vyhlídkových letů, hradiště atd. Vlaky, ale i auty se může cestovat na všechny strany. Nikam není daleko. Navštivte Točník, Žebrák, Beroun, Křivoklát. Všude zde rostou houby!

A vodáci si mohou sednout na vlak, do auta a vyjet k Plzni, a tam dát raft, člun, kánoj, kajak na vodu a sjet Berounku třeba až do Prahy. Berounka se dá splouvat jenom několik dní nebo třeba až týden. Zajímavý zážitek, který se dá spojit i s houbařením.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 SergiooA | E-mail | 16. ledna 2017 v 18:48 | Reagovat

I found this page on 18th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

2 FelixL | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 11:50 | Reagovat

Máte spoustu zajímavých článků

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama