Novohradské hory I

17. listopadu 2008 v 21:44 | Také máte svojí lokalitu na houby. Informujte o ní své stejně postižené spoluobčany |  Houbařské plácky
Určitě je pravda, že každý houbař má několik svých areálů, plácků, které pravidelně navštěvuje. Stále však pošilhává, zejména, když tam u něj houby nerostou, kam by se tak jel podívat. To zejména platí v období dovolené, prázdnin, ale i víkendů. Dnes se podíváme do Novohradských hor, houbařského ráje.

Téměř celá tato vyhledávaná oblast před rokem 1990 ležela v hraničím pásmu. Každý návštěvník byl již ve vnitrozemí lustrován pohraničníky. Moc možností ubytování tady nebylo a člověk mohl pouze využívat pravou stranu silnice Dobrá voda, Benešov nad Černou. Levá strana patřila pouze ochráncům hranice, lesákům. Pohraničníci a jejich důstojníci nosili z lesa velké množství nádherných hub. Ještě v osmdesátých letech tady bylo ze strany turistického ruchu mrtvo. žilo tady nemnoho rodin, které především živil les a zemědělství. Zejména v šedesátých letech přírodní ráj. Nebyly totiž ještě auta a doprava do této oblasti nebyla jednoduchá a hlavně nebylo se kde ubytovat. Lesy byly plné hub. Já měl štěstí, bydlel jsem na Hojné Vodě na faře.

Od roku 1990 se zde pro houbaře situace výrazně zlepšila. Na straně druhé sem zamířily davy turistů, především cyklistů. Novohradské hory jsou v podstatě nevelké a dají se rychle projet, prozkoumat. Houbař se zde však bez kola, auta neobejde. Ani dnes zde není mnoho možností ubytování. Zájem je veliký a tak těch pár hotelů, penziónů je zejména v letních měsících obsazeno.

Jedna nádherná možnost tady však je. A to zejména dnes, kdy již lidé spaní v přírodě nevyhledávají. Prý více navštěvují ty mnohahvězdičkové hotely a to především v zahraničí. V Horní Stropnici je veřejné tábořiště, jehož součástí je venkovní hospoda a koupaliště s pitnou vodou. Úžasné je to zejména pro rodiny s caparty.

Pak už stačí dát košíky na kola a vyrazit do lesů. Jednoduší je však použít auta a prozkoumat mnohá houbová naleziště. Začneme na Dobré Vodě. Prohlédneme si poutní kostel, vylezeme na rozhlednu na Kraví hoře, projdeme se po hřebenu, třeba až do Besednice. Pak navštívíme Žofín, kde i v době komunistického režimu měli určití potentáti své hájovny a podobné objekty. Dnes jsou to již jejich chalupy. Ze silnice na odbočce na Žofín jsou bývalá kasárna, která zase patří současným potentátům.

Možností k výletům je zde nepřeberně. Projdeme, projedeme se po hranicích, navštívíme Pohorskou ves, to budete koukat, vydáme se ke kostelu v Pohoří na Šumavě. Nezapomeneme na Hojnou Vodu, projdeme Terčino údolí do Nových Hradů. V Besednici se projdeme po polích a snad zde najdeme i nějaký ten vltevín. Možností je tady nepřeberně a houby různé a ve značném množství. Je zde řada lesních rybníků, jezírek a tedy i chráněných rostlin, živočichů. Tábořiště v Horní Stropnici určiě stojí za návštěvu. Stačí si koupit mapu 1 : 50 000 a začít houbařit.

Jestli máte také nějaká ta nádherná místa na houbaření, nezapomeňte se zde pochlubit a dát šanci zejména mladým, začínajícím houbařům.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama