Rakovnický potok

25. listopadu 2008 v 12:12 | Václav Burle |  Potoky, říčky

Rakovnický potok - nádhera i hrůza

04.06.2007 -
Po třiceti letech jsem se rozhodl projít kolem potoka trasu z Rakovníka na Křivoklát. /17,5 km/. Doporučuji využít vlaku, který má trasu kolem tohoto toku. Takže nádhernou přírodu uvidíte dvakrát. Když vyjdete od nádraží, jdete alejí velkolepých stromů, které jsou pro svůj význam chráněné státem. Potok je čistý, ba dokonce snad i voní. O kousek dále je čistička, ze které vytéká hnědomodrá voda, která spisovně nepáchne, ale smrdí a to téměř po celém toku až k hradu Křivoklát. Je to hrůza!!! Obyvatelé mlýnů a vesnic na trase říkají, že teď už je to dobré, ještě nedávno to bylo něco nepředstavitelného... Stále však v údolí cítíte saponáty do praček. Že by ještě do potoka šlo něco z Rakony? Když se řekne Rakovník nebo Rakovnický potok, tak tyto názvy berete, tak nějak normálně a to až do doby, než na cestě uvidíte kopie historických mezníků a na nich znak Rakovníka. Raka. Uvědomíte si, že název pochází z dávných čásů asi podle obrovské populace raků v tomto potoce. Dnes tam nenajdete ani jediného. Pravdou však je, že před hradem jsou již ryby a spousta potěru. Zásluhu na tom má blízkost řeky Berounky a několik přítoků do Rakovnického potoka. Údolí potoka je něco fantastického a především dnes, když se zde jedna - až na výjimky - o neposečené louky, plné květů. Celý úsek je osazen řadou informačních tabulí, takže se i poučíte. Je zde i několik mlýnů. Kolem potoka prochází nová cyklostezka. Pro nás pěšáky je to další hrůza, ale pro kolaře a bruslaře něco překrásného. Je to především vhodné pro děti, protože celá trasa jde mírně z kopce. Takže se nemusí téměř vůbec šlapat. Představte si nádherné údolí, plné ptáků a flory. Uprostřed vede asfaltová cesta s perfektním povrchem. Něco takového sem nepatří. Ruší to ten překrásný zážitek z dokonalé přírody. Asfalt se místy úží, což je dobře, ale nejlepší je, když místo asfaltu je pouze zpevněná cesta. Ta lépe zapadá do okolní krajiny. Plži, zkrátka šneci, vylézají na asfalt se ohřát a to je jejich smrt. Leží jich tam stovky. Malých i těch velkých. Nad tím by se měl někdo zamyslet. Oblast Rakovnického potoka musí zústat přírodě. Je třeba se vyvarovat lidských zásahů. Cyklisté promiňte...
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 kolař | 7. listopadu 2010 v 16:38 | Reagovat

Vždyť tady byly pěkný fotky. Kam se poděly?

2 Václav Burle | 8. listopadu 2010 v 16:30 | Reagovat

Tak nějak se ztratily ani nevím jak, nebo jsou zde někde na blogu u podobného článku. Já to časem najdu. Prosím o prominutí.

3 sirvalecek | 27. srpna 2012 v 17:41 | Reagovat

Rakovnický potok je mnohem zajímavější, pokud jde o faunu, od Rakovníka kJesenici. Pod Rakovníkem to byla stoka, plná hlíny z keramičky a jedů z Rakony. A protože ty sajrajty nasákly hluboko do podloží, bude ještě nějaký čas trvat, než se vyplaví.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama