Šumava, Antýgl

18. listopadu 2008 v 17:43 | Václav Burle |  Houbařské plácky
Kemp Antýgl je v jednom z nejkrásnějších míst Šumavy. Je situován u řeky Vydry pod Sokolem. Tento vrch je sám od sebe plný záhad. Vrchol má tak, jako kdyby ho někdo uřízl nožem. Kdo to asi udělal? Zemina nese jasné stopy, že tudy prošli hledači pokladů. Prostředkem tábořiště prochází hlavní silnice, takže dávejte velký pozor na děti, Součástí je i obchod se vším možným co člověk v přírodě potřebuje. V historickém objektu je kromě bydlení i kuchyňka, kde si každý může připravit co je mu do žaludku milé.

I tato část hor je bohatá na houby. Stačí vylézt ze stanu, karavanu, chaty a už jste v lese. Budete o houby zakopávat. Podmínkou je jako vždy, aby zrovna rostly. Máme dva hlavní druhy houbařů. Jeden vleze do lesa pouze když ví, že z hvozdu neodejde s prázdnou. Ten druhý, tedy ten, kterých je velice, ale velice málo je v lese stále a obdivuje kdejakou i tu nejmenší houbičku. Pro tyto znalce je Antýgl, Šumava tím pravým rájem.

U vchodu je zastávka autobusů, tedy těch zelených, které vás provezou celou Šumavou a dokonce i s velocipédy. A když už tam někde na vrcholech nebudete mít sil, tak vás bez problémů odvezou až ke stanu. Není to snad dokonalé. Možností výletů je zde nepřeberně. Modrava, pramen Vltavy, Kvilda, Filipova Huť a samozřejmě kanál. Stačí vzít mapu a začít studovat.

Houby tady rostou všude. Před několika lety jsem postavil svůj maskovaný stan a se psem jsem se šel podívat do nedalekého lesa. Tolik hřibů pohromadě jsem nikdy neviděl. Celý týden jsem chodil a vybíral jen ty nejlepší, nejkrásnější. Jen tolik, abych je dokázal zpracovat na sušení. Sběr neměl konce. Tady jsem opět pochopil, že kdyby houby rostly v lesích ve velkých množstvích, tak by to nikoho vůbec, ale vůbec nebavilo. Nejkrásnější na tom je to věčné hledání a nikdy nevědět co člověk v lese najde, co uvidí, na co narazí. Houbař se stále musí těšit na nějaké to překvapení. A o tom to houbaření je.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Béďa Polička | 7. října 2010 v 10:36 | Reagovat

Na základě tohoto článku jsme letos navštívili Šumavu a samozřejmě i kemp Antígl. Houbařsky jsme byli přeuspěšní. Děkujeme za vynikající tip. Na Vydře pod stanem to nemá chybu.

2 Šumavák | 19. října 2010 v 23:50 | Reagovat

Letos tady rostly houby v obrovském množství. Byl to jeden z nejúspěšnějších roků.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama