Vojenský újezd Boletice 2007

17. listopadu 2008 v 18:01 | Zde je to jedna z mála nejkrásnějších rezervací naší české země |  Boletice
OLŠINA... je rybník, do kterého kromě jiných toků, teče potok rovněž Olšina. Na hrázi jsme v jižní části vojenského újezdu Boletice. Můžete se sem dopravit autem, nebo využít železniční zastávky. Všude kolem je zákaz vstupu. Vlevo za baštou je Špičák, za ním Knížecí stolec, Lysá a vpravo Chlum. A tady to chtějí mamonáři zničit budováním sjezdovek a betonovat, asfaltovat... Pamatuji na slova jihočeského hejtmana: "Šumava je chráněna, Blanský les je chráněn, tak Boletice zastavíme." Pro neznalce dodávám, že vynikající příroda Boletic se nachází mezi Šumavou a Blanským lesem. Moje odpověď panu hejtmanu snad byla srozumitelná: "A nebylo by lepší všechno propojit a udělat velké chráněné území?"
Tanků a transportérů je zde dostatek. Slouží jako cíle pro výcvik nejen české armády. Všude kolem se však válí značné množství různé munice. Horská pláň je plna nádherné zvěře. Český ráj to na pohled.

Vřele doporučuji...

18.08.2008 -
... poznat tento kraj. Je to nádhera. Není k tomu potřeba ani mnoho energie. V každém případě musíte mít mapu a buzolu. Cesty se tady změnily a na většině map jsou staré, již neplatící údaje. Jsou dvě možnosti. Ta nejkrásnější je vystoupit na železniční zastávce Spálenec a pak jít do Arnoštova cca 5,5 kilometrů a pak zpět na další vlak. Nebo autem do Arnoštova, pak na Spálenec a zpět. Musíte se však držet vlevo (po směru toku), v pravo to nejde, byl tam stržen most. Možností je samozřejmě ještě víc. Například pěšky ze Spálence až do Volar... Zde na řece Blanici je jedna velká, významná zvláštnost. Až potkáte hajného, ochranáře, nebo někoho z místních, tak se zeptejte. Je to v řece!
Ilustrační fotografie z Knížecího Stolce...
Lysá a Knížecí stolec od křižovatky nad Arnoštovem již po vichřici...

Co vyprávěl hajný Václav v hospodě...

13.08.2008 -
Véna, jak mu tady všichni říkají, se narodil a celý život žije, pracuje, ve vojenském újezdě Boletice. V místě, které je vysněným rájem pro všechny turisty, trempy. Vstup je ale přísně zakázaný. Vojenská policie a lesní správa je nemilosrdná. Jak to tam ale vlastně vypadá? To nám řekl hajný Václav a jeho druhové. Tak nyní několik postřehů, které jsem si zapamatoval. Z železniční zastavky Spálenec, vedla na začátku minulého století železniční vlečka, která byla postavena po jedné z mnoha větrných smrští, aby z lesů se dostala veškerá dřevní masa. Nyní je na ní z větší části položena asfaltová silnička, která přes Arnoštov kopíruje řeku Blanici. Ta je ještě ve vesnici slušně vodnatým potokem, ale jak se pokračuje dále do lesů pod Knížecí Stolec vody ubývá a ubývá až vůbec nevíte kde vlastně začíná. Nedávno při natáčení pořadu České televize byl pramen osazen kůlem a cedulkou. Vše ale zmizelo a pramen by našel pouze snad náš Véna. Kousek od tohoto místa je rozlehlá náhorní plošina. Jsou to zarostlé louky plné květů a keřů. Některé jsou obhospodařované na výrobu sena. Právě zde stály vesnice, které musely ustoupit vojákům. Jsou zde dopadové plochy pro nácvik střelby z kanónů, letadel, vrtulníků. Místy jsou vidět ruiny domů a sem tam staré ovocné stromy. Zde žily stovky lidí v obcích Květná, Ondřejov, Bor, Zlatá atd. Dnes zde můžete vidět pouze kapitální zvěř a vojáky z celé NATO. Vší -i když je to válečný prostor- této kráse, kralují nádherní velikáni - Lysá, Knížecí Stolec, Špičák, Chlum. V dálce se leskne Loutka, vodní výcvikový prostor, a velkolepý rybník Olšina... Máte-li nějaký dotaz, já se Václava zeptám. Mejlujte!
Knížecí stolec 1225,9 mm se všude uvádí jako nejvyšší kopec této oblasti. Samozřejmě to není pravda, vyšší je Lysá 1228,3 mm a to pouze o kousek. Pouze o část své vrcholové skály, ve které je přidělána vrcholová cedule. Oba kopce jsou od sebe co by jsi kamenem dohodil.

Ještě nedávno byly oba vrcholy zalesněné a nebyl z nich žádný výhled. Po orkánu, který položil veškerou vegetaci, je zdejší pohled do dálavy přenádherný. Bohužel málokdy se ovzduší vyčistí tak dokonale, že je možné udělat dokonalé snímky. Většinou přetrvává opar plný chemických nečistot.

Není to ještě tak dlouho, co ve vojenském újezdě Boletice úřadovala Střední skupina sovětských vojsk. S tímto územím měla obrovské plány. Právě zde mělo být nástupiště armád při vpádu na Západ. Úkol byl jasný, za několik dnů budeme u Atlantiku. V této souvislosti je nejen v prostoru, ale i kolem mnoho ještě dnes záhadných nedořešených věcí. Víte například, že pod Libínem, tam, kde si lidé mysleli, že se připravuje lom, mělo být odpaliště raket s atomovu hlavicí? A právě na Knížecím stolci se začala budovat maršálská pozorovatelna. Měla vypadat jako zemědělská usedlost, mít ocelový krov, dvojité stěny. Součástí měly být i dva podzemní, betonové bunkry. Odtud se měl pozorovat a organizovat vpád na kapitalisty. Dnes je podle hajného vše zlikvidováno a srovnáno se zemí. Ještě si vzpomínám, že ještě nedávno byly pod vrcholem zbytky asi dřevařské, lesnické boudy. Jestli něco víte, tak nezapomeňte své znalosti napsat do komentáře... Pozn.: Podobná pozorovatelna se budovala rovněž na Poledním vrchu 1053 m/m. O té ale nevím vlůbec nic!

Co je to Loutka?

14.08.2008 -
Odpověď na svůj dotaz najdeš, když se podíváš na internetu na satelitní, letecký snímek. Je to zvláštní rybník, určený pro výcvik tankistů, transportérů, potápěčů apod. Není moc dlouhý ani široký, ale je dost hluboký, takže má vysokou hráz. Po stranách jsou sjezdy a výjezdy pro tanky. Obrněnec vjede pod hladinu, aby se vynořil a vyjel na druhé straně. Na břehu jsou připraveni potapěči a vyprošťovací vozidla, to kdyby se něco stalo. To ale znám jenom z filmů v televizi...
Snímek ukazuje, jak vodní nádrž nádherně zapadla do prostředí. Ve skutečnosti je to jinak. Vpravo stojí vysoká velitelské věž, ze které se řídila veškerá vojsková činnost. Za zády pak vysoká betonová, kamenitá, hráz.
Od Loutky směrem na východ, až za silnici Chvalšiny - Kájov se táhnou pevnůstky ze třicátých let. Je to tady však úděsně zarostlé, neprůchodné. Nevíte někdo co je to za květinku?

U bývalých vesnic, osad, samot, je přemnoho starých stromů, a to jak ovocných, tak i těch ostatních. Místy narazíme i na zbytky álejí, které tady musely být přenádherné. Není již čas si udělat brigádu a začít je dosazovat, zušlechťovat. Pak musíme ale všechno nechat již na matce přírodě.

Zdejší krajina je bohatá na floru a faunu. Roste zde přemnoho i chráněných rostlin. Jak by bylo pěkné, kdyby vojáci, zejména na jaře, do vojenského újezdu povolili vstup s průvodci, odborníky na botaniku a zoologii. Bohužel by byl asi tak velký zájem z řad široké veřejnosti, že to nikdo nepovolí. Jedni by se tam mohli podívat, druzí zase ne. To by byl ale blázinec....

Hajný Václav pokračuje...

01.09.2008 -
... a tak jeho ústy, odpovídám i na vaše dotazy. Vojenský újezd je takovou džunglí. Mimo vojenské cesty, které vedou převážně ve směru jih - sever, se dá velice těžko pohybovat. Volné, především dopadové plochy, jsou zarostlé travní vegetací, kterou člověk těžko projde. Pořád vás nějaký ten šlahoun drží za nohy. Navíc je to velice nebezpečné. Od dávných dob, až po dnešek, zde leží mnoho různé, nevybuchlé, zkorodované, munice. Vojenské cesty, až na několik málo kilometrů, jsou vlastně prašné cesty a v lesích je člověk neprojde. Projede pouze tank, obrněné vozidlo. Příroda je zde přenádherná. Všichni plakali, když si vzájemně vyprávěli o údolí Olešný. To je potok, který se vlévá do stejnojmenného velkého rybníka. K němu se můžete přes Hodňov dojet podívat. Uvidíte Lysou, Knížecí stolec, Špičák, Chlum. A celé to bojové údolí, kde se konají téměř každý den nějaké ty manévry. Nahoře na "hřebenu" vede lepší cesta ze směru východ - západ. Na Ondřejově -nyní výcvikové místo, obrana domů, přepady- je přepěkný výhled směrem na Kleť. Na dopadové ploše, pláni, jsou zde jako cíle vyřazené tanky, transportéry. A všude kolem nevybuchlá munice. Na straně druhé opět nádherný výhled směrem na jezero Lipno, Vítkův kámen, Moldaublick. Lesáci a hajní, kteří sem jezdí na odstřel zvěře, pějí jen chválu. Sedíte na posedu a dalekohledem pozorujete jeleny, srnčí zvěř, ale i čápa černého, volavky a další opeřence, kteří újezd jen tak přeletují. Není problém zde uvidět i orla mořského, jestřába a i jiné dravce. Když zrovna rostou, tak je to zde i ráj vojenských houbařů. Po kapitole krása vojenského újezdu Boletice, přišla řada i na negativa. O tom ale snad až někdy jindy. když budete mít zájem. Pouze takovou jednu perličku. Právě nahoře v údolí Olešné, na rozbité cestě, plné hlubokých, ale i málo zavodněných louží, snad tisíce malých, letošních žabiček a to několika druhů. Kde se tu se, zjevilo pět plně obsazených soukromých džípů. V nich seděli otcové od rodin, včetně potomků a několik žen. Vletěli s auty do žabiček, které... Následoval velký masakr! Hajní jim nezůstali nic dlužni! Takže. V přírodních rezervacích v celé České republice již řádí čtyřkolky a nyní i džípy. Je to anarchie, a policie prý neví, jak s motorkáři a ostatními naložit. Neumějí je prý odlovit. Svěřte tuto práci šumavským hajním oni si poradí! V celém prostoru je mnoho zbořenin v místech, kde stávaly vesnice. A kolem mnoho starých ovocných stromů. Je to takový zajímavý pohled, který ve vás vyvoláva mnoho myšlenek, otazníků. Zde je ta pravda, a tam dole je ta hrůzostrašná, současná civilizace. Jsou to dva úplně odlišné světy. Který je ten lepší? Od armády České republiky, ale i Vojenských lesů a statků je chvályhodné, že některé památky se s úspěchem snaží udržovat, uvádět do původního stavu. Opravily se již především kapličky, muka, studánky... Tedy ten zbytek, který zde z neznámých důvodů přetrval. Děkujeme!
Lysá. Ihned po polomech zde lesáci udělali velký kus poctivé práce. Bohužel všechno dřevo si odvezli podnikatelé z Německa, Rakouska a možná i z dalších zemí Evropy. Nám už asi u nás doma nic nepatří. Proč vyvážíme surovinu? Proč nevyvážíme výrobky z našeho kvalitního dřeva! Ihned se začalo zalesňovat a to zejména listnáči. Bohužel zvěř tady byla mnohdy rychlejší, než stavba oplocenek. Alespoň si jednou spárkatá pochutnala.

Vše se tady mění!

11.08.2008 - Z Arnoštova můžete o sobotách, nedělích a svátcích projet vojenský újezd Boletice po asfaltové silnici až do Záhvozdí. Tak se dostanete na silnici Volary - Horní Planá. Před odbočkou do této obce ze silnice Zbytiny - Křišťanov si nezapomeňte vylézt na vyhlídkovou věž, ze které můžete pozorovat několik kusů pratura. Zvířete, který již vlatně neexistuje. Chovejte se prosím tiše, nekrmte, nepokřikujte, neplašte. Hned opodál stojí nádherná, státem chráněná, lípa. Vše se tam dočtete na informační tabuli. Samotná ves již nemá hospodu ani hotel. Místní lesníci, hajní, dřevorubci, to nesou velice nelibě. Od asi "překupníka" objekt koupil Holanďan. Nepočítejte zde tedy s nějakým občerstvením. Blýská se však na lepší časy. V brzké době zde bude v Panském domě, tedy v Zámečku, otevřen penzion se vším zaopatřením. Počítá se i s posezením a občerstvením.
Vrcholová část, dopadová plocha, od "pevnosti" Ondřejov. Všude se zde válí nevybuchlá munice. Vstup zakázán...

Tragédie na Knížecím Stolci...

23.10.2007 - Ve vojenském prostoru Boletice končí likvidace polomů. Podle ochránců došlo v těchto lesích k výrazné devastaci přírody, kterou zapříčinily dřevařské firmy. Týká se to i Knížecího Stolce, Lysé atd. Stalo se to zejména v oblasti Arnoštov a Horní Planá. Toto území leží ve vojenském prostoru Boletice, takže to tam nemůžeme zkontrolovat. Zjistit pravdu. Jest-li jí mají ochránci přírody, lesníci, nebo Česká komise životního prostředí. Kdo ví víc, tak ať se zde ozve. Lesu a přírodě zdar...

Lidi neblbněte...

06.01.2008 -
Nejkrásnější, nejhodnotnější, nejlepší a všechny další NEJ je vojenský prostor Boletice. Takových míst nejen v naší republice, ale minimálně v celé Evropě je velice, ale velice málo. Dají se spočítat na prstech jedné ruky. Mluvím o přírodě. Nenechme si toto území zničit nějakou podnikatelskou aktivitou. Zde nesmí peníze, mamon, zvítězit nad rozumem. LIDI NDEJME SE... LIDI NEBLBNĚTE... Lidi neblbněte vždyť jsou tady lidi, živočichové, rostliny atd. ... Kluci co jsme ve vojenském újezdě Boletice válčili, nedejme se, spojme se, braňme přírodu!!!

Asi to není tak hrozné...

15.08.2008 -
Podle hajného Vény na Knížecím Stolci, Lysé, ale i jinde v této oblasti, se před zimou hodně šturmuje. Dokončuje se stavba ohrazenek a výsadba dřevin. Všude převažují listnáče nad smrky. Je vidět, že když se chce, tak to jde. Stačí, když odborníci se domluví s lesníky. Příroda, turisté, trempové, milovníci přírody děkují!

Vpřed do vojenského újezdu

06.09.2007 -
O sobotách a nedělích je vstup z Arnoštova po lesní asfaltce do Záhvozdí, přes vojenský prostor Boletice dovolen. Vyjedete u lipenského jezera na silnici Volary - Želnava - Nová Pec. Klikni si zde na blogu rozhledna Moldaublick...
Vojenské houby... Vojenský újezd je na plody lesa opravdu bohatý, ale také nebezpečný...
mmmmm
Bez dobrého nože do lesa nelez. Tento je od Mikovu a je opravdu, ale opravdu dokonalý.

Zde na blogu je několik dalších článků o vojenském újezdu Boletice. Další pak o vojenských prostorech Jince a Doupov....

 

33 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Burle Václav | E-mail | Web | 29. dubna 2009 v 10:17 | Reagovat

Víte jaký je rozdíl mezi vojenským újezdem Jince a vojenským újezdem Boletice?

Tomu prvnímu velí paní Parkánová /žiletkový plot, americký radar, likvidace čápa černého a orla mořského na Horní hrázi, odvodňování Brd, likvidace obojživelníků, kácení listnáčů u rezervací, zpřístupnění turistům do oblastí, kde kvůli ochraně přírody nemáme co dělat, atd./!!!

Jihočeši mají to štěstí, že jim velí nový hejtman, který na rozdíl od toho předchozího je rozumný, inteligentní. Zástupitelé Jihočeského kraje na jeho popud zrušili ve vojenském prostoru Boletice jakékoliv aktivity tzv. podnikatelů. Rozhodli, že na Špičáku a ani jinde v újezdě, nebude žádná megolomanská sjezdovka nebo tomu podobné zařízení.

Vojenský újezd bude patřit přírodě, pak vojákům a v nejbližší době i turistům. Bude se zde chodit pouze pěšky. Cyklisté budou mít pouze přístup na asfaltové silničky, tak jak tomu již v současné době je!

Bývalý hejtman razil toto heslo: Šumava je chráněná, Blanský les je rezervací, tak veškerý prostor mezi /čti vojenský újezd Boletice/ chráněn být nemusí! Nový hejtman zvolil úplně odlišný přístup. Šumavu, vojenský újezd Boletice a Blanský les spojíme v jeden chráněný, přírodní, prostor! K tomu již není co dodat. Nemělo by to tak být i v Brdech???

2 Burle Václav | E-mail | Web | 20. října 2009 v 12:41 | Reagovat

Na naše toulky po Československu hledáme další zájemce. Zejména odborníky na květenu, hmyz, mykologii, apod.

3 Bohumil Toms | 11. listopadu 2009 v 21:45 | Reagovat

Vodní nádrž sloužila nejen pro plavby tankistů, ale i pro plavby "bigošů"-pěšáků či motostřelců-plavby OT 64, BVP a výcvik ženistů při stavění pontonů, kromě zplanělých stromů a keřů zde nebylo znát nic po nějakém osídlení Před samotnýma plavbama se provádělo tzv. namáčení, kde zevnitř vozidla seděl člověk a přes nedoléhající dveřní těsnění a těsnění střílen pozoroval, kudy sákne voda, pak se vše na břehu zatěsnilo a mohlo se plavat či jet pod vodou. Nezažil jsem, že by nějaké vozidlo bylo schopno projet či plavat bez přípravy. Jednou dokonce T 54 "chcípl" pod vodou motor, po půl hodině za pomoci potápěčů se tank podařilo vytáhnout a řidič měl vodu po"prdel".Byl jsem tu někdy v létě 1990 jako člen vyprošťovacího družstva a tanku T 72.

4 Eva | E-mail | 11. února 2010 v 15:45 | Reagovat

Burle je muj člověk!máme chalupu na Spálenci,čtyřkolky a invaze tůristů mě štvou,v lese hlubokém tmavém je krásně bez nich  eva

5 Václav Burle | 7. prosince 2010 v 11:48 | Reagovat

Paní Evo, jak tam na samotě žijete? Často vzpomínám na naše setkání a na tu vaši vynikající houbovku. Pozdravujte manžela, toho věčného kutila...

6 amjr | 29. prosince 2011 v 11:17 | Reagovat

Lysá vypadá z dálky vyšší jen kvůli stromům. Vyšší je však Knížecí stolec.
Stromy se nepočítají, vrcholové skalky však ano. Na mapě jsou kóty geodetických bodů a ten na Knížecím Stolci je cca. o 10m níž než nejvyšší bod na vrcholové skalce.

7 Václav Burle | 29. prosince 2011 v 15:08 | Reagovat

Pro: amjr - Tak tomuhle nerozumím a zjišťovat, jak to je by bylo pro mne převeliké úsilí. Pravdou je, že jsme to tady na blogu již jednou ve velkém řešili. Tenkrát jsem vůbec netušil, že existují geodetické body, které vůbec nejsou, nemusí být,  na vrcholech. Můžete prosím napsat kolik tedy mají vrcholy těchto dvou kopců? A jak je na tom Chlum a Špičák? Děkuji.

8 amjr | 29. prosince 2011 v 17:13 | Reagovat

Jiz jsem to napsal jako komentar k

"Boletice, vojenský újezd, !!! ENCYKLOPEDIE !!!"

Knizeci stolec - 1236
Lysa - 1228

dle tisicovky.cz, to jsou borci, co to maj prolezle s pristroji.

9 Pepa Jenšovský | E-mail | 12. dubna 2012 v 17:11 | Reagovat

Zdravím z Prachatic, velice oceňuji Vaší práci s tímto blogem. Dají se zde nalézt vskutku zajímavé informace, které jinde k nalezení nejsou. Až v poslední době objevuji okolní krajinu díky svému novému koníčku, kterým je krajinářská a přírodní fotografie. Když se k tomu přidá zájem o historii tohoto regionu, zaniklé obce, vysídlení atd, tak se dostávám k tomu, co je asi nejčastějším cílem mých výletů a terčem mého objektivu. zatím jsem v začátcích, ale plánuji zdokumentovat v tomto směru co možná nejvíce. Právě proto mi pomáhají stránky jako je tato. Ještě jednou děkuji a do budoucna přeji mnoho pohodových kilometrů krásnou krajinou.

10 Václav Burle | 12. dubna 2012 v 22:01 | Reagovat

Děkuji a dodávám není zač....

Nechci radit, ale teď je ten správný čas věnovat se v újezdu, a nejen tam, chráněným rostlinám. Kvetou doslova několik dnů, týdnů, a pak zase až za rok. Oblast vojenských Boletic je na ně převelice bohatá. To se týká i hub a dalších přírodních zajímavostí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama