Prosinec 2008Hávnatka psí -

28. prosince 2008 v 22:07 | Byla neznámá a teď vaší zásluhou se již jmenuje, ale je to lišejník |  HOUBY
Jedná se o hojný lišejník z čeledi hávnatkovité. Hávnatka psí roste všude hojně, zejména na vlhčích místech společně s mechy. A to od nížin až do hor. Tato byla vyfotografována ve vojenském území Boletice, západně pod Špičákem. Připomíná zuby psů a proto se v dávných dobách používala k léčbě proti vzteklině. (Tak to vidíte. Myslel jsem si jaký jsem to neudělal objev houby a on je to lišejník a navíc úplně hojný...) Spodní dvě stejné fotografie jsou z Českého krasu.
mmmmmm
mmmm

Slizovka práškovitá - Fuligo septica

28. prosince 2008 v 19:09 | Ani houba, ani živočich. Co to teda vlastně je? |  HOUBY
Slizovku práškovitou můžeme nalézt v létě až do podzimu na pařezech, listí. Není to ani houba, ani živočich. Je to něco zajímavého mezi tím. Jedná se o protoplazmatickou hmotu, která se může dokonce pohybovat. Podobně jako slimák zanechává za sebou stopu. Pohybuje se rychlostí až pět centimetrů za hodinu. Je nejedlá a patří do říše prvoků. Vytváří prapodivný organizmus, kolonie, jednotlivých vzájemně komunikujících buněk s určitou inteligencí. Živí se bakteriemi, výtrusy i houbami.

Poznámka: Jestliže ovládáte problematiku hlenek, tak prosím do komentářů se vyjádřete a já to potom přetáhnu do článku. Děkuji.

Choroš šupinatý - Polyporus squamosus

28. prosince 2008 v 19:07 | Kluci dík, podle atlasu bych ho nezjistil |  - - šupinatý
V mládí jedlý, velikost až 50 cm...

(Fotografováno v Horní Plané v parku na náměstí. Až tam budete mít někdo cestu, tak se prosím podívejte jest-li tam bude i v roce 2009.)

Hlíva ústřičná

28. prosince 2008 v 19:04 HLÍVA ÚSTŘIČNÁ
Na tomto blogu jsou o hlívě další články...

...

...
....
....
...

Šupinovka slizská -

28. prosince 2008 v 17:21 | Nádherná, jedlá, ale nic moc. Pouze mladé plodnice do octa |  - - slizská
Šupinovka slizská je zajímavá tím, že jednou najdete přenádherné obrovské trsy mladých plodnic. Jindy zase dvě houby někde na kmenu, které jsou unavené až ošklivé. Při jejím nálezu mám vždy pocit, že se pro kuchyňské využití moc nehodí. Vím, že kloboučky mladých plodnic jsou jedlé, třeň se naopak pro svou tuhost nepoužívá. Využíváte tuto houbu pro kulinářské účely?Našel jsem jí ve vojenském újezdě Boletice, ale do dnešního dne jsem nevěděl a jaké plodnice jde. Správně jsem se domníval, že to není kostrbatá, ale podle atlasů jsem nic nepoznal. A dnes je to zásluhou Martina a Zdena jasné, a tak to má být. Vo tom to je...

Vyskytuje se ve hvozdech hojně, a to jak ve velkých trsech, tak i jednotlivě, ale podle mého názoru je oproti václavce taková nepříjemná. Nalézáme jí od léta a podle počasi i v zimních měsících. To už ale nevypadá moc vábně. Roste jak na padlých kmenech, tak i na stojících stromech. Podle kulinářů je chuti nevalné a tak se malé kloboučky hodí zejména do octových směsí.

Je hůře stravitelná, po jejím požití ve větším množství a starších plodnic nás může pořádně rozbolet břicho.

Kolik let ji vidáváte na jednom pařezu, stromě. V této souvislosti si zde na blogu klikněte šupinovka kostrbatá a podívejte se na dvě fotografie. Jedna se o jeden pařez, ale ze dvou po sobě následujících roků.
Šupinovka kostrbatá, prosinec....

Svazarm ve Velké Chuchli

28. prosince 2008 v 16:50 | Příprava na studenou válku, byli jsme mladí a pitomí |  Chuchelský háj
Někdy v druhé polovině padesátých let byl v Chuchli založen Svazarm. Předsedou se stal ing. Antonín Vokurka, kterého velký počet svazarmovců miloval. Příkladně se o nás staral, věnoval se nám na plný úvazek. Vůbec nám nevadilo, že u komunistů byl na černé listině...

Byly ustaveny dva kluby - radiotechnický a střelecký. V Žákově lomu byla postavena vynikající střelnice. Na 50 metrů bylo deset střeleckých stavů, tři pak na více než sto metrů. V prvém případě se střílelo směrem na západ, v tom druhém na sever. Někteří z nás dosahovali na soutěžích vynikajících výsledků a tak mohli mít sportovní malorážku s optikou doma. Náboje byly zdarma, nebo za symblický finanční příspěvek. Tato střelecká příprava se nám všem zúročila na vojenské základní službě. Petr Kolda byl dokonce za své výsledky přiřazen k odstřelovačům, kde dosahoval vynikajících výsledků. Bylo tam několik borců, kteří pravidelně stříleli ze 100 možných 93 až 97 bodů. Chodila i děvčata a slečna ---------- dokonce byla lepší než většina chlapů. Běžte se podívat jak to tam vypadá dnes. Navážka komunálního a stavebního odpadu, která měla být již dávno odvezena a to je prosím místo, které chrání UNESCO...

Jednou jsem takhle přišel domů a máma byla vyděšená. Byla tady policie a pan x a pan y a ještě paní z... Musela jsem jim odevzdat pušku a všechny náboje. "Jen klid mámo. Zase nějaký ouřada něco zvrzal." Později jsem se od jednoho soudruha dozvěděl, že jsem byl sledován a málem zavřen, Na policii a další stranické orgány docházely desítky anonymních, ale i podepsaných udání. Chodím do lesa s velkou flintou a tam lovím zvěř. Burle je určitě pytlák. Už vidím ty tajné policisty, jak celé hodiny mě sledovali na střelnici v lomu.

V radiotechnickém kroužku nás nebylo mnoho. Odhaduji to tak na deset lidí. Byla to však vynikající škola. /Stále se nadává na komunisty, ale o mladé lidi se uměli postarat. Žádné drogy, pouze práce, která měla výsledky. Než mě nějaký antikomunista napadne, tak ještě jeden příklad. Desetitisíce zájemců o řidičský průkaz, především na nákladní vozidla a stavební stroje, prošla Svazarmem, A tato činnost se stala na celý jejich život obživou./ Pan Vokurka byl pro nás Bůh. Jako inženýr nás naučil mnoho věcí, které jsme pak v životě uměli plně využít. Za to mu já osobně ještě jednou touto cestou děkuji, i když je už na nebesích. Naprostá většina účastníku klubu radiotechniky na vojně nastoupila k radarům a k radistům. Nejvíce nás snad bylo u raketového vojska. Já jsem se po vojně stal radiotelegrafistou v ČTK. Dokonce jsem udělal třídu na obsluhu námořních lodí a málem jsem nastoupil k ČSA, ale v té době jsem začal nosit brýle a tak letadla musela létat bez mé maličkosti. Ještě jednou děkujeme pane Vokurko. Vždyť bylo lepší sloužit u radiostanice, než běhat po polích a volat urá, urá, urá za Stalina a matičku Rus.

A ještě jednu perličku: Jednou takhle pan ing. Vokurka přinesl několik vojenských beden, ve kterých byla radiovýzbroj po fašistech. Já jsem dostal několik leteckých kukel a měl jsem je rozebrat na součástky abych se naučil z čeho ta přilba je sestavena. Tak nějak to nevyšlo. Hodil jsem je na půdu a teprve v devadesátých letech jsem je vyndal a odešel do arm shopu. Býval bych za ně dostal majlant. Tak jsem si je raději uschoval na památku na tuto část našeho dětství...

Pozn. Co takhle už konečně všechno z Žákova lomu odvézt a udělat tam něco prospěšného. Například parčík pro maminky a mateřskou školku, nebo hřiště. Nabo snad dokonce opět střelnici?

Václav Burle

Ministryně obrany a žiletkový plot

27. prosince 2008 v 23:12 | Co je v republice důležitější. Žiletkový plot nebo čáp černý, orel mořský |  Brdy radar
Tři tisíce metrů žiletkového plotu chrání houbový plácek paní ministryně. Jelenům, srnám, divočákům a dalším brdským tvorům se to vůbec nelíbí. Celá tato legrace "stála pouze" téměř pět milióny korun. Když jsem začal křičet, poslal tam televizi, tak paní Vlasta Parkánová nechala kolem plotu za další peníze nás daňových poplatníků, natáhnout ještě ohradník pro skot. Tím přestali běhat po brdských hvozdech kulhající, zranění jeleni, vysoká zvěř, a jejich lesní kamarádi. Není již čas, paní ministryně, žiletkový plot odstranit? Kolik ta legrace bude opět stát korun? O problematice kolem amerického radaru, o ničení přírody Brd -na tomto blogu- najdete několik dalších článků.... Chraňme brdskou přírodu! Nedejme se! Klikni na rubriku "O houbách pod jedlí."
A to je on, brdského vzduchu šampión. Přežije ty tisícovky cyklistů na Padrti. Bude zde ještě hnízdit? Co myslíte....


Šupinovka kostrbatá - Pholiota squarrosa - Šupinovka šupinatá

27. prosince 2008 v 22:03 | Na stejném pařezu jí pozorujeme tři roky. Co bude v letech příštích! |  - - kostrbatá
Tato plodnice byla vyfotografována v roce 2008....

Takovéto nádherné houby rostou právě na tábořišti pod Boubínem, na východní straně. Je to zde houbařský ráj. Letos tam byly desítky pařezů s opeńkou měnlivou, obrovské kotrče a desítky úplně neznámých hub. Pro fotografy doslova houbařské žně.... (Klikni na fotografické výlety, tam více o tábořištích na Šumavě.)
Tato plodnice byla vyfotografována v roce 2009...
Co myslíte, bude tam ještě v roce 2010? Sázky přijímám, pozor, teď....

Tato plodnice nebyla vyfotografována v roce 2010...
V tomto roce jsme se na tuto lokalitu nedostali. Přijeli jsme až koncem září a to tam plodnice šupinovky kostrbaté nebyly. Bohužel už nezjistíme jest-li nevyrostly, nebo je někdo otrhal.

Poznámka: Následně na pařezu již nikdy nevyrostla.

Zajímavost: O šupinovku kostrbatou se zajímám již od dětství. Vždy to byla pro mne záhadná houba. Odborníci v dávných časech totiž tvrdili, že je sice jedlá, ale nepoživatelná, neboť tuhá. Nyní se objevil článek, že jeden houbař si jí popletl s václavkou. Místo václavek sbíral šupinovky a jedl, zavařoval, jako václavky. Nyní mykologové říkají, že nic nebrání tomu jí konzumovat na jakýkoliv způsob. Sbírají se ale pouze mlaďounké plodnice. Jak je to se třeni nevím....

Paní Parkánová má houbařský plácek v Brdech

27. prosince 2008 v 21:56 | Povídání o žiletkovém plotě, radaru a devastaci centrálních Brd |  Brdy centrální
Centrální Brdy, tedy vojenský újezd Jince, byly desítky let pro veřejnost nepřístupné. Za komunistů se sem na černo pravidelně podívalo pár odvážlivců, trempů, zálesáků, traperů, zlatokopů, pytláků. Především kluci, kteří tady okoukli cvrkot v době své základní vojenské služby. Pak už byla hračka se do těchto přenádherných divokých lesů vracet. Návraty se tajily až do let kolem roku 1968. V té době na Tok, Padrťské rybníky a další zakázaná místa vstoupilo mnoho stovek brdomilů. Zásadní zlom nastal až po "sametové revoluci".

/Všichni kdo milují Brdy, mají kolem amerického radaru jasno. My ho zde nechceme. Vedlejším důvodem je, že si nepřejeme ničit zdejší přírodu, hnízdiště čápů černých, orlů mořských a dalších živočichů, ale i rostlin, stromů. Ale abychom byli spravedliví, tak požadujeme referendum. Ať rozhodne většina obyvatel našich národů.
Hlavním důvodem je, že nechceme další světovou válku. Postavení radaru znamená naštvat si Rusko, které oprávněně začne dělat protiopatření. Na celém světě se začne opět zbrojit a budeme zde mít opět studenou válku. Nechceme, aby naši vnuci a vnučky, naši potomci, opět umírali na válečných polích a pak byli zahrabáni v masových hrobech. Historie se opakuje. Zájem na zbrojení mají pouze ekonomové, zbrojařské firmy. Myslí si totiž -asi oprávněně- že zbrojení nastartuje ekonomiku. Ale kvůli možné válce? To snad ne!/ Václav Burle

Je veřejně známo, že paní Parkánová je vášnivou houbařskou a tomuto koníčku rozumí. Bohužel nemá moc času se houbám věnovat a tak si v Brdech oplotila vlastní houbařský ráj.


Začali se zde pohybovat nadšenci, kteří brzy nedali na Brdy dopustit. Chodily hvozdem několikačlenné partičky, ale i jednotlivci a to nejen o víkendech, ale i třeba po celý týden. Bylo zde mnoho "amerických vojáků," mladých kluků, kteři si zde v dobrém slova smyslu hráli na vojáky. Nechyběli tady ani ruští, ukrajinští a další válečníci z Afganistánu. Nyní si zde vydělávali peníze jako dělníci na pracích v lese. Někteří dokonce v Brdech sloužili v dobách, kdy zde měla sídlo Sovětská armáda. Všichni zjistili, že tento přenádherný kraj se nedá poznat, projít během několika dní. Tady můžete chodit roky a nikdy Brdy nepoznáte. Jsou plné záhad, jak z dob dávných, tak i z časů nedávných. Především je sem láká nedotčená příroda plna chráněných rostlin, živočichů. Od roku 1990 odpovědné orgány přivíraly oči, ale to nyní již skončilo. Nastávají nám horší časy!

Všichni měli jedno společné. Knihy pana Jana Čáky, z nichž každá se stala svatou knihou, biblí. Bez těchto tisků žádný milovník těchto hvozdů neusínal. Leže ve spacáku, nebo jen tak po celtou, si před usnutím probíral jednotlivé kapitoly, místa, která ještě musí navštívit, vyfotografovat. Děkujeme Jene... (Knihy jsou ještě k sehnání v knihkupectví v Příbrami.) Klikni zde na blogu Jan Čáka a dočteš se nejen o něm, ale získáš i základní informace o jeho díle.
Paní Parkánová, pane Bursík, prosím nelikvidujte nám naše kamarády, kamarádky ve vojenských Brdech. Mějte je rády i vy! Podívejte, jak jim to v brdských hvozdech sluší!
Obama podtrhl ministryni obrany!

05.11.2008 - Burle Václav
My turisti milujeme putování po Brdech. Výstavba amerického radaru ve vojenském újezdě nám chtěla tento nádherný kout České Země zničit. Což se také rozhodnutím paní Parkánové stalo, když do nejhodnotnější části -Padrťské rybníky- pustila davy cyklistů. O tom jsem zde již mnohokrát psal. Od dnešního dne je všechno jinak!!! Ukázalo se, že naše vláda rozhoduje špatně, nesprávně. Dnes jsou sdělovací prostředky plné následující informace: Ještě před volbami Barach Obama -nový prezident USA- řekl, že myšlenku protiraketové obrany v zásadě podporuje, ale systém se podle něj nejprve musí pořádně vyzkoušet. Vyjádřil pochybnosti o jeho spolehlivosti a účinnosti. Instalace radaru v České republice a raket v Polsku se odkládá na neurčito! Není paní ministrně obrany Vlasto Parkánová již čas odstranit žiletkový plot? Prosím přepošlete někdo tento článek paní ministryni. Děkuji....
reakce na Václava Burle

06.11.2008 - Lu.boss
Zůstaň v klidu. Každý kdo kandiduje na "něco" a chce být zvolený, tak vždycky říká a vyhlašuje to co lidi chtějí slyšet, hlavně ti, kterým se nechce moc přemýšlet a nemají větší znalosti a těch je naprostá většina. Je jedno jestli to je kandidát na prezidenta USA, našeho senátora nebo jiného potentáta. Nikdo nikoho nepodtrhl, v klidu si počkej až se tak za půl roku usadí v úřadu a bude mět rozhodovat o požadavcích armády a zahraniční politiky. Pak teprv budeš moct mluvit o podtrhu. Jenom by mě zajímalo co ti vadí víc, jestli davy cyklistů, nebo ploty a že ti někdo brání v chůzi po vojenském objektu kde tě napadne. A doporučuji ti nepoužívat slovo MY, nejseš monarcha a nemluvíš za všechny turisty.
Na toto téma...

07.11.2008 - Burle Václav
... jsem napsal na internetu mnoho článků. V jednoduchosti řečeno. Přicházeli jsme od Nepomuka k Padrťským rybníkům. Ještě na okraji lesa, kryti stromy, jsme pozorovali několik mořských orlů, jak kroužili nad vodou a lovili. To samé se týká černých čápů a dalších živočichů. Otevřením zejména horní hráze cyklistům, výskyt těchto ptáků skončil. Již zde nebudou hnízdit. Jakmile jsme se pohnuli na louky dopadové plochy, tak nás i na vzdálenost téměř dvou kilometrů zahlédli a zmizeli někde v lese... Když jsme od rybníků odešli, tak se vrátili na nebesa. Dnes dokonce na vodě nejsou téměř žádné kachny. Jedná se o ty divoké, které nesnesou ve své blízkosti člověka. Ten žiletkový plot stál více než 3 000 000,- korun. Podle mne jsou to naprosto vyhozené peníze. Proč se má zadrátovat kus lesa, kde vůbec nic není? Neměl by les patřit zvěři? Drátěný plot s dobytkářským ohradníkem sem nepatří. Já to byl, kdo do světa vytroubil tuto zrůdnost. Nejdříve armáda.... ale o tom všem jsem již psal. Vadí mě, že pannenské přírody všude ubývá. Bohudík ještě existuje, ale jak dlouho. Další informace najdeš když zde klikneš Boletice, Arnoštov, Volary, Javornický potok, Mladotický potok, Manětínský potok, Jesenice atd. Mám rád přírodu, jsem tremp, dokonce věkem před kremátoriem, takže hodně pamatuji. Ale takové ničení přírody je nesmysl!!!
Na toto téma

07.11.2008 - Lu.boss
Nejspíš máš pravdu a pokud to je tak jak píšeš, tak proč se spolu s místními ochránci přírody a ptactva nesnažíš o zřízení ptačí rezervace. Sice by to nebylo hned zítra, ale pokud tam hnízdí vzácné a chráněné ptactvo tak by to neměl být až tak velký problém a je to lepší a účinnější než tady a Nakole lamentovat nad cyklistama, cyklostezkama a turistama.
Já nelementuji,...

07.11.2008 - Burle Václav
... ale již několik let upozorňuji, že vznikne problém, který bohužel už nastal. Naprostá devastace tohoto území. Já udělat více nemohu. Od toho tady máme placené úředníky z našich daní, kteří však berou jenom peníze, ale o přírodě, životním prostředí, nemají ani anunk. Chybí jim to srdéčko. To samé platí o železnici, klikni Volary. Já zanedlouho již oslavím sedmdesát let. Jistě pochopíš, že v tomto věku již nemohu běhat do senátu, parlamentu, na krajské úřady apod. Já se již musím pouze připravovat na prohlídku krematória zevnitř. Ale mohu se na protest proti likvidaci živočichů, rostlin buď upálit nebo skočit pod vlak. Těm nahoře, kteří o těchto záležitostech rozhodují, to ale bude stejně úplně jedno...
Pane veliteli újezdu Jince...

02.11.2008 - Václav Burle
..., když jste na rozkaz paní Parkánové dokázal utratit za žiletkový plot 3 000 000 korun, nemohl by jste prosím utratit několik stokorun za opravu, znovuvzkříšení, partyzánského bunkru pod Třemšínem? Ředitel Lesů České republiky Vám určitě poskytne trochu dřeva zdarma! A Vaši vojáci si určitě udělají nějakou tu brigádu, když jde o dobrou věc... Rád se ve svých téměř sedmdesáti letech rád zúčastním! V Brdech za osvobození naší vlasti před fašisty bojovali lidé, položili život, partyzáni, kterých si armáda České republiky váží, je jejich pokračovatelem. Měli bychom důstojně vzpomínat na jejich oběti. Ať to v Brdech s pomníky nedopadne jako s tím tankem osvoboditelem, který nechala armáda natřít na růžovo... Já sice od svých agentů v jineckých kasárnách vím, že tamější velitelský sbor tyto články čte. Někdy se chytají za hlavu, někdy nadávají a dokonce je občas přepadne hurónský smích. Já bohužel to s počítačem neumím. Nemůžete prosím tento článek přeposlat někdo na vojenský újezd Jince a na Lesy České republiky? Děkuji!

Poznámka 10 2. 2009: Na základě tohoto článku bylo oznámeno, že Lesy České republiky opraví partyzánský bunkr pod Třemšínem na jaře...


Parkánová a Bursík prohráli ODS volby aneb hrůza ve vojenském újezdě

31.10.2008 - Burle Václav
Nikde nenajdete žádná hesla o místech ve vojenském újezdě Jince. Ani já jsem se o centrálních Brdech nerozepisoval, neboť jsem byl přesvědčen, že do této panennské přírody davy lidí nepatří. Vše se změnilo rozhodnutím paní ministryně Parkánové. Nyní je to zde hrůza všech hrůz. A důvod? Paní Parkánová se mylně domnívala, že když lidem umožní vstup do újezdu, že jim zacpe hubu kolem radaru. ODS a KDU-ČSL si neuvědomila, že velice mnoho lidí radar vůbec nezajímá, ale pouze nechtějí likvidaci pořírody v centrálních Brdech. A i tento fakt donutil lidi volit oranžové. My radar v Brdech nechceme, nechceme likvidaci zdejší přírody! Otevřením prostoru převážně pro cyklisty sem přineslo katastrofu. V sobotu jsem seděl na hrázi Hořejšího rybníka a i přes nevlídné počasí sem proudily davy kolařů. Vypadalo to asi takto... Z lesa ještě daleko před rybníkem se najednou ozvalo: "Dostala jsem smsku." To na celé lesy řvala dáma na své spolucestovníky, kteří od ní byli již několik stovek metrů. "Máme koupit v Lídlu..." A následoval řev více než desítky položek. Ze zakázané oblasti najednou vyrazilo téměř deset zablácených čtyřkolek a na nich dvacítka borců. Po lesních cestách se proháněly ta velká auta co dělají doprovod cyklistům. Proboha, jak se sem ti devastátoři přírody vůbec dostali? Paní zpěvačka zde zřídila cyklostezku, jejíž výstavba nejen že stála mnoho miliónů, ale jednoznačně zdevastovala zdejší přírodu. Těsně před horní hrází dříve byla jenom taková stezka pro zvěř, která vedla močáloviskem. Dnes je zde nová cesta, močál ustoupil šotolině. Přes vodní obchvat rybníka, což je další průser lesáků, vede nový můstek. A pak následuje další zrůdnost - silniční značky. Velké kulaté cedule informují kolaře - sesedni z kola, nasedni na kolo apod. Děs, běs! Všude jsou pro cyklisty směrové tabule. Proč? To snad se neumějí orientovat podle mapy, buzoly. Paní Parkánová za drahé peníze nechala kolem stezky usadit nové zákazové cedule, které mají zabránit kolařům vstupu do zakázaného vojenského prostoru. Výsledek je úplně opačný. Cyklisté zákazy nerespektují a stále vyjíždějí ze zakázaných cest. To bude průser až se kolaři objeví v zakázaných objektech, na tajných místech armády České republiky. A že jich tady je mnoho. A dokonce těch nejutajovanějších. Rozhodnutí paní ministryně přineslo jediné. Černí čápi se naštvali a ulétli před paní zpěvačkou raději do Afriky. Otázkou je, jestli ještě někdy budou mít možnost se na Padrťské rybníky vrátit. Čáp černý totiž potřebuje naprostý klid. Orel mořský zde již rovněž není a na rybnících není téměř žádná kachna a tak bych mohl pokračovat do nekonečna. Zde například se narodila ta slavná Kristýna, kterou propagoval Český rozhlas a několik let sledoval její putování světem. Uvedu jeden příklad. Vždy když jsme přicházeli k rybníkům od Nepomuku. tak jsme viděli, jak nad vodou plachtí nádherní orli mořští. Byl to neopakovatelný zážitek. Byli od nás několik kilometrů, ale jak jsme vystoupili z lesa, tak nás ihned zmerčili. Ještě udělali několik obletů, ale jejich lov za potravou skončil. Pomalu, majestátně se ztratili v lese. A co asi udělají dnes, když zde jsou tisíce návštěvníků, kteří nepřetržitě korzují vojenským areálem. Zmizí a už se nikdy nevrátí. A to chceme, paní Parkánová? Hrůza hrůz je žiletkový plot v blízkosti kláštera Tesliny. Tam se jděte podívat, Podívejte se za co dáváte armádě své peníze! Fotografové zde v záři slunce mohou udělat nádherné umělecké fotografie. Žiletkový plot a za ním nádherný, uvězněný hřib, jedle, buk. Jsem udiven, že se k tomu propůjčil i Klub českých turistů. Asi košile je bližší než kabát. Mylně jsem se domníval, že organizívaní turisté se snaží žít v souladu s přírodou. Ó jak jsem se mýlil... Již před mnoha lety jsem tvrdil a za tím si stojím, že vstup milovníků přírody do tohoto vojenského újezda musí být jiný. Malé skupinky turistů, skautů, milovníků přírody, kteří se zde budou učit žít v souladu s matkou přírodou, přežít v přírodě, studovat rostliny, živočichy, v tom dobrém slova smyslu hrát si na vojáky apod. Davy lidí, škůdců, sem nepatří. Stačí když milióny se jich pohybují -především na kolech- v ostatních chráněných oblastech České republiky. A podle toho to vypadá. Každý kdo sem napíše nějaký stručný příběh o likvidaci krajiny, přírody, dostane od mé maličkosti slevu na vchodové nebo interiérové dveře. Lepší a levnější nikde jinde nekoupíte. Telefon 257 941 315 !!!

Zelené mozky...

13.06.2008 - Burle Václav
,tak jsem si znova pustil video na WWW. tv.cz a opět jsem se zhrozil, jak hloupé lidi zaměstnává naše armáda. Dozvěděl jsem se, že v prostoru, kde byl položen proti všem zákonům žiletkový plot, bude velký hluk, který neumožní se zvěři k plotu přiblížit. Ale co vážená dámo v zeleném za několik dnů. Zvěř lesem stále protahuje a zejména v noci na žiletkový plot narazí. Ona totiž vysoká špatně vidí, takže zákonitě se pořeže a bolestí se zblázní. Lidi -jak by řekl Švejk- neblbněte jsou tady nejen lidi, ale i zvířata. Nechápu ale, proč odpovědné orgány, veterina, ČIŽP, atd. stále spí. Chráníme kočky, psi, ale ostatní obyvatelé lesa nás snad nezajímají?????...Když to není v televizi, tak se nic nestane!

14.07.2008 - Burle Václav
Znáte ty televizní pořady, ve kterých redaktoři lidem pomáhají. Nikdo to nemůže vyřešit, člověk nikdy nemá pravdu, ale pak přijede televize a vše je bez problému vyřešeno, peníze vráceny... Ohledně žiletkového plotu jsem snad písemně oslovil všechny odpovědné orgány. Nic, ticho po pěšině. Tak jsem na radarovou kótu poslal televizi, která měla tolik soudnosti, že ihned začala jednat. Jediný kdo zareagoval byla Česká inspekce životního prostředí. Ta však nemá nárok něco vyšetřovat ve vojenském újezdě. Pouze přes pracovníky Středočeského kraje se vyslovil hlavní vojenský veterinář. Dostal jsem dopis, ve kterém píše, že se nic neděje, žádná zraněná zvěř tam není. Konec, vymalováno. Včera však televize uvedla pořad, ve kterém v rozhovorech s myslivci, kteří tam mají honitby, jasně zadokumentovala, že opak je pravdou. Teprve na jejich popud a po informaci starosty z Trokavce, začala armáda jednat. Prý bude za další ten téměř miliónek korun stavět kolem žiletkového plotu elektrický ohradník a plašiče zvěře. Vždyť se nic neděje. Daňový poplatník, tedy i ty příteli, to zaplatí. Nejhorší je, že ten plot nemá žádný význam. Dnes už víme, že se postavil pouze kvůli jedné důležité návštěvě z USA. My ale umíme vyhazovat peníze. Je to přesně podle vzoru - náměstek vězeňské služby. Rozkradl milióny za nefunkční rušičky mobilních telefónů a dnes se nám všem směje. Obdržel odstupné téměř půl miliónu korun a rentu 40 000,- korun měsíčně. Brzy ještě k tomu obdrží důchod. Je to vůbec v demokratické společnosti možné? Ten plot by také měli důstojníci České armády zaplatiti ze svého. Už by se měli dozvědět, že peníze daňových poplatníku se zbytečně nevyhazují. Je to po rozkrádání důstojníky generálního štábu další pořádná aféra. Takže pane hlavní důstojníku veterinární správy příště rozhodujte podle svého vlastního svědomí a ne podle toho co vám tam nahoře naderigují. Pravý carský důstojník, po takové nepravdě, by se určitě zastřelil! Tyto vyhozené milióny by se daly využít při turistických putováních v tomto vojenském újezdě. Důstojník by na nás čekal u závory. Dostal by od armády zaplaceno za takto strávený čas. Turisté by byli spokojeni a armáda by nemusela za drahé milióny stavět žiletkový plot. Všichni by byli spokojeni!
Ministr obrany vyhání zvěř z Brd...

13.06.2008 - Burle Václav
Včera TV Nova uveřejnila drastické záběry z kóty, kde má stát americký radar. Prý je to armáda, která na rozkaz náčelníka generálního štábu položila pro lidi, tedy i pro zvěř, nebezpečný žiletkový plot v délce 3 kilometrů. Tato sranda stála daňového poplatníka 3 000 000 korun. Další peníze ještě budou prošustrovány. A co na to řekla paní Vlasta Parkánová: Zvěři žiletkový, ostnatý plot neuškodí. Vojáci slíbili, že jeleny, muflony, daňky, divočáky, černé čápi, orli mořské, volavky bílé, bekasíny a všechny ostatní živočichy z této oblasti vyženou. Konec citátu. Je třeba ještě k tomu něco dodávat. To jsem tedy zvědav co na tento její výrok řeknou a podniknou ochránci přírody, ČiŽP, veterina, státní orgány. Nejenže přivedou novodobí soudruzi na Brdy americký radar, ale dokonce dle oficiálního vyjádření pani Parkánové vyženou zvěř z Brd. Kam asi půjde. Celý svět si váží své přírody, ale my ji zdárně likvidujeme... Tady vidíte, že naši vojáčci nemají celé roky co na práci. Jinak by neměli čas na takové zhovadilosti! Oni totiž necvičí, neboť zde máme další aféru. Všechna munice, rakety do letadel a do ostatních bojových prostředků je totiž prošlá, tedy nebezpečná. Teď už se jenom čeká na nějaký pěkný průser!
Armáda České republiky se zbláznila...

11.06.2008 - Burle Václav
Včera začali vysocí důstojníci České armády pokládat kolem kóty, kde má stát americký radar, tzv. žiletkový, ostnatý plot. Podrobné záběry uveřejnily snad všechny televize. Plot je položen v kruzích na lesní půdě. Ve vojenském újezdě Jince tak přibyla další nebezpečná zbraň pro tamější živočichy. Představte si laně a jeleny, jak s drobotinou v nočních hodinách probíhají lesem, který dokonale znají. Jedná se o zvířata, která špatně vidí a v žádném případě nepředpokládají, že na známých místech jim velitel jinecké posádky připravil smrtelnou past. To samé se týká srnců, divočáků a dalších živočichů. V rychlosti se zapletou do žiletkového plotu z kterého není úniku. V nejlepším případě se pořežou do smrti. V tom nejhorším si proříznou šlachu. A je konec. Kdo takovou zhovadilost vymyslel. To není jen plot proti lidem. Ti ho obejdou. Ale zvěř na těchto ženijních překážkách jenom zahyne. Radar má být postaven v místech, kde hnízdí desítky čápů černých, orlů mořských, volavek bílých a výčet živočichů a chráněných rostlin by mohl pokračovat do nekonečna. A nesmíme zapomenout na listonoha. Žiletkový, ostnatý drát dá přírodě v Brdech pořádně na prdel. Děkujeme pana veliteli... Ono se není ale čemu divit. Dnešní armáda není tou, ve které jsme s hrdostí sloužili my. Za tu dnešní se stydím. Nevěřícím Tomášům pouze připomenu, že současná armáda České republiky vlastně neexistuje. Piloti, důstojníci, vojíni z ní dnes utíkají a generálové a ti nejvyšší důstojníci na generálním štábu armády České republiky kradou. Právě v těchto dnech pronikla na veřejnost z armády další aféra. Důstojníci si od daňových poplatníků brali peníze na své dovolené v zahraničí. Více jistě není třeba dodávat. Ale proč páni důstojníci likvidujete přírodu, zvěř, rostliny v Brdech. V oblasti, která vám byla svěřena do péče. Přestaňte ji likvidovat a začněte myslet. Já si totiž nemyslím, že máte pouze zelené mozky. To jsem tedy zvědav, jestli nám velitel vojenského újezdu Jince odpoví... Jsem rovněž zvědav jak se k problematice tohoto průseru vyjádří inspekce životního prostředí, myslivecký svaz a další odpovědné státní úřady. Jedno však vím již dnes! Pochopil jsem proč armáda nechce abychom my výletníci, turisté navštěvovali tento vojenský újezd. Tam se totiž musejí dít asi věci... Posílejte prosím mejly na vedení vojenského újezdu. Zakažte používání žiletkového plotu. Ten se totiž nesmí používat ani ve válkách, natož proti živočichům. Václav Burle
Blouzneni huliciho pomatence...

14.06.2008 - Cyberpunx
Toto blouzneni pomateneho pacifisty je opravdu dojemne. Na to, ze se nesmi pouzivat ziletkovy drat (concertina) ani ve valce, jste prisel jak? Vsechny armady (a ne jen ty, ale i ruzne dalsi bezpecnostni slozky) ho po celem svete naprosto bezne pouzivaji. Armada CR ho pouziva napr. pro oploceni svych zakladen (jak v CR, tak v zahranici). Vice viz: http://en.wikipedia.org/wiki/Concertina_wire
Ano, pane! Yes Sir! Ano, pane!

Nadpis mého příspěvku ukazuje maximální hranici Tvé inteligence. Takže mě ani neudivuje, že máš, na oplátku Tě nazvu militaristou, pro své spoluobčany pouze argumentaci typu - "Blouzneni huliciho pomatence..." Ono natahování ostnatého drátu, nejlépe žiletkového, bezdůvodně (neexistuje jediný opravdu relevantní a tedy ospravedlnitelný důvod k jeho natažení), toť činnost hodná Vás superinteligentů, v čele s Vaším předsedou a šéfem Mirkem Topolánkem, který tak "chrabře" podpořil a schválil, dobrovolným vstupem do kolaborující armády v roce 1971, okupaci Československa!
Vědci varují: radar zabije vzácné živočichy

16.05.2008 - Burle Václav
Je to již dávno, co jsem i zde bojoval za živočichy a rostliny v místě, kde má stát americký radar. Měl jsem pocit, že bouchám na nesprávné dveře. Nikoho to vůbec nezajímalo. Až dnes. Například na portále Centrum konečně vystoupili nejpřednější vědci, kteří vyzvali vládu a především pana ministra Bursíka, aby nikdo nepřipustil výstavbu radaru v Brdech. Právě v této části žijí ti nejvzácnější živočichové a rostliny. Je zde rovněž významný rezervoár pitné vody. Stačí litr oleje, benzinu, nafty a budeme si muset kupovat balenou vodu. Bohužel odborníci zapomněli připomenout listonoha. KONEČNĚ SE STAL ZÁZRAK a snad začneme bojovat nejen proti radaru politicky, ale především za práva přírody, živočichů a rostlin. A vy co bivakujete na kótě proč nehovoříte o právech přírody?
Generalita krade, ochránci spí...

30.01.2008 - Burle Václav
* neberte nám orla * zachovejte listonoha * proč nechcete čápa černého * chceme zachovat klášter * nechceme usa radar * otevírají hráz aby ukecali lidi * máme radar, tak můžete ničit přírodu * sem kolaří nepatří * choďme po újezdu pěšky *
V tisku proběhla zpráva, že v květnu bude pro cyklisty otevřena hráz Horního padrťského rybníka. Větší blbost jsem ve svém dlouhém dosavadním životě neslyšel. Právě zde žije listonoh a hnízdí orel mořský a čáp černý. To je chceme z Brd vyhnat? Na západní straně hráze mají sídlo ornitologové, kteří sem v minulosti nikoho nepustili. Tady se narodila tak mediálně známá Kristýna. Čáp, kterého celé republika roky sledovala na jeho poutích na jih Afriky. Důvod zpřístupnění této části vojenského újezdu je jednoduchý. Hloupá armáda chce lidem nahradit, že o kousek dál, bude otevřen americký radar. Chce cyklistům a ostatním zavřít hubu. Vy nám radar. My vám dovolíme zničit střední Brdy! Ti z nás, kteří tuto oblast podrobně znají vědí, že... Když přicházíte z východu po silnici, dostanete se na vrchol padrťské kotliny. Vyjdete z lesa a uzříte, jak nad rybníky plachtí orli a čáp černý. Ihned vás tito krásní a chránění živočichové zří a zmizí někde daleko v lese. Nesnaší totiž člověka. A teď si představte, že na Horní hrázi o víkendu budou kolařit stovky návštěvníků. Co myslíte? Jak to asi dopadne... Orel a čáp v této oblasti nebude. Ano, ve vojenském újezdě Jince jsou další místa kde hnízdí. Ale při tomto přístupu nebude trvat dlouho a v Brdech nebude orel, čáp, tetřev a ostatní živočichové a rostliny. Lidi - jak by řekl Josef Švejk- neblbněte, jsou tady lidi /čti živočichové, rostliny, flóra, fauna/. Je to to nejvzácnější co v republice máme. Přestaňme betonovat, asfaltovat, ničit přírodu. Nebo ona pak zničí nás... Jak jsem informován od svých agentů, špiónů, když vláda ministři, senátoři byli se podívat na místo, kde má americký radar stát, nikdo jim o přírodě v této oblasti neřekl. Dokonce i sdělovací prostředky mlčí. Je to všem jedno, Už jsme tak zblbli, nebo je to od těch nahoře, včetně novinářů úmysl. Braňme se milovníci Brd. Ať generálové, plukovníci i nadále kradou. Ochranáří spí v Blaníku, na Plešivci, na Toku. My se však proti nim a radaru postavme!!! NEBERTE a NENIČTE nám BRDY...Letadla odlétají12.09.2007 - Burle Václav
Je pravda, že ve vojenském újezdě Jince -na Jordánu- byla kvůli americkému radaru již zrušena letecká střelnice??? A že byla přemístěna do vojenského prostoru Boletice k Hodějovu...
Zase nám lhali

17.05.2007 - Burle Václav
Podle dnešní MFDnes nebude americký radar stát na Trokavecké skále, neboť má být umístěn pět kilometrů od nejbližšího obydlí. Trokavecká skála je od prvního stavení obce Trokavec vzdálená několik stovek metrů. Dělostřelecká brigáda v Jincích bude muset kvůli radaru omezit svojí činnost ve vojenském prostoru v Brdech o polovinu. V současné době naše armáda nemá peníze na výcvik a nyní bude ještě více omezena. Pak je ale zbytečné tento vojenský újezd tak vehementně uzavírat turistům, houbařům a milovníkům přírody. Václav Burle
Neničte nám Brdy

15.05.2007 - Burle Václav
Papaláši z USA si doma zlikvidovali orla, kterého mají ve státním znaku, a teď přicházejí do Brd na Trokaveckou skálu si postavit radar. Přicházejí nám zlikvidovat černého čápa a orla mořského, kteří na padrťských rybnících a právě na Trokavecké skále hnízdí, Určitě nezapomenou ani na tetřeva hlušce, mloka, čolka. O rostlinách ani nemluvě. A co je nejhorší, postarají se o likvidaci listonoha. tvora, který zde přežil z dob pravěku. Je celosvětově chráněn a bude stačit málo, aby přestal v Brdech existovat. Stačí, když se amíkům převrhne cisterna, nebo pustí vodu z umývárek, kuchyně, do vodoteče. Jak nám to potom naši papaláši vysvětlí... Ve sdělovacích prostředcích stále slyším jak američané v první a druhé světové válce zachránili Evropu, svět. To je pravda. Ale proč nikdo neříká jak USA nás -Československou republiku- darovaly J.V.Stalinu. Proběhla totiž konference v Jaltě a tam prezident USA a ministerský předseda Velké Británie rozhodli, že budeme patřit do komunistického tábora, V opačném případě jsme mohli být v západním světě. Chtělo to pouze trochu odvahy. Pustit generala Patona za čáru Domažlice - Plzeň - České Budějovice směrem na Prahu. Nejdříve jsme byli okupováni sověty a teď naši přírodu, naše nádherné Brdy, přijdou zničit amíci. Jezděte tam a fotografujte. Možná to budou poslední obrázky z této části Brd. Václav Burle


Železný Újezd aneb Na skále

27. prosince 2008 v 18:56 | Názvy dva, ale jedná se pouze o jednu rozhlednu |  Rozhledny, výhledy

Lesní koupání

22.05.2007 - Burle Václav
Není jistě třeba vysvětlovat milovníkům dalekých rozhledů, že tato rozhledna je ta pravá. Každý kdo objevuje Brdy se tady vždy zastaví. Poblíž je řada míst, ze kterých se vyráží nahoru do lesů, především pak na Třemšín. Z Chynína pak do přírodních rezervací za kytičkama. Já do tohoto kraje chodím počítat mladé mloky. Když si vezmete mapu, naleznete poblíž lesní rybník, kde je zajímavé koupání. Člověk si zde připadá jako indián. Vždyť snad proto je pod ním tábor skautů, nebo indiánů? Vždyť to je jedno. Hlavně že se tady dětem dobře daří. Poblíž je také k prohlédnutí bývalá raketová základna. Dnes tam už nic není, pouze jeden zdevastovaný barák. A jeden příběh. Za bývalého režimu se po hospodách říkalo, že pod Chynínem je určitě raketová základna. Bylo to systémem jedna paní povídala. Pak přišla průtrž mračen, popadaly stromy a najednou z lesa trčely hlavice raket. Přísně utajovaná základna přestala být tajná i pro československé občany... Podobná událost se stala u Prčice, kde antény pro spojení se satelity.
Lesní rybník a opodál je ještě jeden menší. V letních měsících zde řádí skauti a já jim to jejich táboření z plna srdce závidím. Voda je příjemná a všude kolem tisíce chráněných rostlin. My trempové se zde velice rádi ukládáme ke spánku. O kousek dál je Chynín a turistická cesta směrem Nad Marastkem.

Rok 2009

26. prosince 2008 v 0:25 | Začínáme a doufám, že vydržíme! |  AGENTURA Vandrovník

Začátkem roku začnu tuto rubriku naplňovat. Jezdím pravidelně sám, nebo s několika přáteli. Rovněž pořádám akce s trempskou agenturou. Není proto důvod, aby nás nemohlo jezdit více. Cestuje se auty, autobusy, ale zejména vlakem. Budu se snažit organizovat akce především za pořízením určitých fotografií - houby, stromy, rostliny, živočichové, rezervace, vojenské prostory, zařízení, utajovaná místa, historie, hradiště, kultovní místa dávných dob atd. Pořádání těchto akcí je zdarma. Každý si platí cestovné a ubytování většinou pod širákem. Budeme se těšit, že nás pozvete za některou zajímavostí tam k vám....Leden

1. leden (čtvrtek) - Novoroční houbařský výstup na horu Třemšín. Opékání špekáčku, přípitek. Dále návštěva jednoho ze známých hlívovníků, partyzánský bunkr, který bude na jaře opraven Lesy české republiky, na závěr fotografování pod bukem dvojákem. Těžko se hledá, ale já vám ho rád ukážu. Hledání a diskuse kolem hub. Sejdeme se ve 12.00 hodin na vrcholu Třemšína pod rozhlednou. Heslo houby. Přihlašte se prosím na můj e-mejl ať vím kolik vás mám čekat. Na vrchol lze vyrazit z mnoha míst. Doporučuji: Hutě pod Třemšínem. Parkoviště na okraji vsi před hospodou. Druhé na konci u hájovny, ale tam jen několik míst. Můžete zajet až do rekreačního zařízení Duha, tam zaparkovat, ale nezapomeňte na oplátku si tam dát alespoň pivo, kafe. Druhou možností jsou Mýta u Roželova. U silnice, tam jak je mapa třemšínska, parkoviště. Dále po turistických značkách na vrchol. Na vrcholu bude pořádný rachot, hodně lidí, tak proto to heslo a přihlášení se na mejl.... Zájemci mohou dále navštívit za účelem pořízení snímků dvě raketové základny a jednu další rozhlednu v Železném Újezdě. Možností je zde nepřeberně!!!
Třemšín, velikán, který je vidět z velkých vzdáleností. O Brdech třemšínských, centrálních, tedy vojenských, a o Hřebenech, je na tomto blogu mnoho článků. Zejména doporučuji ty o hlívě....10. ledna (sobota) - Fotografické a odborné putování za hlívou do Protivínských hor. Pouze auta, sraz v Protivíně na náměstí před kostelem. Čas bude upřesněn e-mejlem. Potom pojedeme do jedné vesnice a pak pěšky do hvozdu. Přihlašte se na můj Burle@seznam.cz. Možnost pravděpodobně fotografování vysoké na farmě. V trempském kempu u rozhledny opékání vuřtu atd.

17. ledna (sobota) - Za hlívou do centrálních Brd na Padrťské rybníky. Máme propůstku... Sejdeme se v jedné vesnici před hospodou, pár metrů od závory do vojenského újezdu Jince. Vše upřesním přímo zájemcům!

18. ledna (neděle) - Za hlívou na Hřebeny. Součástí bude i prohlídka raketové základny nad Dobříší. Je to jedna z posledních příležitostí, jak zde získat fotografie. Areál se bude bourat, je prodán Mansfeldům, kteří zde obnoví les! Autem, nebo i vlakem. Lokálka Zadní Třebáň - Lochovice. Na tomto blogu článek, klikni Lochovice.

31. ledna (sobota) - Kutná Hora a pak výstup na rozhlednu Vysoká. Kromě rozhledny je zde i věž ze čtyřicátých let minulého století a jedna zajímavá kulturní památka, kterou likvidují hledači pokladů... Pro více informací klikni za týden rubriku rozhledny.

Únor

= = = V tomto měsíci několikrát navštívíme centrální Brdy a překontrolujeme zda v teplém období opět začnou růst hlívy... Pouze pro zdatné houbaře a turisty. Délka trasy cca 20 kilometrů a ještě několik hodin budeme propátrávat hvozd....

= = = I na houby, na neznámé raketové a další vojenské základny. V zimním čase, kdy je více volna, je to ta správná doba....

Březen

= = = 6. - 8. března vlakem do Volar a pak putování kolem vojenského újezdu Boletice. Jedná se o trempskou akci, takže spacák, karimatku, celtu, jídlo, vodu do batohu. Spí se v seníku. Pokusíme se najít hlívu. Základní informace vlak odjíždí z Prahy v 5,41 hodin! Zpět v neděli v 17,55 hodin z Volar.

= = = 28. března první průzkum v Chuchelském háji. Hlavní akce, exkurze, se uskuteční 18. dubna.

= = = Jdeme hledat pramen Manětínského potoka a pak budeme putovat na soutok se Střelou a dál podle dohody... /Manětínský potok, poslední část, je již zde na blogu!/

= = = Putování za kandíkem psím zubem. Termín bude upřesněn podle toho, kdy se objeví první rostliny....

= = = Jdeme do Českého krasu počítat a obdovovat hlaváčky jarní, ale i ostatní chráněné rostliny. Nezapomeneme překontrolovat místa, kde rostou májovky, kačenky a smrže...

= = = Jdeme do Brd počítat listonohy, čolky, mloky. Fantastická příležitost pro fotografy...

= = = Houbařské putování kolem řeky Střely. 2 - 3 dny, vlakem do Chyše a pak pěšky až na soutok s Berounkou. Samozřejmě je možné skončit i dříve, např. na nádraží v Mladoticích apod. Termín upřesním podle počasí. Jakmile začne svítit slunce, tak vyrážíme. Zejména úsek z Rabštejna nemá chybu. Zde na blogu je rozsáhlý popis této cesty...

= = = Začínáme zkoumat České středohoří od JZ na SV. Poznáváme chráněné rostliny, houby...

Duben

= = = 18. dubna exkurse za kytičkama s odborníkem na slovo vzatým do Chuchelského háje. Sraz v 10.30 hodin. Místo na váš dotaz mejlem.

= = = Zájezd do rezervace Mionší za vegetací a na podzim zkoumat houby.

= = = Úterský potok, putování od pramene až kam dojdeme.

= = = 11. a 26. dubna putování Českým krasem za májovkou, kačenkou, smržem. Hledám znalce, kteří znají ta správná místa. Navštívíme i ekologické, houbařské centrum Kavyl ve Sv. Janu pod Skalou. Domluvím exkurse po zdejším kraji se zdejším předním mykologem. Možná by se dalo zajistit pro některé z vás i přespání v ubytovně.

Samozřejmě, že součástí těchto putování bude i návštěva mnoha lokalit chráněných rostlin. Především prvosenka jarní, koniklec, kokořík vonný, mařinka, lilie zlatohlávek, atd.

= = = Podle počasí půjdeme do třemšínských Brd počítat mloky a další obojživelníky. Zkontrolujeme rovněž chráněné rostliny...

= = = 12. a 18. dubna houby na Studeném vrchu v Brdech. Součástí putování i výstup na rozhlednu, která je otevřena jen příležitostně...

Květen

= = = 1. - 3. května - návštěva tábořiště pod Boubínem na východní straně hřebenu. Postavíme stany a každý si bude moci vyzkoušet, jak zde bude přebývat v letních měsících. Putování po lesích, výšlap na rozhlednu na Libíně atd. Hlašte se již dnes -předběžně, nezávazně- na můj e-mejl Burle@seznam.cz.

= = = 8. - 10. května - návštěva tábořiště na západní straně pod Boubínem. Půjdeme rezervací na rozhlednu a prozkoumáme široké okolí této části Šumavy. Program budeme společně upřesňovat podle počasí. Samozřejmě si každý může sám rozhodnout co bude dělat - třeba jen tak lenošit, navštěvovat restaurace, nebo jezdit vlakem po Šumavě. Možností je nepřeberně. Důležité je, že v tomto období zde bývá nádherné sluneční počasí. Večer táborák, přivezte hudební nástroje.

Červen

= = = Od června do srpna uskutečníme několik putování za KVĚTNATEC ARCHERUV. Jedná se o prověřenou lokalitu. To jsem zvědav. kdo jí tam vyfotografuje jako první....

Červenec

= = = Týdenní nebo i delší houbařské toulání v okolí Boubína na Šumavě. Ubytování ve vlastních stanech na tábořišti pod Libínem u velkého lesního rybníka. K dispozici je pitná voda, umývárky, WC a bufet. Nedaleko autem Prachatice, Volary. Nejlevnější ceny v rámci republiky. Houbářský ráj, kolem opevnění z třicátých let, možnost nekonečných výletů v této oblasti. Doporučuji použivat vlak a zelených autobusů. Není nemožné se podívat i do Německa, Rakouska. Každý večer táborák, dřeva je dostatek. Termín upřesním podle vašich požadavků! Třešničkou bude návštěva rozhledny na Libíně. Cestou bunkry, houby, cukrárna...

= = = Další týdení pobyt pro houbaře na opačném, tedy západním hřebenu pod Boubínem. Pro houbaře to tady nemá chybu. Výlet například na rozhlednu na Boubíně. Cestou houby, pozorujeme, nesbíráme. Rezervace. Ale jen o kousek dál se vaše košíky budou mít. Tábořiště je nedaleko železniční stanice, takže její využití nemá chybu. Například odjedeme do Volar a pak pěšky přes Boubín ke stanům. Je to sice 15 kilometrů, ale dá se to zkrátit. Všude tisíce plodnic různých druhů. Musí se však vše vydařit - aby houby rostly a bylo alespoň slušné počasí.Srpen

= = = Fotografická expedice za slizečkou porcelánovou. Termín bude upřesněn podle doby jejího prvního výskytu...

= = = Další týdenní pobyt pod stany, nyní v Novohradských horách. Tábořiště má restauraci, je součástí Horní Stropnice, přírodní bazén vhodný i pro nejmenší děti. Koupat se budete v pitné vodě. To přece nemá chybu, že ano. Poznáme téměř celé toto přenádherné horstvo. Jistě není třeba zdůrazňovat, že i zde je to houbařský ráj a kouzelná příroda. Budeme popojíždět auty na stále nová, fantastická místa a chodit nejen na houby, ale i do různých lesních zakoutí, k lesním jezírkům, rybníčkům a na místa, kde stávaly vesnice. Podíváme se i do Rakouska...

Chceš jet do Ruska za Ural na houby, tak neváhej. Více informací, když zde na blogu klikneš bleskovka. Cena 15 000,- korun....Vyprodáno


Tento druh stanu můžeš koupit ve vzorkovně dveří. Klikni zde na blogu dveře.... Vyprodáno

Houbařské hodinky, cena 779,- Kč. - buzola, výškoměr, teploměr, odečet času, stopky, datum, alarm atd.


Naučná stezka Zelendárky

25. prosince 2008 v 23:28 | Zde se může houbař toulat roky a hvozd stejně nepozná |  Písecko

Vynikající, Příkladné...

25.02.2008 Burle Václav
Naučná stezka je perektně připravena k podrobnému seznámení se s touto oblastí. Informační cedule jsou zajímavé, nezničené. Hovoří podrobně jak o fauně a flóře, tak i o životě zdejších obyvatel v dávných dobách. Na trase nově najdeme výběhy pro koně a jelení, srnčí, mufloní, dančí farmu. Pozor nechoďte až k ohradám, ale zvěř pozorujte ze silničky. Zvěř nerušte. Hřeben Vysokého Kamýku je zalesněn několikaletou, asi přírodní výsadbou buků. Je tam na tisíce stromků, takže chodíme pouze po cestách, nevstupujeme do těchto prostor. Je to zde houbařský ráj...

Protívínské hory, Vysoký Kamýk aneb stal se konečně zázrak

25. prosince 2008 v 23:17 | Zdejší hvozdy jsou rájem pro houbaře. Můžete zde chodit měsíce a stejně tyto lesy nepoznáte |  Rozhledny, výhledy

SOUČASNOST

(1. května 2012) - Už je to moc dávno, co jsme s kamarády, z Píseckých a Protivínských hor, přemýšleli o tom, co udělat, aby opět byl vynikající a neopakovatelný výhled z kamenné zeměměřičské věže na Vysokém Kamýku. Oslovili jsme úřady, které měly nebývalé pochopení, ale skutek utek. Pak doslova přes noc, když mobilní operátor potřeboval postavit tam nahoře nad Protivínem antény, se naše přání vyplnilo. Dnes starou kamennou věž, kterou přerostly stromy, takže výhled žádný, obepína kovová konstrukce, která se zásluhou státních úřadů stala i rozhlednou pro širokou veřejnost. Rozhled bude nebývalý. Tato stařenka, z roku 1941, je dnes svázána ocelovou konstrukcí až do výšky 16 metrů. Nadmořská výška 627 m.n.m.

(Konkrétní informace, například otevírací doba, nové snímky, budou následovat...)

MINULOST - Ráj houbařů a rybářů

26.06.2007 Burle Václav
Jako základnu lze doporučit tábořiště u řeky Blanice v Protivíně. Služby jsou zde sice jednoduché, což je dobře, ale všechno ostatní si můžete opatřit ve městě. Zdejší tok je vynikající pro rybáře. Není noci, aby někdo nevytáhl úhoře. Na výlety lze použít i vlaku. Podívejte se do mapy a zjistíte, že je kam jezdit. Protivínské hory jsou chráněným územím a jsou vhodné jak pro pěší, tak i kolaře. Zejména si na své přijdou houbaři. Především vyražte na Vysoký Kamýk, kde je "rozhledna", která je však tak zarostlá, že z ní není nic vidět. Postavili ji za války Němci jako zeměměřičskou věž. O kousek dál je Malý Kamýk. Pak se můžete pustit do Píseckých hor na nejvyšší vrchol Velký Mehelník a na rozhlednu Jarník. Pak seběhnete do Písku, nebo se vrátíte zpět do Protivína. Kousek je to i do Albrechtic, kde prozkoumejte tamější proslavený hřbitov...

Na severozápadě je funkční nová rozhledna Velký Kamýk. Doporučuji. Pro více informaci zde klikni na rozhledny....

Podobných věží je po republice několik. Tato je na Vysokém Kamýku, další na Studeném vrchu v Brdech, jiná pak kousek od Prahy. Kde jsou další to tady jistě v komentáři rádi připíšete.

Zeměměřičské věže postavili Němci v období čtyřicátých let minulého století. Bohužel z nich pro vysoké stromy není téměř nic vidět. Tu na Studeném vrchu můžete navštívit. Bývá v letních měsících přístupná veřejnosti. Dříve na ní měli sídlo radioamatéři. Stejně si stále myslím, že věže měly ještě jiné poslání...

Kousek od věže je trempský kemp. Na kříži jsou jména kamarádů, kteří již jsou ve hvozdu tam nahoře na nebesích. Nechybějí zde i pomníčky kamarádů ze zvíředí říše, kteří milovníky přírody doprovázeli na toulkách.
Všichni víme, že zejména v letních měsících se v lese ohně nerozdělávají. V zimě si však tady v rezervaci můžete ohřát. Pod sedačkou je zde krabice od patron a v ní kniha. Nezapomeňte do ní připsat několik vět. Další je pak o kousek dál na buku, na kterém jsou turistické směrníky.

Zde kousek od rozhledny je jeden ze středů Evropy. /dokončení někdy příště./

Sedlčany a okolí

25. prosince 2008 v 23:03 | Navštivte vyhlídku Máj a observatoř |  Sedlčansko

Neveklov...

31.03.2008 Burle Václav
... bohužel toto město nemá Výletník na seznamu, včetně Teletína, a to je neodpustitelné! Neveklov a především jeho okolí stojí za návštěvu. Největší pamětihodností nové doby je přímo na náměstí nedostavěné nákupní středisko. Začalo se budovat koncem osmdesátých let a do dnešního dne nenašlo uplatnění. Budovy chátrají a jedinou výhodou je, že celý areál se stal eldorádem mládeže, která se zde učí boji proti terorismu. Říkávalo se tomu hra na vojáčky. Je chvályhodné, že radnice se již po sametové revoluci rozhodla, že objekty využije k rozvoji přírody. A to je moc dobře. Na obrovském komíně obchodního areálu se totiž již před mnoha lety uhnízdil čáp bílý. Každý rok vyvádí několik čápat. Které město se dnes v republice může pochlubit takovým zázrakem. Čápů všude ubývá, ale v okolí Neveklova je tomu naopak. Děkujeme... I dnes tam seděl a vyhlížel, kdy přiletí ta jeho čápice. Prosím informujte nás, jak život čapí rodiny bude v Neveklově na komíně pokračovat...

Petrohrad, dub, 900 let

25. prosince 2008 v 22:39 | Nezapomeňte navštívit zámecký park |  Stromy to je láska má
!/Pro více informací klikněte Petrohrad/!

mmmmmm

Petrohrad, hrad a zámek

25. prosince 2008 v 22:32 | Nezapomeňte se podívat na 900 let starý dub |  Jesenice


Otevřeno, vstupte...

02.06.2008 Burle Václav
Již za několik dnů - 14. červen - bude pro širokou veřejnost otevřen park a zámek. Připraven je bohatý program a na své si přijdou zejména milovníci staletých stromů, kterých je v areálu mnoho. Obec Petrohrad lze navštívit v kteroukoliv dobu. Vždy je zde nádherně. Raritou je, že kromě ponděli je zde ve večerních hodinách vždy otevřena hospoda. Vynikající pivo a dále si dovoluji doporučit perfektní utopence. Proč rarita. Vždyť ve většině vesnic již tyto kulturní stánky neexistují! Ten vzácný téměř tisíciletý dub najdete, když se dáte za zámkem po asfaltce doprava. Minete hřbitov a už ho uvidíte. Nádhera... /Fotografie dubu klikni rubriku Stromy to je láska má./ Je škoda, že park za plotem zámku je takový divný. Je ohražen, neboť se zde pasou desítky krav. Nebylo by správné začít zde stromy dosazovat a tak pomalu vytvářet, dotvářet tuto nádhernou, neopakovatelnou krajinu? Co na to místní a další odborníci? Vždyť za sto, dvěstě let, by to tady mohlo být dokonalé. Znalci samozřejmě vylezou ke zřícenině hradu Šmprymberk a nakouknou do kaple. Jsou zde dvě dokonalé vyhlídky. První s výhledem na sever z "bašty" a druhá z hradeb na jih. Na tuto vedou nezabezpečené schody a výhled nic moc. Spíše nic, než moc. Lezení po schodech je opravdu hodně nebezpečné a za pád z té výšky to opravdu, ale opravdu nestojí. Nelezte tam, prosím! Doporučuji se dobře obléknout. Tuto sobotu sešli od hradu dva mladí lidé. Ona měla pantofle na boso a on ještě k tomu bíle ponožky. A na nich desítky klíšťat. Dalo mu to moc práce, aby je odstranil. Další informace o tomto kraji - klikni Jesenice.

Felbabka, Křešín

25. prosince 2008 v 22:10 | Na jaře je to zde zázrak, ale chodíme pouze po cestách |  Brdy Hřebeny
Když se díváme ze skal na Plešivci, tak před sebou vidíme Felbabku - kopec Ostrý - a vlevo pak fantastickou ves Křešín. Obec má totiž jednu velkou výhodu. Do obce vede normální silnice, ale ta nikam nepokračuje. Pouze do zakázaných lesů vojenského újezdu Brdy. Proto je asi tato ves tak nádherná. Další výhodou je zajímavá hospoda se značným výběrem pokrmů a pitiv, která je vyzdobená ve stylu Brd. Najdete ji při vjezdu z hlavní silnice do Křešína po levé straně. Posezení je možné i venku před restauračkou. Na opačné jsou pouze cedule - vojenský prostor, vstup zakázán. Střílí se bez výstrahy. Stůj! Kdo tam? Pic pac puf - a je konec s lidským snažením... Křešín to je ale na prvém místě přírodní památka Na Horách. Jedná se doslova o "několik metrů čtverečních", které jsou plné chráněných, tedy vzácných rostlin a živočichů. Nyní tam kvetou stovky konikleců, které rostou i na jediné přístupové cestě. Dívejte se tedy pod nohy. Je však nepochopitelné, že lidé se zde proti veškerým zákonům pohybují i v rezervaci. Jednu rostlinu obdivují, dalších deset pošlapou, které už potom nevyrostou. Obec by sem měla dát výstražné tabule a hlídače s holí. Včera jsem zde dokonce viděl, že některé koniklece mají ustřihané květy. Takové zločince je potřeba poslat do vojenského újezdu - pic, pif, paf... Z této strany lze udělat nádherné fotografie Plešivce. Rovněž v obci nezapomeňte navštívit kozí farmu a koupit si nějakou tu zdavou dobrůtku