Barrandovské terasy a okolí

22. prosince 2008 v 14:55 |  Praha okolí

Pozor, pozor, uzavřeno...

22.12.2008 - 14:52 vložil Burle Václav
Z důvodu sesuvu skály, v místech, kde stával plavecký stadión, je uzavřena stezka pro kolaře a to do odvolání.... Více na www.burle.blog.cz Je vidět, že oprava Barrandovských teras nebude tak jednoduchá. Asi zde došlo výstavbou mostu a dálnice k narušení podloží...

Muselo to být krásné místo -

29.01.2008 - 16:14 vložil Bohacek
vždy když jedu okolo tak zpomalím,protože i mně to místo dojímá a mrzí mně v jakém je stavu.Zvláště když si uvědomím ,že na stavu má podíl i naše býválá nejvyšší hlava s chotí .Myslím,že asi by se dalo ten bazén zprovoznit,ale asi každý podnikatel si spočítá,že pokud se tam nedá nikde zaparkovat tak tam asi lidi chodit nebudou/můj názor,možná chybný/.Já osobně bych z toho udělal muzeum filmové slávy - vždyť i ten Barrandovský filmový komplex je nedaleko.

Zde bude olympiáda

02.10.2007 - 15:16 vložil Burle Václav
Měl jsem to štěstí, že jako kluk jsem si chodil do tohoto bazénu pravidelně zaplavat. Raději jsem však chodil na soutok Vltavy s Berounkou. Zde totiž byla oproti bazénu voda kafe - tak jsme totiž říkali této tekutině, když byla obzvláště teplá. V barrandovském areálu to bylo naopak pěkně studené. Restaurace s venkovní kavárnou a s posezením venku - nádhera. Zde můj otec, kapelník, často hrál se svým tanečním orchestrem. Taková kapela měla tehdy až třicet členů. Kde ty loňské sněhy jsou. Barrandovské terasy byly obložené tanečníky a dole v bazénu se skokanským můstkem stovky milovníků plavání. Na toto téma bych mohl napsat román. Ještě štěstí, že tu barrandovskou krásu můžeme vidět v některých starých filmech. Nemohu však pochopit, jak taková nádhera na ostrohu nad Vltavou mohla tak zpustnout a bazén již vůbec neexistuje. Je tam pouze plevel a náletové dřeviny. Hlavně, že připravujeme olympiádu. Co takhle dát tento areál do původního stavu a posedět zde se zahraničními činovníky MOV. To by se ale musela dát do původního stavu celá levobřežní část Vltavy až k soutoku s Berounkou... Nyní je zde až desetimetrová navážka komunálního a stavebního odpadu!!! Na olympiádu prý peníze najdeme, ale na uvedení do původního stavu peníze nemáme. To je ale logika.

Barrandovské terasy

23.10.2007 - 12:08 vložil Judita Strunecka
Pane Burle, já jsem ty Barrandovské terasy zažila pouze v těch starých filmech, ale musím Vám za tento článek poděkovat. Ani nevíte, jak mi mluvíte z duše. Nedávno jsme toto "území" doslova prolezli s manželem, chtěla jsem si aspoň na okamžik představit tu zašlou slávu. Bylo to smutné a působivé - zarostlý terén, vyhořelý altánek a zničená restaurace. Všude jen samé nápisy vstup zakázán. Bylo by hezké tam najít spíše nápis - - "vstup zakázán z důvodů rekonstrukce". Snad se to někdy povede.

Naučná stezka Chuchle/Barrande

18.12.2007 - 14:03 vložil Burle Václav
Před Barrandovou skálou začíná naučná stezka, která je pouze šest kilometrů dlouhá. Je vhodná především pro rodiče s caparty, ale i třeba s kočárkem. Vystoupíte na zastávce tramvají 12 nebo 14 Hlubočepy a vydáte se po staré francouzské silnici směrem na Malou Chuchli. Cíl vycházky je ve Velké Chuchli na konečné autobusu 172. Ověřte si čas odjezdu, neboť jezdí o víkendu pouze jednou za hodinu. Cestou na vás čeká 14 naučných panelů, které vás seznámí s touto přírodně a historicky cennou oblastí. Hned na začátku budete procházet podél bývalého plaveckého bazénu, jehož součástí byly Barrandovské terasy. V jednu dobu zde byla dokonce svazarmovská střelnice. Dnes je to úplně zdevastované. Škoda... Z Malé Chuchle -bývalé lázně- se začnete "šplhat" do Chuchelského háje, který je významným přírodním zázrakem nejen České rapubliky. Celé toto území je spojené s jménem J. Barranda. Děti budou nadšené zoologickou zahradou ale i areálem zdraví. Zde se všichni s nadšením pěkně vyblbnete. Budete-li mít dostatek času, tak nezapomeňte na okolní vyhlídky - klikni na Praha 5. O víkendech je u ZOO otevřen praktický bufet s posezením. Zejména na jaře je les plný chráněných rostlin, takže nezapomeňte na atlas. Když to zvládnete za dopoledne, tak odpoledne můžete ještě vyrazit na dostihové závodiště... Rovněž se můžete objednat ve vzorkovně dveří a zde si prohlédnout historické fotografie Malé a Velké Chuchle. Na konkrétních příkladech uvidíte, jak umíme devastovat povodí Vltavy a Berounky. /tlf 257 941 315/.

Ze Slivence po potoku Vrutice...

22.12.2007 - 22:35 vložil Burle Václav
Při příští návštěvě areálu zdraví se vydejte do Slivence k rybníčku vedle kostela. Zde prý začíná potok Vrutice. Podle odborníků pramen je pod obcí v zákrutě silnice do Velké Chuchle. Máte dvě možnosti jak poznat tento tok. Ten pohodlnější a krásnější je v pravo od potoka po turistické značce po svahu. Z potoka toho, ale moc neuvidíte. My se vydáme po silnici do Chuchle. Buďte prosím opatrní. Je zde dost velký automobilový provoz. Vlevo bude odbočka ke hřbitovu a pod ní takový malý lom. Zde ještě dlouho po válce leželo několi vraků německých vozidel. Probíhaly zde tuhé boje mezi čekými vlastenci a vlasovci na straně jedné, proti wermachtu a SS na straně druhé. V zápětí budeme procházet bývalou trempskou osadou Tučňák. Dnes je to spíše osada lufťáků - tedy v tom dobrém slova smyslu. V každém případě již trempské turnaje v odbíjené se zde již nekonají. Hřiště je přeměněné na parkoviště. Vrutice protéká právě touto osadou. Za mostem je na potoce taková malá džungle a to je právě ten ráj různých živočichů, především ptáků a hmyzu. Vlevo u prvního zdevastovaného baráku jsou štoly, ve kterých se v květnu 1945 schovávali občané Velké Chuchle, které zachránili vlasovci. Vpravo pak od roku 1958 státem chráněna technická památka Petzoldova vápenka, součást vápencového lomu. Nad ním pak chráněné území Homolka. Vzácné rostliny, hmyz a všude zkameněliny. Součástí tohoto území je i jedno z největších smetišť Prahy a Žákův lom, který je zavezen komunálním a stavebním odpadem. Je chráněn UNESCO. Zde u vápenky se napojí od slivence turistická značka a o kousek dál pak žlutá, která nás dovede zpět do areálu zdraví, Barrandov, Malá Chuchle. Když budeme pokračovat dál po silnici, tak se dostaneme na konečnou bus 172, nebo můžeme pokračovat až k soutoku potoka s Vltavou. Zde další možnosti spojení na Prahu. V neděli doporučuji navštívit chuchelskou dostihovou dráhu... Vrutice: délka 3,12 km, silně znečistěný tok, stupeň IV., průtok cca 8l/s.


To co nás ve škole neučili aneb hádanka pro vás

01.01.2008 - 17:03 vložil Burle Václav
Na Sliveneckém potoce, který někdo -nevím proč- přejmenoval na Vrutici, přemýšlel ve své trempské chatě jeden slavný český spisovatel dětské dobrodružné literatury. Bylo to začátkem minulého století, kdy tato oblast byla ještě nádherným venkovem. Jezdily zde ještě potahy, kočáry, auta byly ještě raritou. To byl právě ten důvod, proč zde vznikla trempská osada. Dnes kolem potoka se spíše jedná o autostrádu, po které si automobilisté zkracují cestu na Strakonickou. Narodil se v roce 1895 a za odbojovou práci v období II. světové války, byl v únoru 1942 zastřelen v koncentračním táboře Mathausen. Procestoval téměř celý svět a své zážitky, jakož i zkušenosti lidí se kterými se potkával, pak vložil do dobrodružných knih pro mládež. Jako jeden z prvních se seznámil s radiotelegrafií, kterou pak využíval na svých cestách světem. Po okupaci fašistickým Německem se zapojil do činnosti Obrany Národa jako radista. Jeho významným úkolem pro odboj bylo zajišťování spojení s Londýnem. Bez spojení není velení. Právě jeho zásluhou náš odboj měl přímou linku pro tok informací se zahraničím. Otakar má pamětní desku na domě v Čiklově ulici na Praze 7. Čest jeho památce. To bych ale rád věděl kolik z Vás ví o kterého spisovatele se jedná. Odpověď najdete na internetu, když si do vyhledávače dáte název jedné z jeho knih - "Na vlně 57 metrů".

Ve škole nás to ale opravdu neučili!

29.01.2008 - 22:10 vložil Vladimír Štrupl
Pamětní desku Otakara Batličky naleznete zde: http://www.vets.estranky.cz/clanky/vpm-hlavni-mesto-praha/vojenska-pietni-mista-v-praze-2-_-strana-5-_ Jen bych opravil, že Čiklova ulice se nachází v Praze 2. Na www.vets.cz naleznete více než 10 000 vojenských pietních míst - pam. desek, pomníků, vál. hrobů apod.

Velký a malý ledopád...

29.12.2007 - 23:51 vložil Burle Václav
V minulých časech, každoročně v tomto zimním období, se v denním tisku, v magazínech, ale i v televizi, ukazovaly dva nádherné ledopády - velký a malý! V paprscích slunce zářily pestrou škálou barev. Jsou tam v areáíu bývalého barrandovského bazénu dodnes, tak jako v každé chladné době. Bohužel v posledních letech jsou v Praze moc teplé zimy, takže tato pražská atrakce není nic moc. Ty nejkrásnější výtvory z dávných dob jsou uloženy jako fotografie v mnoha redakcích, ale i v albech mnohých "amatérů". Takže až pojedete vlakem, autobusem po Strakonické, tak se tím směrem podívejte a sledujte jak přibývají, nebo naopak mizí... Snad je pořád jistota, že tam budou i v následujících letech!!!

Jdeme na přívoz???

03.01.2008 - 15:56 vložil Burle Václav
V tomto prostoru ještě "nedávno" byl provozován přívoz. Na pravé straně Vltavy byla pro cestující a převozníka postavena bytelná chata a na druhé straně pěkný přístřešek proti nevlídnému počasí. Stačilo zavolat, písknout a loď se dala do pohybu. Tenkrát byly přívozy hodně využívány. Další byl ve Velké Chuchli a v Lahovicích. Myslíte si, že by se i dnes uživily???

Pít nebo nepít...

18.01.2008 - 13:50 vložil Burle Václav
Když z Malé Chuchle vkročíte do lesa, tak u altánu sejděte po cestičce k potoku. Zde najdete pramen Mariánskolázeňského potoka, který dodával údajně léčivou vodu do lázeňských objektů v obci. Součástí studánky je i kaplička, kterou najdete opodál. První zmínka o lázních je z roku 1729. Další informace najdete na panelech naučné stezky. Mariánskolázeňský potok je nejkratším tokem v Praze - cca 0,6 km. Jeho voda je na stupni 4, počítáno u vtoku do Vltavy, tedy silně znečištěn. Již tomu dávno co laboratorně bylo prokázáno, že voda z pramene nemá žádné léčivé účinky. Bohužel jsem nezjistil současnou kvalitu tekutiny. Kdo ví, tak tady jistě rád odpoví. Vodu raději nepijte. Vždyť o kousek výš je jedno z největších pražských smetišť. A vůbec bych se nedivil, kdyby do pramene nečistoty pronikaly. Není také tak docela pravda, že tento tok je tak krátký. V období dešťů se mění v prudký horský potok, neboť je do něj pravděpodobně svedena voda z plzeňské dálnice. Můžete se o tom přesvědčit když kolem něj půjdete stále nahoru... V současné době bylo toto kouzelné místo opraveno Hnutím Brontosaurus. Děkujeme!!!
 

13 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Matew | 5. ledna 2009 v 18:53 | Reagovat

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat jestli článek Pozor,pozor uzavřeno je aktuální děkuji.

2 Zlíchovák | 10. prosince 2009 v 9:50 | Reagovat

Baranndovské terasy jsou v tak špatném stavu, že se budou muset zbourat!

Bazén prý byl od svého uvedení do provozu vždy ztrátový. Důvodem byla příšerně studená voda.

3 ¨Tobiste | E-mail | 10. ledna 2011 v 23:10 | Reagovat

Navštívil jsem Barrandovské Terasy 30.8.2004 a můj odhad na rozsáhlou stavební opravu budovy včetně pozemku jsem odhadl cca.na 560 000 000 až 650 000 000 Kč.Objekt je v naprostém dezolátním stavu a v případě rozsáhlých oprav je nutné udělat řadu průzkumů i ohledně stability podloží-skály.Společnost Barrandovské Terasy a.s.má nelehký úkol a to ten sehnat potřebný obnos peněz na rozsáhlé opravy.Můj odhad délky oprav je horizont 5 let.

4 Václav Burle | 11. ledna 2011 v 19:02 | Reagovat

I kdyby se stal zázrak a terasy opravili, tak už to stejně nebude ono. Doba se změnila. Neumím si představit, že na terasách by byly stoly a židle, na nich stovky posluchačů hudby a na parketu další desítky tanečníků. To už se opakovat nebude.... O bazénu ani nemluvě. kde ty loňské sněhy jsou.

Podle vašich výpočtů by pravděpodobně provoz tyto vysoké částky jen tak nezaplatil.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama