Netolice, Blanský les

3. prosince 2008 v 14:45 | Václav Burle |  Houbařské plácky
Kolaudace...

06.02.2008 - Nad městem byl dokončen archeopark, jehož součástí je hlídková věž, ze které uvidíme nejen Netolice, ale i panoramatický pohled na Šumavu.


Ať koukáte,

...na náměstí jak koukáte, tak žádný rozcestník na archeopark nenajdete. Prý ještě nebyl zkolaudován. Uvidíme jak to začne fungovat v příštím roce na jaře. Ale mám tady pro vás výletníky jiný velice zajímavý zážitek. Když se vydáte z Netolic na sever směrem k Vodňanům, tak odbočte 1 km na ves Hradiště. Tam v lese je hradiště, na kterém toho ale moc neuvidíte. Je to pouze pro znalce. Mezi hlavní silnicí a vsí je po pravé straně nádherný výhled na Kleť, Libín, Šumavu, vojenský újezd Boletice atd. Východním směrem pak pro fotografa možnost pořízení excelentní fotografie atomové elektrárny Temelín. Určitě se hezky pokocháte... A potom nezapomeňte navštívit Lomec!


Vandr přes Blanský les na Kleť

Tak už jste postavili stan na Podroužku a teď přemýšlíte kam vyrazit. Jednou z nejkrásnějších pěších tras v Jihočeském kraji je ta skrz Blanský les. Z Netolic se dáte po modré značce a po celou trasu budete kráčet a obdivovat tamější lesy, přírodu a památky. V polovině cesty se dostanete na zříceninu královského hradu a kláštera Kuklov. Zde se můžete usadit a přespat. Určitě se budete krásně bát. Bude to trvat ještě několik hodin než dorazíte na Kleť. Tento kopec s rozhlednou vévodí celému kraji. Výhled je nezapomenutelný. Její součástí je i restaurace a sedačková lanovka k železniční trati. A samozřejmě hvězdárna. Po odpočinku se můžete jinou cestou vrátit do Netolic, nebo pokračovat např. na Dívčí kámen, Třísov. Nebo do Chvalšin. Možností je nepřeberně. Pozor však na vojenský újezd Boletice.


Nejlepší hospoda v okolí...

Při vandru z Podroužku nebo po Blanském lese nezapomeňte navštívit městys Lhenice. Hned na náměstí je prastarý, ale nádherný hotel Pod Stráží. Levné ubytování a vynikající staročeská strava. Samozřejmě si můžete dopřát i moderní kuchyni. Přespání začíná na 190,- korunách. Poblíž je i několik hradišť, které jednoznačně stojí za prohlídku. Je to kraj houbařů a koňáků. V nedalekém objektu si můžete nakoupit ovoce z této oblasti. Lhenice je proslavená především čím? Telefon na hotel, který využijí především kolaři je 388 321 666 / 777 023 874! Když řeknete, že vás posílá tremp Václav dostanete slevu na jídlo nebo ubytování až 10 procent.


Vhodné místo k přenocování

Poblíž Netolic je soustava rybníků a u jednoho z nich, vynikající kemp na stejnojmenném rybníku - Podroužek. Zde při cestě na Šumavu můžete několikrát přespat. Prohlédnete si Netolice a za kopcem je i zámek Krtochvíle. Na březích rybníků rostou hřiby a na hladině můžete vidět volavky, kachny a na obloze plachtit dravce. Rybníky jsou plné ryb, které mohou děti přikrmovat. Nezapomeňte se kolem rybníků projít a dojděte i na blízká hradiště.

Je to zde ráj pro houbaře. Musíte však vylézt ze stanu, karavanu, chatičky již brzo, nejlépe ještě za tmy. Na okolních hrázích rybníků rostou opravdu krásné houby, zejména hřiby. Především na jaře to tady nemá chybu. V okolních lesích se samozřejmě jako houbaři dobře vyřádíte, ale nejlépe je pěšky, nebo autem, popojet do Blanského lesa. Je obrovský a plný těch nejrůznějších hub. Nezapomeňte navštívit lesy kolem zdejších hradišť. Zejména pak Vrata. Zde si příjdou na své především znalci, fotografové, kteří hledají málo se vyskytující jedince. Zdejší les je plný dokonce jedlí. Místy je neprůchodný, pro značné množství vysokých trav, bodláků, šlahounů malin a ostružiní. V tomto "bordelu" místy si připadáte, že jste ve Vietnamu, jsou ostrůvky a tam ty lesní skvosty. Nezapomeňte si vzít dostatek vody. Nedaleko je Zlatý potok a zde rostou především houby, i ty vzácné, které milují vlhko. Dál už se nebudu rozepisovat, protože právě tady je ten zemský ráj to napohled, a ten si musíte vychodit každý sám. Přeju vám hodně hezkých chvil strávených v tomto hvozdu...
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 candyce | Web | 18. června 2015 v 15:52 | Reagovat

pujcka cetelem :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama