Slizečka porcelánová - Oudemansiella mucida - Sliznačka obyčajná

5. prosince 2008 v 17:52 | Slizečce porcelánové dala na zadek penízovka nahořklá |  Slizečka porcelánová
Slizečka porcelánováJe to překrásná houba, která připomíná medúzu. Je vděčným objektem pro profesionální i amatérské fotografy. Na straně jedné jsou odborníci, kteří jí nacházejí zřídka, na straně druhé v některých lokalitách se vyskytuje často. Roste především ve starých bučinách, rezervacích. Můžeme vidět několik plodnic, nebo jich je naopak mnoho. Slizečka, protože je čistě bílá. je vidět z velké vzdálenosti, ale to jen za předpokladu, že je vysoko na stromě. Často se nachází na padlých kmenech. Není výjimkou, že je jí určitá oblast plna. Na jednom stromě může být sem tam po jedné plodnici a o metr výš celé velké shluky. Nejraději roste od léta do podzimu a to ve vlhčích lesích. Je nazaměnitelná.


Při tom správném počasí, je tato houba pro fotografa přímo božským darem. Je totiž v protisvětle průsvitná. Proto ta podoba s medúzou. Za dobrého osvětlení, především když svítí na plodnici přímé slunce, se jedná o neopakovatelné snímky. Protože roste například jen nevysoko na kmeni, máme možnost fotoaparát dát pod plodnici a pořizovat snímky z různých úhlů a tím i za určitého množství světla. Otázkou je, kolik fotografů jí už v lese potkalo. Mohu vám dát informaci, kde jí určitě příští rok najdete.

Slizečka porcelánová je stále záhadnou houbou a to z hlediska zdravotního. V současné době slouží k rozsáhlému výzkumu v mnoha světových laboratořích. Zatím je potvzena její "zázračnost" v léčení kožních onemocnění. Velkou zásluhu na jejím zkoumání mají dr. Vladimír Musílek a dr. Marta Semerdžievova, kteří přišli v roce 1970 s antibiotikem pod názvem mucidin. Lék pod názvem mucidermin byl určen na rozsáhlé spektrum plísní, které nám ztrpčují život v podobě kožních onemocnění. Jeho učinnost dosahovala 75 - 95 procent. Někdy se uvádí, že nejvíce "léku" je v podhoubí, než v plodnicích.

Celému československému výzkumu dala na zadek penízovka nahořklá. Více, když si tuto houbu kliknete zde na blogu.

Oudemansiella mucida získala svůj název pro podobu s mléčným sklem, porcelánem. Mnohé plodnice, nebo celé trsy, jsou mnohdy opravdu krásné. Ten kdo jí nezná a uvidí jí v lese poprvé, je mile, až nábožně překvapen. Každého hned napadne její spojitost se sklem, nebo porcelánem. Její název je velice výstižný. Už ve starých knihách, ale i v těch dnešních je jeden rozpor. Někdy se uvádí, že její výskyt je hojný, potom zase, že se objevuje zřídka. A to jsou ty záhady, které máme u hub tak rádi, že ano...

Slizečka je po odstranění slizu jedlá. Pouze třeň se pro jeho tuhost nekonzumuje.
 

37 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Burle Václav | E-mail | Web | 9. prosince 2008 v 16:44 | Reagovat

Po odstranění slizu, jedlá!

2 Halůzka | 3. února 2012 v 10:15 | Reagovat

Jak často je v lesích k vidění?

3 -vb- | 5. března 2012 v 0:19 | Reagovat

Potkal jsem jí jednou v jedné rezervaci, do které pravidelně zajíždím, a od té doby nic. Potkávám jí převelice málo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama