Únor 2009

Je to snad devětsil bílý?

27. února 2009 v 22:14 | Devětsilů jsou u nás tři druhy, ale ten Kablíkové jsem asi ještě neviděl. A co ty? |  FLORA
....

...

....

Lovecké boudy - Hřebeny

26. února 2009 v 17:34 | Je jich po Brdech přehršle a do hvozdů, tak nějak patří. |  Brdy Hřebeny

BEZ NÁZVU

Nachází se jižně pod hřebenem Kuchyňky. Už na snímku je vidět, že má nejednu výhodu. Při nepříznivém počasí lze přespat na terase. Je zde i hodně hluboká studna, ale bohužel okrášlena visacím zámkem. Posezení a ohniště. My ale především od jara do podzimu oheň v lese nerozděláváme, že ano... / O Kuchyňce je zde na blogu samostatný článek./


NÁVES

Hájovna je dnes chalupou. Uvnitř jsou nádherné sklepy s klenutým stropem. Ještě nedávno tam přespávali milovníci Brd a podle toho to také vypadalo. Dlouho jsem tam už nebyl, tak v dohledné době zjistím, jak se areál vylepšil. Jedná se o obrovskou louku, jejiž součástí je obrovský statek patřící k zámku Hluboš. Jaké jsou tam majetkové vztahy bohužel zatím nevím. Doslechl jsem se ale, že zámek je na prodej. Pojďme společně ho koupíme a uděláme tam houbařské středisko - muzeum, knihovnu, stálou výstavu, hotel, ubytovnu, v parku tábořiště a já to potom všechno vytuneluju pro sebe... Kdo nesouhlasí, tak je hňup. Jak potom mohu zbohatnout? Vedle hájovny je rybníček a nedaleko i studánka.

Neznámá I

26. února 2009 v 17:22 Neznáme houby
Asi vím co to je za plodnice, ale nejsem si jistý. Oni v mých hvozdech vůbec nerostou. Jsou mírně zvětšené a našel jsem je v době, kdy na hřebenu již bylo značné množství sněhu. S velkým očekáváním jsem se k nim vrátil po měsíci. Byla tam pouze jedna a to v žalostném stavu. Je to .......?

Vykácíme áleje a tak zachráníme alkoholiky!!!

25. února 2009 v 22:51 | Jaký je tvůj názor na likvidaci stromořadí. Myslíš si snad, že děláme dobře když ho vykácíme? |  Kritika, politika


Blbosti vytvářejí hloupí nebo zaprodaný lidi

25.02.2009 - Burle Václav
Českou republikou se zvedá vlna nesouhlasu s kácením alejí v naší přenádherné krajině. Takovou pitomost může vymyslet pouze hňup. A jak je to možné? Je to jednoduché! V republice vytváří hodnoty pouze necelý milión lidí. Další jako lékaře, učitele apod. můžeme započítat ještě mezi tyto pozitivní občany republiky. Pak zde máme několik miliónů lidí, kteří se pouze vezou. A sem právě patří úředníci, kterých neubývá, ale naopak stále přibývá. Jednoznačně se u nich jedná o umělou zaměstnanost. Každého z nás jenom na jejich platech stojí 13 000,- korun ročně. A nyní počítejte. Deset miliónů x třináct tisíc. To už je ale pořádná pálka. A to jsou právě ti co nám chtějí vykácet ty nádherné kamarády, kamarádky. Úředník z nás milovníků přírody, turistů, skautů, pionýrů atd. dělá blbce. Tvrdí, že v minulém roce přišlo zásluhou stromů o život 70 našich spoluobčanů. Ale už neříká, kolik jich bylo vožralejch!!! Kolik jich jelo nepřiměřenou rychlostí, kolik jich nepřizpůsobilo jízdu stavu vozovky. Určitě by těch sedmdesát kleslo třeba na jednoho. A rovněž jsem nezaznamenal kolik lidí zahynulo na reklamních betonových, ocelových stojanech. A že jich kolem silnic je! V zahraničí vůbec na silnicích neexistují, je to zakázané. A že prý ti dnešní hlupáci za vykácených 9000 stromů vysadí nové. A víte kde? Například -podle jednoho z úředníků- na Šumavě. Bude se jednat převážně o smrky. V krajině budeme bez stromů a keřů, ale v přírodní rezervaci, kde se stále průběžně vysazují nové listnáče, budeme zase dávat smrky, které by se tam stejně vysadily.... Řekněme NE této hlouposti, pitomosti a úředníky vyhoďme na zápraží. Ať už jdou konečně dělat něco užitečného. Lehkoživky, nemakačenky naše drahá Česká republika nepotřebuje. A kdo z vás turistů ještě nevěří, tak se jděte podívat například do Kašperských Hor. Přenádherná alej tam byla vykácená a dřevo prošlo komíny tamějších mocipánů! Ještě jeden příklad. který dnes ve 20,00 hodin vysílala Česká televize. Za Rakouska Uherska na ministerstvu pracovalo cca dvacet úředníků. Dnes na jednom ministerstvu pracuje tisíce budižničemů. Na ministerstvu vnitra 2000 kusů. Co tam asi dělají. Vymýšlejí si práci,aby mohli od nás všech včetně kojenců a důchodců dostávat peníze na platy. Nemělo by to náhodou být obráceně? Víte, že máme i ministerstva, která jsou dokonce zbytečná? A dokonce jedno se stará o to, jak snížit státní správu. A výsledek? Ouřadu přibývá.... Tak nám prosím alespoň ty stromy nekácejte. Děkujeme!!!!
Liberec je kouzelné město...

20.02.2009 - 10:59 vložil Burle Václav
Umí vykouzlit nepředstavitelné věci. Nejdřív na šampionát nechce vůbec žádné peníze, pak otevře kufr mága a hle, jsou tam od státu dvě miliardy. Peníze, které pak chybí ve zdravotnictví, školství, na důchody atd. A nyní se republikou táhne informace, že areál se bude zastavovat domy... To si turisté tohoto sportoviště asi v příštích letech moc neužijí! Je to přesně podle vzoru, který se nyní řeší ve sdělovacích prostředcích. Na letišti armády České republiky se ztratil benzín za 300 miliónů korun.... Je již veřejným tajemstvím, že kradli důstojníci! Proč se stále v naší drahé vlasti tak krade. kdy to asi skončí?
Kouzelný kufr se bude opět otevírat!

22.02.2009 - Burle Václav
A už je tady další požadavek. Stát, Liberec, bude muset Katce poskytnout dalších 15 000 000,- korun. Bez těchto peněz by to na sportovištích byla zase další ostuda. Myslíte, že tok peněz daňových poplatníků už tady končí?
"Lidi neblbněte..." Josef Švejk

14.02.2008 - Burle Václav
Začalo to v Praze na Hradčanech a dnes to pokračuje v areálu Vesec. Stovky těch nejtěžších náklaďáků vozí sníh tam, kde žádný není. To nemá logiku. Jedná se pouze o nesmírné huntování přírody Jizerských hor. To se Katko nedělá... Opět to nemá nic společného se sportem, ale pouze s mamonem kolem tzv. sportovních funkcionářů. Jak může někdo krást bílé nadělení turistům z lyžařské magistrály a dokonce najíždět auty a bagry na státem chráněné louky a lesy. Lidi neblbněte... Lidi jsou tak naštvaní, že ve sdělovacích prostředcích volají po sypání dráhy pískem a poutání se řetězy k tribunám. Rovněž žádají D. Kuchtovou, která má rovněž máslo na hlavě, aby se postavila do čela demonstrantů. Paní Neumannová byla úžasná sportovkyně a u toho měla zůstat. Neměla trénovat v první zóně šumavského parku, kam nemá nikdo, ale opravdu nikdo, přístup. Neměla pustit šedesát kamiónů na Hradčanské náměsti. Všechny ty stovky miliónů korun měla raději věnovat na sportovní využití dětí a mládeže. Tam peníze chybí. Sport nesmí být jen ten o penězích, ale pouze ten pro zdraví lidí, národů. Pryč s mamonem...
Nové sportovní odvětví...

14.02.2008 - Burle Václav
Sport podle vzoru Katka. Klikni Frymburk... Vyskoč a plav!
sportovec turistu nepochopí -

14.02.2008 - Bohacek
souhlas pane Burle.Můj názor je, že výkonný sportovec nemá s turistikou natož s nějakou ochranou co dělat a je mu spíš na obtíž. Na výletech či na tůrách okolo to vás sviští na kolech,běžkách,lyžích,motorkách,čtyřkolkách a autech.Udělat čas,rekord,adrenalin - to je oč tu běží.Nějaký stromek,cestička - co to je?Viděl jsem vyjet lidi na kolech hodně vrcholků hor,ale ty lidi ani nekoukli kde jsou a hurá dolů.Křičej :vole uhni.To mám čučet na nějaký šutry?Strom mám za domem ,to nemusím do lesa.Nejhorší je ,že se to mají i v krvi i děti.Jsem pro kompromis a dohodu,ale někdy mám dojem ,že to spíš odnášejí turisti/ z těch není takový zisk/. Paní K.N. mne dost zklamala,ale nedivím se ,pro ní je příroda jen tělocvična a asi i kariéra/.
Už je to tady...

14.02.2008 - Burle Václav
Paní K. Neumannová byla nominována na Ropáka roku. Organizátoři dostávají značné množství návrhů na její zařazení do seznamu. Zatím jednoznačně vítězí...
Kolik jich tam bylo...

19.02.2008 - Burle Václav
Nikde se nemohu dozvědět kolik diváků bylo na SP v Liberci. V televizi to vypadalo, že kromě funkcionářů a demonstrantů tam nikdo nebyl. Kolik tam bylo diváků???
Prej

19.02.2008 - Milan
4500, psali ve Sportu.
To je tedy průser...

22.02.2008 - Burle Václav
Děkuji za informaci. To je tedy asi podstav, že ano? Lidi to asi bojkotovali. A už tu máme další aféru. Jeden z členů organizačního výboru, který zajišťoval pro závodníky a zahraniční novináře ubytování a další služby, je finančně zrujnoval. Vše bylo předražené, ale né od hoteliéru, ale právě od tohoto pána. Světové zahraniční sdělovací prostředky si, v této souvislosti, na České republice pěkně smlsly... To je ale výborná propagace našeho sportu, tělovýchovy. A to chceme u nás dělat olympiádu!

Kandík psí zub - Erythronium dens - canis

25. února 2009 v 17:32 | Chráněný, záhadný a přenádherný. Chodíme pouze po cestách. Neškodíme. |  FLORA
Medník:

.....

O kandíku je zde na blogu samostatný článek....

Kyčelnice devítilistá - Dentaria enneaphyllos

25. února 2009 v 17:06 | Zapsaná v Červeném seznamu, vzácnější druh |  FLORA
Kyčelnice devítilistá je zařazena mezi vzácnější druhy. V České republice roste na několika lokalitách a proto vyžaduje stálou pozornost....
Co myslíte! Je na snímku tato vzácná bylina za plotem, nebo před plotem... Toť otázka.

Jsou to nádherní lidé, ti z lesů... II

25. února 2009 v 17:01 Dělný lid nejen z lesů
/Text o těžké práci dřevařů někdy příště./

Nad Maráskem - Na Burku - 801 m.n.m.

25. února 2009 v 0:22 | Na skále, za pěkného počasí nádherný výhled |  Brdy Třemšínsko
Vrchol Nad Maráskem je převelice frekventovaný. Vede tudy jedna z důležitých tepen přes jižní část Brd. Využívají jí nejen pěší turisté, kolaři, ale v poslední době, kdy je zde ve hvozdu více sněhu, i běžkaři. Brdy zde žijí po celý rok. Každý tulák se sem někdy zatoulá, ale převážně se putuje z Míšova směrem na Chynín, Třemšín, Hutě pod Třemšínem, ale i do Teslin a dále do vojenského prostoru. Možností je mnoho. Stačí se podívat do mapy, přibalit do torny vodu a něco k jídlu a vyrazit.
Jsou dva druhy zastupitelů a státních úředníků. Tato telekomunikační věž bohužel narazila na ty méně inteligentní, na ty co nemilují přírodu, daleké výhledy. Jinak by povolili postavit tento stožár pouze za předpokladu, že bude zároveň sloužit jako rozhledna. Zde Na Burku, lovecká chata, by to bylo něco fantastického. Byl by vidět pořádný kus Čech....

V dávných časech, byly Brdy převelice podmáčené. Byla to obrovská houba, která v sobě držela obrovské množství vody, kterou pomalu posílala do světa. Látky, která se dnes na celém světě stává strategickou surovinou. Bez vody není života. Dokonce odborníci tvrdí, že bude jednou z příčin, nejen místních konfliktů, válek.

Nad Maráskem - to je současný název, ale ty nejstarší vycházely z pojmů marast, bahnisko, mokřina. Kde ty loňské sněhy jsou. Dnes jsou Brdy odvodněny a po houbě ani památky. Paní hajná z Carvánky vyprávěla, co zde bývávalo sněhu, vody. Na zimu se museli s manželem předzásobit protože pro množství bílé peřiny nebylo možné sejít do některé z vesnic. Všude byly rašeleniště, které aby jste dnes hledaly s lupou.

Bohužel situace se nelepší, ale stále zhoršuje. původní lesy byly zlikvidovány a ještě dnes se dává přednost smrku. Podívejte se někdy do smrčin, ve kterých jsou všude vykopány odvodňovací příkopy, aby, nedej Bože, smrk trpěl podmáčením. Dělá se vše pro to, aby voda z Brd co nejrychleji odtekla. Nejhorším příkladem je odtokový kanál kolem Padrťských rybníků, který likviduje jižní rašeliniště, močáloviska. Na jaře si určitě rovněž povšimnete, jak moc chybí tůně, rybníčky, louže, které jsou dlouho plné vody. Podobných rájů pro jarní reje obojživelníků moc ubývá. A to není dobře. Pojďte s námi na jaře počítat žáby, čolky, mloky, listonohy atd.
Roky se nestalo, aby v Brdech leželo takové množství sněhu. Pro běžkaře to byl letos lyžařský ráj. Stopy dokonalé a turistů minimálně. Za slunečného počasí přenádherné. Zvěři se to asi zas tak moc nelíbilo. Ono se ve vysokém sněhu těžko hledá něco k jídlu. Proč ale jsou seníky v této oblasti bez sena?

Nad Maráskem - to je dnes telekomunikační věž, lovecká chata, u které posezení pro turisty. Nedaleko je výhledová skála, která bohužel je rok od roku stále více zarostlá okolními stromy. Tedy již nic moc. Kolem roku 1850 zde stávala zeměměřičská věž a od té doby se zde říkalo U pyramidy.
Tato lovecká chata v nedávných dnech oslavila 100. výročí vzniku. Od té doby mnohokrát posloužila lovcům, myslivcům, lesákům, turistům, skautům, pionýrům a samozřejmě i trempům. Je kousek nad Chynínem.
Nedaleko pod věží, asi 300 metrů jižně, je tento betonový pomníček. Nevíte někdo prosím o něm něco více?

Šedoporka osmahlá - Bjerkandera adusta

24. února 2009 v 23:30 Choroše
NEJEDLÁ -
Tato neznámá houba má ve skutečnosti cca 5 cm. Bylo jich nad sebou více... Poradíš prosím co to je? Děkuji!

Hluchavka skvrnitá - Lamium maculatum

24. února 2009 v 0:16 | Lamium zahrnuje cca 40 druhů, různé barvy |  FLORA
/ch h/ Hluchavky se podobají kopřivám, ale nežahají, nepálí, jsou tedy "hluché" proto hluchavky.


cos je to??

21. února 2009 v 17:49 FLORA
nnn

Dymnivka dutá - Corydalis cava

21. února 2009 v 17:00 | Není ohrožená, jedovatá, ale i léčivá |  Dymnivka dutá
Dymnivka dutá vždy v přírodě udělá radost...
Václav Burle
vvv
Václav Burle

Václav Burle
Václav BurleOtmíčská hora 401 m/m, přírodní památka

21. února 2009 v 16:09 | Přírodní rezervace, hradiště, osídlení již od doby kamenné, výhled západním směrem na letiště |  Český kras
Přírodní rezervace je plna chráněných rostlin a živočichů. Z vyhlídky nad lomem lze pozorovat šrumec na hořovickém letišti...

Nezapomeňte navštívit židovský hřbitov.
Buďte nad lomem moc opatrní. Není to bezpečné a dívejte si kam si sedáte. Je tady spousta chráněných rostlin...Test pro manželky, přítelkyně, milenky...

14.04.2008 - Burle Václav
Když vstoupíte na okraj hory, tak se zamilovaně podívejte na svůj protějšek řkouc: "Milovaná, já si teď na tobě udělám takový malý test. V tomto lese je něco velikého co do něho nepatří. Dívej se pozorně kolem sebe a já jen doufám, že to nalezneš..." Je zde totiž vidět polokruhová vyvýšenina bývalého opevnění hradiště. Napište jest-li ta vaše uspěla... Nezapomeňte přibalit atlas kytek!

Koukneme se na letadla...

14.04.2008 - Burle Václav
Ze vsi Otmíče vyrazíme po turistické značce na Otmíčskou horu. Budeme chodit pouze po cestě, která vede na vrchol. Dále budeme pokračovat po vyšlapané zvířecí stezce, která nás zavede nad lom, který je přírodní památkou. Musíme zde být velice opatrní, aby nám někdo do diabasového lomu nespadl. Zde se posadíme opatrně do trávy a budeme se snažit nezasednou koniklece, kterých je zde plno. Dalekohled do torny. Pod sebou máme zelená pole a na nich pasoucí se srnčí zvěř. Na okraji je starý, ale udržovaný židovský hřbitov. Tímto směrem uvidíme startovací dráhy letiště Hořovice. Když je rušný letový den, tak je to kouzelný zážitek pozorovat startující a přistávací manévry různých typů letadel. A co pak když vyskakují a poletují povětřím výsadkáři. Z této vyhlídky je úžasný pohled do dalekého okolí. Milovníky aut potěší ruch na dálnici a milovníci přírody si uvědomí, jak tato dopravní cesta do krajiny jednoznačně nepatří...
Zběhovec plazivý - Ajuga remptans

20. února 2009 v 16:52 | Lesní rybník v jižních Brdech u Chynína |  FLORA
Je to on? Nebo není!

Ptačinec velkokvětý - Stellaria holostea

20. února 2009 v 16:33 | Chuchelský háj, tété rostliny je všude plno |  FLORA
mmm
mmm

Hrachor jarní - Lathyrus vernus

20. února 2009 v 16:22 | Chuchelský háj, chráněných rostlin ráj |  FLORA
mmmmm

Studený vrch 659 m/m - rozhledna

20. února 2009 v 13:01 | Prý tato rozhledna bude otevřena 12. a 18. dubna 2009 |  Brdy Hřebeny
POSTAVÍME ROZHLEDNU?! Znám ho řadu let, ale teprve nyní jsem zjistil, že projektuje, ale dokonce i vlastnoručně staví rozhledny, tedy telekomunikační věže. S kamarády, milovníky Brd, jsme u piva zjistili, že by zase nebyl tak velký problém zvelebit pro začátek rozhlednu na Studeném vrchu. Po stránce stavební, by prý nebyl žádný problém postavit jednoduchou nástavbu a v ní jednoduché schodiště. Ne nebojte se, žádné zednické práce, ale konstrukce by byla z trubek, které se používají při budování radiokomunikačních věží. A kolik by to stálo? Zatím jen tak podle oka - 100 000,- korun. Kdyby se podařilo vykácet napadané stromy kůrovcem, tak by nástavba nemusela být ani tak vysoká. Sto lidí dá tisíc korun, nebo... Nápady jak získat finance vložte zde do komentářů!

A pak by se mohlo pokračovat v Protivínských horách, kde je na Vysokém Kamýku (628) další zeměměřičská věž. Zde by byl výhled úžasnou podívanou. Měřících věží je v republice devět. Bohužel ne každá se dá na tento účel použít. Klikni zde Vysoká u Kutné Hory a zjistíš proč není zde možno rozhlednu realizovat. Tak co vy na to? Podle vzoru nato jde na to....
Dlouhé roky měla tento objekt pod svojí správou armáda. Vlevo ještě jsou vidět dva úkryty pro techniku. Zde na blogu i věže na Velkém Kamýku u Protivína a na Vysoké u Kutné Hory...

Zeměměřičská věž byla postavena pro geodetické účely v roce 1942. Ve spodní části si můžete prohlédnout měřící body. V roce 1950 objekt převzala armáda, která ho používala pro spojovací účely. Byl zde postaven anténový stožár. Ještě dnes jsou tady k prohlédnutí okopy pro bojová vozidla. Po tzv. sametové revoluci věž získali radioamatéři. V roce 2003 skupina nadšenců získala rozhlednu do pronájmu od Českého zeměměřičského ústavu, který stále trvá.

V letošním roce bude pro veřejnost pravděpodobně otevřena 12. a 18. dubna. Udělejte si sem výlet, a když bude zavřeno, tak prozkoumejte zdejší nádhernou část Brd.

Věž je vysoká 17,5 metrů, má šest pater, strmé schodiště a schodů je ??? - kdo je spočítá, tak má u mne nárok na slevu na interiérové i vchodové dveře. Studený vrch je nejvyšším kopcem zdejší části Brd Hřebenů. Výhled bohužel není nic moc a to zejména v období, kdy se již zazelenají stromy. Vážně se však uvažuje o vykácení stromů kolem vrcholu, protože jsou napadeny kůrovcem. Stromy milujeme, ale otázkou je, zda by to kvůli výhledům nebyl dobrý nápad.... Rozhledna je otevřena jen příležitostně, ale zájem o její návštěvu se v minulých letech výrazně zvýšil. Podobných geodetických věží je v republice devět. Například Vysoká u Kutné Hory, Písecké hory, Pecný atd. Ostatní prosím doplňte v komentařích. Děkuji...

Milovníci rozhleden, dálkových výhledů, určitě v této oblasti navštíví objekty - Železný Újezd /Na Skále/, Lhotku u Berouna, Třenice u Žebráku, rozhledny v Berouně. Přeji pěkné počasí bez smogu a své zážitky prosím uveďte zde v komentářích. Ať se výletníci, výhledáři, poučí a získají nové informace! Napište, které nejvzdálenější kopce jste ze Studeného vrchu viděli...
Václav Burle
TIP na výlet: V případě velkého horka můžete navštívit přírodní, lesní koupaliště v Malém Chlumci. Pod Studeným vrchem je chaloupka a od ní pěkný výhled jižním směrem. Pak můžeme pokračovat jihozápadním směrem přes Kuchyňku až do Jinců na nádraží. Doporučuji odskočení na Píska, kde je radar řízení letového provozu ruzyňského letiště. Kolem něho vynikající rozhledy severním směrem až na Krušné hory. Ve zdejším lomu -východně od radaru - u silnice, měli štáb brdští partyzáni.

Samostatnou kapitolou této oblasti je hradiště na Plešivci, kde stále řádí vykradači kulturních památek. Podívejte se na Smaragdové jezírko a poseďte na severní a západní vyhlídce. Můžete rovněž prozkoumat zdejší trempské campy. Další údaje najdete na tomto blogu.

Opačným směrem, východosever, se vrátíte směrem ku Praze. Navštivte hradiště na Hradci a pak kolem raketové základny. Putování ukončíme na některé železniční stanici Plzeň - Praha, nebo v Kytíně na autobusové zastávce MHD. Ověřte si ale odjezdy autobusů. Doporučuji rovněž lokálku Lochovice - Zadní Třebáň, o které je zde na blogu samostatný článek.

Poznámka: Rozhledna byla v dubnu, květnu 2009/2010 otevřena několik dnů. Každý den tam přišlo přibližně sto turistů, trempů, skautů atd. Zejména 18. dubna byl přenádherný výhled, neboť bylo po dešti. Hodně vzdálená místa však byla v silném oparu. Věž bude pravděpodobně ještě otevřena v květnu. Určitě se tam jděte podívat. Je to zajímavý zážitek vidět zdejší krajinu pod jiným úhlem. O občerstvení bylo příkladně postaráno a to včetně otevřeného ohniště, grilu.
Václav Burle
Poblíž domku je zanedbaná tůň a naproti přes cestu tato ruina. Mylím, že to dříve byla hájenka, ale nejsem si jistý. Všude kolem prastaré ovocné stromy. Kolem Studeného vrchu spousta jedlí, které jsou i v oplocenkách.

Brdy - Knížecí studánky I a okolí

20. února 2009 v 0:25 | Tato hájovna leží na důležité turistické křižovatce |  Brdy Hřebeny
Poblíž hájovny Knížecí studánky  se na počest svatého Václava nachází tento památník. Knížecí studánky a text přinesu někdy příště.... Jenom připomenu, že u hájovny je udržovaná studánka lahodné pitné vody a rovněž zde stávala trempská chata Na paloučku, kterou -a není to tak dávno - někdo zlikvidoval.

O tomto pomníku, nevím vůbec nic. Takže kdo něco víte pište prosím do komentářů. Děkuji.
 mmmm
mmmmmm