Sasankovka (sasanka) lesní - Anemone sylvestris

29. dubna 2009 v 11:38 | Objevili a poznali jsme další druh chráněné byliny. |  - - lesní
Sasankovka lesní
Je to až k neuvěření, jak je okolí Prahy bohaté na chráněné rostliny, o houbách ani nemluvě. To samé platí pro živou i neživou přírodu. Ještě štěstí, že obyvatelé hlavního města příroda moc nezajímá. To je ta nejlepší její ochrana.

* * * * *

Miluji jarní procházky dubohabrovým lesem. Zejména období, kdy se začínají byliny, ty chráněné i ty ostatní, drát do života. Les začíná být neprůhledný, stromy vyhazují zelené listy. Dřív bylo vidět na stovky metrů, dnes jen na několik. Hvozd se v tom dobrém smyslu stává džunglí.

Každoročně udělám několik nových objevů. Ten první letošní patřil kosatci bezlistému. Fantastická krása. /Zde na blogu článek i snímky./

Vylezl jsem na kopec, kde na skalce je nádherná vyhlídka. Dříve jsem se zde díval do přírody, dnes koukám na nově vznikající sídliště a na hrůzostrašnou dálnici na sloupech, která překlenuje Berounku a Vltavu. Pohled je to děsivý! Místo bažantnic, remízků, lesíků, starých stromů, polí, luk, jenom beton, asfalt a hromady bordelu... To je ta demokracie, pokrok, který jednoznačně škodí přírodě! Po nás potopa.

Najednou koukám a přímo u cestičky nad skalkou, záhadná rostlinka. Vypadá jako sasanka hajní, ale určitě to není ona. Květ je bílý, velký a ten ještě uzavřený vypadá jako od upolínu. Jak velikostí, tak i barvou. Asi jsem udělal světový objev. Bude se ta nádhera jmenovat konečně již po mé osobě? Na malém prostoru bylo jen několik rostlin. Pomozte jí prosím určit. Děkuji. Fotografie zde uvedu později až je vyndám z fotoaparátu.... To jsem zvědav jestli bude chráněná nebo naopak rostoucí všude. /Světový ani jiný objev jsem neudělal. Bohužel, tak zase někdy jindy.../

Sasanka lesní, dnes přejmenována na sasankovku. Dříve hojná, dnes v naší prírodě ohroženým druhem! O rok později, na jaře 2010, jich tady na několika metrech bylo 53 kusů. Rostou několik centimetrů od jediné cestičky. Je div, že je tady ještě nikdo nezašlápl. Budeme tento plácek každoročně sledovat....

Sasankovka (sasanka) lesní, ohrožený druh: /15 - 50 cm, duben - červen/ - jedovatá! Světlé suché lesy, okraje lesů, světliny, zejména na vápenci. Od nižších poloh až do podhůří.
nnnnn
 

16 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Errata | 3. května 2009 v 17:03 | Reagovat

Jedná se o sasanku narcisokvětou (květy po 3-8 v okolíku, což viděná rostlina neměla) nebo koniklec alpský (alpský druh). Až rostlina odkvete a bude mít plody, budem vědět najisto, která z nich to byla.

2 Errata | 13. května 2009 v 10:08 | Reagovat

[1]: Konečně se mi podařilo rostlinu přesně určit, jedná se o sasanku lesní (neplést se sasankou hajní), patří k ohroženým druhům a je chráněná zákonem.

3 Hanka Malá | 3. listopadu 2010 v 23:33 | Reagovat

Zajímavě pojatá chráněná rostlina zasazena do jejího prostředí. Ten první snímek je vynikající i když možná moc tmavý. Ale proč ne. Tu bych si klidně koupila, kdybych v této vísce bydlela.

4 -vb- | 24. března 2011 v 16:17 | Reagovat

Tu první fotografii jsem dal v moc velkém rozlišení. já jí vyměním!

5 Václav Burle | 15. ledna 2012 v 0:03 | Reagovat

Tak si představte, že na jaře, když rostliny odkvetly, jejich stanoviště někdo, pravděpodobně hráběma, všechno prohrabal na hromadu, samozřejmě včetně sasanek. Účel tohoto jednání jsem nepochopil. Kdo proboha chodí do lesa s hráběma? Nebo to byl nějaký úmysl?

Jsme zvědav, jest-li tam letos sasanky vykvetou. Vše budeme pozorovat. Nenapadá vás někoho, co ten dotyčný zde udělal a proč?

6 mirekk | E-mail | 18. března 2020 v 9:33 | Reagovat

http://girlssnapshots.com - horke divky z vaseho okoli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama