MIONŠÍ rezervace prales Beskydy I

23. srpna 2009 v 15:32 | Prales je fantastický. Bohužel je tady mnoho věcí ke změně, zlepšení |  Beskydy
/Texty a smímky budu postupně přidávat a upravovat.../ Čekám pouze na fotografie, které mě přislíbili poslat obyvatelé Dolní i Horní Lomné.../ Věřím, že svůj slib splní.../

- - - SPLNILI !!! a tak je zde na blogu Mionši II - fotografie - - -
Pohledy na prales Mionši z okolních kopců...
Vrcholová část, která zejména na jaře musí být plna botanických skvostů...
Loučka a na ní prastará lovecká chata, kterou nechal vybudovat slavný, ekonomicky zdatný šlechtic, kterému však zdejší obyvatelstvo nemohlo přijít na jméno... Kdo to byl? "Cikán černý cikán," jak se zpívá v té přeslavné písničce, to však nebyl. Že by měl něco společného se zdejším slavným loupežníkem, jak ten se ale jmenoval? Zlikvidoval ho jeho kamarád a ani opasek od čarodějnice mu nepomohl... Loučka, čerstvě posečená, je shromaždištěm jelenů. Kdo odpoví jako první až desátý obdrží slevu na dveře a zárubně!!!

* * * * * *

Fakta o pralese MIONŠI. Znalci ho velebí a návštěvníci kritizují! Jak to tedy je. Kde je pravda!

Je to v podstatě jednoduché. Pravdu mají obě strany. Znalci prales právem vyzdvihují a turisté jsou oprávněně znechuceni. Problém nastává ihned při vstupu z příjezdové silnice. Stojí zde stylová chaloupka, která patřila Lesům České republiky, které se rozhodly z ekonomických důvodů se jí zbavit. Nabídly jí obci Lomná, která jí nepochopitelně odmítla, rovněž tak Chráněná oblast Beskydy. Dřevěný domek zakoupil chalupář, který si zde vybudoval přenádherné sídlo. I když mě by vadilo, kdyby kolem mého pozemku proudily o víkendech davy lidí. Domek -tak jak je tomu na Šumavě a jinde- měl poskytnout zázemí milovníkům této části Beskyd. Mělo zde být zřízeno informační centrum, včetně základního zázemí a občerstvení. Uvnitř se mohly pořádat odborné i praktické výstavy o Mionši, ale o Beskydech vůbec. Tato střediska v této přenádherné oblasti Moravy jednoznačně chybí.

Jdeme a nejdeme do pralesa!

Neznalí zdejší problematiky se domnívají, že uvidějí něco úžasného. Opak je bohužel pravdou. Naučná stezka jenom chráněnou památku oblizuje Na trase dlouhé 7,5 kilometrů, což lze zvládnout za dvě až tři hodiny, je umístněno deset panelů. Texty, fotografie a kresby na nich jsou příkladně připraveny. Bohužel i zde na nich chybí více snímků o rostlinách, které návštěvníci na pochodu do kopců potkávají. Přmlouval bych se za titěrné panýlky, cedulky, se základními údaji, které by dobrovolníci postupně dávali k rostlinám. Pak by se nestávalo: "Mamí, tatí, jak se jmenuje tahle kytička?" Odpovědí je: "Nevotravuj a šlapej. Nahoře dostaneš bonbón." Oni ani rodiče nevědí, jak která bylina se jmenuje. Jednoznačně by se jednalo o tak potřebnou osvětu, o přilákání nejen dětí, ale i dospělích k přírodě. Vyskytuje se tady řada velice zajímavých rostlin. Například hořec, hořepník, toliový.

Návštěva naučné stezky není žádnou procházkou po kolonádě. Dlouho se jde do kopce a v letním vedru to zas tak rychle, zejména s robatama, nejde. Jedinou odměnou jsou právě rostliny a informační panely. A to je za ten sportovní výkon asi moc málo. Navíc z pralesa nikdo neuvidí doslova nic! Můžeme poskytnout více?

Dá se něco změnit k lepšímu?

Jednoznačně je třeba získat chaloupku do vlastnictví obce, státu. Vrátit se rovněž do dávných dob, kdy přímo pralesem procházelo několik prohlídkových tras? Dokonce prý myslivci a hajní v loveckých chatách uprostřed hvozdu, poskytovali návštěvníkům občerstvení. NE! To oprávněně s ohledem na ochranu rostlin a živočichů není možné. Změnou by mělo být vytvoření ještě druhého okruhu, který by procházel těsně pod pralesem, aby milovníci přírody do něj mohli více nahlédnout. Aby viděli staré dřeviny, jak ty stojící, tak i ty padlé a veškerou vegetaci, která se rovněž nachází za dvěma červenými pruhy.

Na té současné trase umístit panýlky u rostlin a vytvářet i skupinky zájemců, které by doprovázeli průvodci, dobrovolnici, studenti, znalí zdejší problematiky. Není to nic nového, tak to příkladně funguje například na Šumavě. Veškeré náklady dobrovolníkům, odborníkům, platí stát.

/Odborné informace o přírodě v pralese Mionši najdete na internetu a v mnoha publikacích, letácích. Jistě uznáte, že nemá cenu zde opisovat fakta, které kvalifikovaní odborníci v různých formách, již široké veřejnosti poskytli./


Zázemí pro návštěvníky této části Beskyd

Chráněné území Mionši je nejlépe navštívit z údolí říčky Lomné. Je zde připravené slušné parkoviště. V okolí obcí Dolní a Horní Lomná je mnoho možností i k ubytování v penziónech a hotelích. Při současné ekonomické krizi jsou vesměs všude ceny přijatelné, ale nebojte se licitovat. V poslední době je v zařízeních velice často i poloprázdno, a tak lze dostat výhodnou cenu. Výrazně ušetřit můžete, když se uložíte v některé z horských chat na hřebenech. Navíc tam dobře vaří.

Chcete-li, aby vaše putování kolem pralesa Mionši mělo smysl, aby vám udělalo radost, sáhněte do knihovny a vyndejte atlas rostlin. Pozorujte okolí a snažte se určit rostliny. Třeba se vám tato činnost stane koníčkem...
V jedné z chat na hřebenech, naproti Mionši, výborně vaří a to prosím za slušnou cenu. Venku se pasou ovce a kozy a kolem polehávají na letním slunci výletníci, a že jich tady je. Nejlepší počin je použití vojenské kuchyně. Tak dobrá voňavá gulášová polévka a guláš, byly příjemným zpestřením pro utahané vandrovníky...

Chcete-li se však do poslední myšlenky věnovat přírodě, tak se ubytujte v Horní Lomné pod stanem na tábořišti. Odtud můžete autobusem se přesouvat na túry, nebo dokonce rovnou vyrazit podél potoků nahoru na hřebeny. Nedaleko je dobře zásobená samoobsluha a navíc si můžete kdykoliv zapálit vatru, tedy vatřičku. Klíč od WC visí na hřebíku na stromě. Voda na mytí a vaření je v ocelovém korýtku. Pro děti je to tady ráj. Věřte, že když je neubytujete pod stanem, tak je připravíte o nezapomenuteoné zážitky.
,,,,
Každá radost má však několik tváří. Na toaletu a pro vodu se musí chodit přes silnici. Nechápu, proč tady obecní úřad ještě neomezil rychlost na dvacet kilometrů. Dávejte prosím na pacholíčky pozor. Řidiči zde často jezdí jako blázni. Dokonce zde mladí, vožralí lidé, pořádali závody.

V poslední době je po celé republice obrovský nezájem o stanování. Nejinak je tomu i tady v Horní Lomné. Musíme však poděkovat provozovatelům tohoto kempíku, že ještě mají pro nás milovníky přírody pochopení. Děkujeme. /Přečtěte si zde na blogu článek o nedaleké Ostravici, kde bylo tábořiště zrušeno./ Každá položka zde stojí 15,- Kč, což řadí toto překrásné místo mezi nejlevnější místa v republice. Na straně druhé, místní poplatek obci činí rovněž 15,- korun, což je pravděpodobně nejdraží daň v Evropě.
,,,,,,
Jediným negativem jsou výpravy mladých lidí, kteří si o víkendu postaví stany, zapálí oheň a vožírají se až do rána. Pak se moc nevyspíte. Policie se tady neukáže a těch několik skalních velkostanařů, kteří zde žijí od jara do zimy, se právem bojí jim něco říci. A policie....

To takhle jednou se stanaři vrceli z výletu a nestačili koukat. Jeden z nich, protože neměl dřevo na táborák, začal likvidovat dřevěnou lávku, kterou si ostatní svépomocí zde vybudovali. Na otázku co dělá řekl: "Co bych dělal. Potřebuju dřevo na oheň. Ta lávka je k ničemu, moc se houpá. Choďte na druhou stranu vodou, aspoň nebudete smrdět!" Přivolaná policie jen nevěřícně koukala. Jak to dopadlo nevím.

Místní dřevorubec pan..... se podíval na okolní tři stromy, které s milimetrovou přesností položil přes říčku Lomnou. Byl to velkolepý koncert, který sledovaly desítky táborníků. Netrvalo dlouho a všichni navštěvníci a obyvatelé vesničky, mohlí opět chodit na houby, na dřevo. Jen bych chtěl vědět, jak se dotyčný barbar za své jednání stydí...

Bez pasti na bobry, medvědy, to nepůjde. Dobrý je i ostrý pes

Zrovna jsem pozoroval rysa na Mionši, jak se snaží ulovit tetřeva, který přenádherně bublal. Opatrně se plížil nízkým porostem a všude kolem něj ty nejvzácnější plodnice hub. Byl to již starší kus, ale jeho srst byla čistá, uši vztyčené a chloupky na nich zářily v ranním slunci. Jedinečný zážitek na celý život.

Z krásného snu mě ve stanu probudila šupa přes zadek. Koukám jak jelen na nová vrata a nevím co se děje. "Někdo chodí kolem stanu! Slyšela jsem auto a pak to tady začal někdo obcházet." říká moje polovička.

"Kde je baterka?" a schazuji ze sebe deku. "Bessy vpřed!" snažím se dostat ze stanu. V mém věku je to obrovský problém. A můj pes je už několik měsíců v nebeském ráji. V zápětí si uvědomuji, že lezení po zpátku není zrovna ten nejlepší nápad. Kdybych dostal po hlavě, tak to ani nepoznám. Rozhlížím se po tábořišti a zjišťuji, že nic nevidím. Brýle jsem nechal uvnitř. Slyším auto, které odjíždí. "Co blbneš? To už zase neusnu."

Slunce olizuje okolí tábořiště. Voda se na ohništi již vaří. Přicházejí sousedé a oznamují nám, že se někdo snažil vykrást jejich stan. Vytáhl kolík, odhrnul vrchní plášť stanu a ten spodní rozřízl. Bohudík se jim nic neztratilo, ale nový stan je zničen, Později se od dalších táborníků dozvídáme, že kemp v Dolní Lomné byl téměř do poslední mrtě vykraden....

V této části Moravy se tento neblahý jev vyskytuje často. Takže buďte opatrní. Nenechávejte cennosti, doklady, v autě a vůbec ne v rozích stanu. Nemyslete si, že vám pomůže, když je budete dávat do prostřed. Jediným řešním je si koupit stan od mé firmy. Uprostřed mého stanu je odnímatelný otvor. Před stavbou vykopete díru, do země vložíte protipožární a protipovodňový trezor, do kterého ukládáte veškeré vaše předrahé věci. Díru však musíte kopat v nočních hodinách, aby vás případní zloději neviděli. Cena takového trezoru nepřesahuje částku tisíce korun.

Další možností je zakoupení pastí na divokou zvěř. Ty položíte do každého rohu stanu a nejlépe i doprostřed. Nevýhodou ale je, že nesmíte usnout. Musíte celou noc probdít. Je tady totiž nebezpečí, že se do pastí chytnete sami. A přijít na dovolené o ruce by bylo velice, ale velice nepříjemné.

Řešení tady ale je. Kupte si a vycvičte nějakého toho bojového psa. Zloděj strčí paži do stanu a pes zaútočí. Musíte si ale vašeho miláčka vycvičit pouze tak, aby ruce neukousl, ale pouze pachatele za úd držel do příjezdu policie. A to může trvat převelice dlouho. I tak, podle zákonů České republiky, půjdete do vězení vy. Určitě by se jednalo o nepřiměřenou obranu. /Napište prosím zde do komentářů, jestli jste se alespoň trochu zasmáli.../
Korálovec jedlový, nebo snad bukový. Kdo ví tak tady jistě rád odpoví, který to vlastně je.
Kotrč Němcův
Bondarcevka horská


/Až obdržím od obyvatel Lomné snímky z pralesa, tak zde na blogu vytvořím Mionši II, článek, který bude složen převážně z fotografií. Snímky vytvořili lidé, kteří ze svých profesí mají do přírodní rezervace přístup. Jedná se například o hajné, ochránce přírody, dřevorubce a občany, kteří zde vysazovali stromky, především jedle..../

 

19 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Adjunkt | 18. září 2009 v 13:06 | Reagovat

Čtení je to zajímavé a už se těšíme na ty fotky. Chybí tady však následující informace. Před rokem 1989 na Mionší nešlo tak o ochranu přírody, pralesa, jako spíše o vynikající lovecký revír. To byl také jeden z důvodů, aby tam turisti nechodili.  Využívali ho tehdejší politické a stranické špičky. Z této doby pochází z pralesa mnoho vynikajících trofejí.

2 Turistika | 22. listopadu 2009 v 21:21 | Reagovat

Prý je zde naučná stezka od podzimu do léta zavřena. Jak je to?

3 Václav Burle | E-mail | Web | 26. listopadu 2009 v 17:00 | Reagovat

Ano, je to pravda. Otvírá se v pozdním jaru a zavírá začátkem podzimu. Bohužel, stezka nevede do pralesa, ale pouze kolem něho. Ale i tak to stojí za návštěvu.

4 Karolína | 18. června 2010 v 14:27 | Reagovat

Prima čtení a vynikající fotografie. Hned bych tam vyrazila.

5 Zelenej | 28. listopadu 2010 v 18:28 | Reagovat

Prima článek, vynikající blog. Dík, budu se sem vracet.

6 Strašpytel | 7. ledna 2011 v 23:10 | Reagovat

Nádhera! jedlový, Němcův a ještě bondarcevka. To má někdo ale štěstí. Tiše závidím, ale od srdce přeji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama