Blanice Vodňanská část II. Kaňon

3. září 2009 v 14:27 | Je to jeden z nejkrásnějších koutů Šumavy. Většinou je však kaňon neprůchodný! |  Potoky, říčky

II. část Blanice začíná u silnice Prachatice - Volary a protéká zde fantastickým kaňonem až k bývalému mlýnu na silnici do Záblati. /Poslední část kaňonu tvoří naučná stezka, kterou zde na blogu najdete pod III. pokračováním./ Nedaleko hlavního tahu do Volar je Blanický mlýn, jehož součástí je restaurace, penzion a kemp, kde je možno si postavit stan, pronajmout chatku. Areál patří cizinci a není tady zrovna nejlevněji.

Kaňon není průchozí. Možná pouze za nízkého stavu vody, ale pak se musí stále přecházet vodou z jednoho břehu na druhý. Je to tady moc zarostlé bujnou vegetací. Kopřivy dosahují dvoumetrových výšek. Při putování musíte místy lézt po skalách, vylézat do prudké stráně. Není to nic jednoduchého.

Blanice tady meandruje. Vzdušnou časrou by to bylo několik kilometrů, ale kolem toku se jedná o přemnoho hodin, než se člověk dostane na cestičku na naučné stezce.

Z hradu Hus, který se vypínal na ostrohu nad řekou Blanicí, toho moc nezůstalo. Několik pozůstatků zdí, jedna "věž," která je rohem bývalého opevnění. Přes zříceninu přechází turistická trasa a rovněž je místem, kde se scházejí trempové, skauti, pionýři a další mílovníci historie, přírody. Je zde několik ohnišť, u kterých zní nocí nezapomenutelné písně. Nedaleko je tábořiště, o které se vzorně starají prachatičtí turisté. Jeho součástí je i velký rybník plný ryb, který je vhodný i na koupání. Z jeho hráze je zajímavý pohled na Libín. V okolí jsou opevnění z třicátých let minulého století. /Co vám připomíná skála na snímku? První kdo odpoví, dostane slevu na dveře!/
Blanice je čistou řekou a to je důvodem, že se stále uvažuje o zastavění kaňonu přehradou na pitnou vodu. Voda bude kvalitní, šumavska. ale další český nádherný kout bude zničen. Není to dobrý nápad.
V toku ryby, kolem řeky a na zalesněných stráních byliny a houby.
Nepravidelně se na řece prohánějí na kajacích, kánoích, skalní vodáci...
/Text o Blanici Vodňanské budu do nekonečna doplňovat o nové informace./
Hlívu ústřičnou zná každý- A co takhle hlívu hnízdovitou. Najdete jí na burle.blog.cz
 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Zuzka | 19. července 2010 v 0:56 | Reagovat

Je to pěkný výlet z Cudrovic přes Hus a pak až do Prachatic. Doporučuji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama