MIONŠÍ prales II fotogalerie

17. září 2009 v 13:06 | Fotografie pořídili tamější hajní, dřevorubci, lesní dělnice... |  Beskydy
Na přelomu let 2009 a 2010 byl v Beskydech proveden rozsáhlý průzkum, který byl zaměřen na výskyt vlků, rysů a medvědů v této oblasti Moravy. Zjištěné výsledky jsou milé a překvapující, ale  v žádném případě to neznamená, že můžeme býti spokojeni. Usnout na vavřínech. Do té doby je ještě moc daleko. Stát a odpovědné osoby, včetně amatérských milovníků přírody, čeká ještě dlouhá cesta k všobecné  spokojenosti.

Oficielní výsledky sčítání hovoří o dvou medvědech, třinácti rysech a o přibližně pěti vlcích. Po přečtení této řádky se každý zeptá svého srdíčka - je to hodně, nebo naopak málo? A jak to bude dál?

Rozsáhlé mapování - za celý průzkum patří všem náš dík - dále zjistilo, že v Beskydech žije i orel skalní, tetřev hlušec, puštík bělavý a řada dalších chráněných, ohrožených živočichů. 

/Zde na blogu je uveřejněn o pralese Mionši rozsáhlý ČLÁNEK./
Lovecká chata na rozlehlé louce je skryta pod letitými stromy. Pravidelně sem vychází srnčí zvěř....
Před mnoha lety se zde turistům na jejich toulkách přírodou podávalo občerstvení...
Několik nahlédnutí do nitra pralesa...

To už není les, prales, ale chrám Boží všeho živého i neživého.
Korálovec jedlový, vzácná to houba, která se tak často ve hvozdech nevidí...
Člověk zde v rezervaci nezasahuje do přírody více než 100 let. Jsou zde stromy, jejichž stáří přesahuje 400 roků. V pralese žije téměř osmdesát druhů ptáků, z nichž mnozí jsou chráněni státem. Čáp černý, datlík tříprstý, puštík bělavý, jestřáb lesní, jeřábek, tetřev. Proto naučná stezka má ve znaku tohoto ptáka, který zde ještě v malém množství přežívá. Jak dlouho ještě? Jedinečným tvorem této oblasti je slimák modranka karpatská. Objevuje se tady i medvěd, vlci a rys. Celá oblast je přebohatá na výskyt kapitální vysoké a srnčí zvěře.O všechnu tu jedinečnost flory a fauny se tady s láskou starají zdejší lesníci, ochránci přírody i příslušná obec. Jejich cílem je, aby prales byl ještě v lepším stavu zachován i příštím generacím. Vážně se uvažuje o jeho rozšíření a to zejména směrem k hranicím.
Tak to má v lesích být. Něco končí, druhé zase začíná. Les si umí sám poradit. Byl jsem velice mile překvapen, jak moc je tady všude humusu. Sem by měli chodit lesníci z celé republikyna povinná školení, aby konečně pochopili, že je třeba zastavit plundrování hvozdů, honit peníze, a naopak pomalu vracet matičku přírodu do původního stavu!!! Přejme si, aby příští generace nás neproklínaly....

Pcháč bělohlavý - chráněná rostlina.

Svícnová jedle - Kolem pralesa je mnoho zajímavostí, které s odchodem generací bývají zapomenuty. Zde je jedna z nich. U pastevního průhonu na okraji Velkého Polomu stávala jedle se třemi vrcholy. Říkalo se jí Walerova a protože byla rovná a vysoká, tak rovněž svícnová. V 70. letech již byla uschlá a na jejím místě byly zasazeny tři jedličky, které jí měly nahradit. Nevíte někdo, kde je to místo, a jak ty stromky dnes vypadají? Její stáří se odhadovalo na 450 let. K obejmutí čtyři lidé nestačili. Uvnitř kmenu byla velká dutina. Její kresbu najdete na internetu.

Tady kůrovec nemá šanci. Nejsou tady totiž monokultury smrku, tak jako na Šumavě. Listnatý a smíšený les - je to pravé ořechové, že ano?
Bondarcevka horská. Vzácná  houba. Kdo z vás jí už našel? Přivítám její fotografii zde na burle.blog.cz. Pochlubte se!
V pralese je mnoho druhů hub, z nichž mnohé  ještě nebyly popsány. Je to tady ráj přírody.
Bondarcevka horská. Ještě je malá, ale nebude to trvat dlouho a stane se překrásnou hvězdou zdejšího pralesa.
Kotrč Němcův. Každému houbaři, který na něj v lese narazí, srdéčko poskočí blahem. Že je krásný? Netrháme, pouze koukáme, obdivujeme, fotografujeme a píšeme pod článek do komentářů o jeho výskytu. Posílejte fotografije. pochlubte se!

Hořepník (hořec) tolitovitý - Státem chráněná rostlina, která je vedena jako ohrožená. Kolem pralesa Mionši je jí přemnoho a to je dobře. Bohužel kolem ní po najučné stezce chodí tisíce lidí, dětí, kteří vůbec nemají představu jakou krásu a vzácnost mají před sebou. Zejména u těchto a dalších podobných rostlin, chybí informační tabulky, které by návštěvníky vhodnou formou poučily. Možná, že mnoho z nich by se pak začalo o rostlinopis více zajímat. A to by bylo moc a moc dobře....

Vždy na jaře prales rozkvétá řadou chráněných rostlin. Je to balzám pro oko amatérského i profesionálního botanika. Jenom nechápeme proč se kolem chráněného území, tak moc těží a opět vysazuje smrk. Nebylo by lepší rezervaci pomalu ale jistě rozšiřovat? A co takhle jí navíc spojit s Velkým Polomem!
 

31 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 kvetnatec | E-mail | 18. září 2009 v 22:59 | Reagovat

korálovec je pěknej,ale bukovej

2 Burle | E-mail | 25. září 2009 v 11:03 | Reagovat

Korálovec je fakt pěknej, ale podle odborníků je prý jedlovej. Kdo se pak má v tom vyznat! Více informací, když klikneš zde na blogu korálovec jedlový.  

3 rampušák | 26. listopadu 2009 v 16:48 | Reagovat

Jak rozeznáváte ty jednotlivé korálovce. Já poznám pouze toho ježatého!

4 Hlíva Martin | 14. prosince 2009 v 12:14 | Reagovat

Jsem potěšen, že jsem narazil na tento fantastický blog. Konečně houby, kde je vidět i les, příroda.

5 Karlík s přítelkyní | 16. dubna 2010 v 10:24 | Reagovat

Posílám vám pane Václave e-mejl. Docela bychom se rádi přihlásili na některou vaší týdenní expedici. Pojedete letos zase do Beskyd nebo někam jinám? Jsme starší a nikdy jsem netábořili, ale chceme to nyní na stará kolena zkusit. Pomůžete?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama