Smrž obecný - Morchella esculenta

29. ledna 2010 v 12:47 |  Smrže
JEDLÝ - /...pokračování a doplňování bude následovat průběžně!/ Bývá necelých deset centimetrů vysoký. Rozdíly mezi jednotlivými druhy smržů určitě nepoznáme podle atlasů, ale musíme za nimi vyrazit do přírody. nejlépe s mykologem, který o nich již mnohé ví. Podařilo se nám zjistit několik historických lokalit v Praze, kde se vyskytovaly v obrovských množstvích. Nechcete je s námi prozkoumat?

Klobouk je kulovitý až vejcovitý, soudkovitý. Barva od žluté, okrové až po různé hnědé odstíny. Klobouk připomíná včelí plást, s velkými, hlubokými, nepravidelnými jamkami. Třeň je ve tvaru kyje, dole rozšířený, srostlý s okrajem klobouku, až 4 cm široký, dutý jako klobouk, špinavě bílý až do slabého okru. Může být hladký, ale i neznatelně vrásčitý.

Smrž obecný nacházíme od dubna a především v květnu, v provzdušněných hájcích, ale i v křoviskách, v parcích i zahradách. Mnohé smrže nalézáme na nepředstavitelných místech, jako jsou navážky, shromaždiště různého odpadu, zejména dřevnatého, v mulčovací kůře, na továrních dvorech, v blízkosti pil, truhláren, na složištích dřeva apod. Plodnice je křehká, nádherné vůně a chuti.

Smrže lze i sušit. Navlékáme je celé na niť, ale můžeme je i nakládat do octa. Před kuchyňskou úpravou se nemusí spařovat. Jejich kulinářské využití je přebohaté.

Smrže a kačenky ukládáme do hodně děravých košíků a podobných nádob, aby při jejich přepravě přírodou měly spory možnost vypadnout. Příští roky pak můžeme na naší cestě z hub nacházet nové plodnice těchto vynikajících darů přírody.

/V letošním roce se smrži a kačenkami budeme zde na burle.blog.cz hodně zabývat. S agenturou Tremp, pravidelně budeme vyrážet do nám známých nalezišť. Přidejte se prosím k našemu bádání, třeba i na dálku, pomocí mejlů, internetu. Následně zde otiskneme reportáže, články, fotografie z našich trempskohoubařských vandrů. Přidej se i ty!

Dejte si do pořádku torny, stany, spacáky, karimatky, vařiče, feldflašky, ešusy, kotlíky, nože, fotoaparáty, kamery, dalekohledy, vysílačky. Doufám, že letos budeme pracovat na stejné frekvenci a nezapomeňte na lžíce a otvíráky. Nejdůležitější však jsou no....., no přece boty! Lékárničy a skalpel beru já. Kdo ponese dlahy, polní lopatku, krumpáč, rýč a lopatu? Bankovní karty vždycky předáte do úschovy mojí maličkosti, aby jste je náhodou někde nepotratili. Samozřejmě od vás očekávám, že se od vás dozvím i PIN. Vždy na příštím vandru vám dovolím si karty na okamžik prohlédnout..../


 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama