Smrž vysoký - Morchella elata

30. ledna 2010 v 21:36 |  Smrže
Burián

Foto: Josef Burián
- smrž kuželovitý

Jak název napovídá, patří mezi nejvyšší smrže. Dorůsta deseti centimetrů, ale můžeme nalézt i patnácticentimetrového. Klobouk má zašpičatělý, ale i kuželovitý, tedy podobně jako smrž kuželovitý. Tedy neplést. Je tmavě hnědý až šedočerný a samé žebro. Jamky jsou uspořádány - až na výjimky - ve svislých řadách. Nacházíme ho v zahradách, ale předevších v řidkých hájích, kde je rozhraní světla a zastínění. Můžeme ho nalézt ale i v lidských sídlech, na rumištích apod., tak jako ostatní smrže. Často se vyskytuje v blízkosti devětsilu, v blízkosti cest.

/ ....jak kolem něj budeme v letošním roce bádat, tak bude pokračovat zde text a fotografie /

Ke smrži na fotografii: Domnívám se, že jde skutečně o Morchella conica. Podle knihy "Poznáváme houby" - rok vydání 1985, autoři Kluzák, Smotlacha, Erhartovi česky smrž špičatý a podle novější "Houby" autoři Hagara, Antonín a Baier pod jménem smrž kuželovitý. Smrž vysoký bývá špičatější a mívá delší nohu. Josef Burián
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Josef Burián | 14. dubna 2010 v 21:47 | Reagovat

Jsem rád, že se fotka líbí. Na blog ji můžete přetáhnout kompletně, tak jak je,t.j. včetně adresy a jména. A že jste houbař, tak Vám řeknu, že jsem dnes přinesl domů košík smržů a kačenek. Jděte na houby.

2 rampušák | 15. dubna 2010 v 13:30 | Reagovat

Takováhle diskuse se nám moc líbí. Zajímavé a poučné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama