Hřib královský I - Boletus regius - Hríb kráĺovský

10. února 2010 v 17:47 | Není to zase žádný krasavec. Je tak nějak moc barevný! |  - - hřib královský
HŘIB KRÁLOVSKÝ - KRITICKY OHROŽENÝ


Hospody, putyky, nálevny a podobné restauračky nemají chybu. Tady můžete udělat důležité kšefty. Sehnat řemeslníky, prodejné děvy, zahrát si karty a především si popovídat o sportu, vojně a jak jinak, než také o houbách.

Není to tak dlouho, co jsme se takto seznámili s letitým člověkem, který v mládí sbíral hřiby královské a později, až do dneška, je již pouze sledoval. Dnes se již ze zdravotních důvodů do lesa moc nepodívá. Moc mu děkujeme, že nás pověřil pokračováním ve sledování této státem chráněné, významné houby. V letošním roce se máme na co těšit. Nechceš se k nám přidat?

Vladimír Kunca
Foto a text: Vladimír Kunca: (Více snímků hřiba královského na www.nahuby.sk) Hríby kráľovské patria medzi skutočné ozdoby našich teplomilných lesov. Vždy potešia oko návštevníkov prírody, zvlášť ozajstných milovníkov húb, ktorí sa pokochajú ich krásou a nechajú ju aj pre iných. V podmienkach Slovenska to nie je až tak vzácny hríb a zvlášť v južných častiach územia a na bohatších pôdach pod dubmi, zvlášť dubom cerovým (Quercus cerris), je možné ich nachádzať pravidelne. Nevadí im, aj keď sa v lete trocha ochladí, dôležité je, že ako-tak na hríby dostatočne poprší. Vtedy sa často stávajú situácie, ako bola ja táto, keď zo všetkých druhov hríbov v lese dominujú práve tieto a je to nádherný pohľad. V niektorých regiónoch sa aj zbierajú, keďže údajne zelenkavožlté usušené časti plodníc vraj vyzerajú spolu s hríbmi s bielou dužinou v sklenenej fľaši veľmi dobre. Niektorí hubári ich však nezbierajú aj kvôli tomu, že sú vraj viac červivé ako hríby dubové. Aktuálne je tento hríb stále chránený aj na Slovensku, avšak v prípadnej aktualizácii sa už s ním nepočíta. Predsa len, v posledných, teplejších rokoch sa mu na Slovensku celkom darí.

* * * * * *

Řadu let jsem jezdil služebně, téměř každý týden, z Prahy do Českých Budějovic. Mou oblíbenou houbařskou loakalitou byly Protivínské Hory, kde jsem se nikdy nezapomněl zastavit. Za ty roky jsem tam měl desítky plácků a v Protivíně přenádhernou, sladkou, úžasnou dívčinu, kterou jsem později pojal za choť. A udělal jsem moc dobře. Dnes je to už téměř čtyřicet let.

Viliam Ridzoň
Fotografie:
Viliam Ridzoň

Úžasné pohoří, táhnoucí se od temelínské jaderné elektrárny až po Písek, kde na kopci Velký Mehelník - 633 m/m - rozhledna. Další pak na Vysokém Kamýku - 628 m/m -. Zde se jedná se o uzavřenou kamenitou věž, kterou ve čtyřicátých letech minulého století postavili Němci, jako zeměměřičskou. Možná, že tato zařízení, kterých je v republice devět, sloužily v období II, světové války i jako protivzdušné hlásky. V současné době je zarostlá a výhled nulový. Nejen o této rozhledně je zde na blogu článek.

Jestliže někdy navštívíte Jižní Čechy, tak v Protivíně u Blanice je levný kemp, tábořiště. Můžete zdejší houbové hory poznat a vlakem cestovat například na Hlubokou, do Českých Budějovic, ale i po celé Šumavě. Je to zde i rybářský ráj.

Auto jsem vždy zapíchl u rybníka v kouzelné vesničce pod lesem. Dnes je tam dokonce i nový rybník a kolem něho obora s vysokou zvěří. Po "sametové revoluci" se zapadlá víska vrátila do starých, středověkých časů. Statek, hospoda, ani konzum, již neexistují. Kdyby to tady nezvládli chalupáři, tak by zde asi již byly pouze ruiny. Rekreační obyvatelé však nad tím úpadkem pouze vydělali. Je tam bohovský klid. Všude spousta zvěře, motýlů, vážek, rostlin a samozřejmě hub, všech druhů a množství. Opodál rybníky, osamělé mlýny a samoty. Český, jihočeský ráj to na pohled....

Času jsem nikdy moc neměl, tak jsem pouze probíhal prověřené plácky. Vždycky jsem odjížděl s naplněným košem těch nejkrásnějších, nejúžasnějších hub.

Největší úspěch jsem vždy prožíval uprostřed hvozdu, tam nahoře pod hřebenem. Byla tam taková povyrostla smrčinka a v ní paloučky s břízami. Z turistické vyšlapané cesty na Vysoký Kamýk, byla vidět pouze neprůchodná džungle plná kousavého jehličí. Člověk se do toho houbařského ráje musel vrhnout po čtyřech.

Objevil jsem ho pouze náhodou. To jsem se šinul po stezce a najednou úžas, nevěřícně koukám a všude na cestičce desítky malých a středních kozáků, křemenáčů. Sesbíral jsem je a s každým jsem se očima a ručičkama pokochal, pomiloval. Protože již jako zkušený houbař jsem věděl, že je potřebné rekogniskovat okolní terén, vlezl jsem plížením plazením do smrčiny a byl jsem na mrtvici. Něco tak úžasného jsem od té doby neprožil.
Večerní slunce prosvětlovalo paloučky, různé stíny prokreslovaly okolí, ve vyšší, ale i v nizké trávě, mechu, kde nebylo po travičce ani vidu ani slechu, seděly hříbci několika druhů a všude křemenáče, kozáci. Nebyl tam ani jediný přerostlý, pouze malí a střední krasavci. Sedl jsem si do trávy a díval se na tu pohádkovou krásu. V těchto okamžicích si vždy vybavím kresby hub od Mikoláše Alše, který se nedaleko narodil.

Pak jsem vždy ještě vyběhl na vrchol, proběhl oplocenku a přilehlý starý bukový prales. Další bohovský zážitek. Ale to jistě znáte stejně tak dobře, tak jako já. Stáří stromů se dalo odhadnout na několik staletí a mezi nimi paloučky, volný prosvětlený prostor a desítky mladinkých boučků. Všude kolem vykukovaly hlavy velkých, tvrdých, a zdravých hřibů. A omladina, chasa, se drala do světa. Vždy jsem byl rád, že košík již mám plný, a tak jsem je tam láskyplně ponechal. Jenom jsem koukal na tu neskutečnou pohádkovou krásu a oblažoval srdéčko. Jen tak jsem se kochal.

Opodál jsem si sednul do dobře zamaskovaného trempského campu, z ocelové bedničky na náboje vytáhl sešit a četl. Dozvěděl jsem se důležité údaje o této oblasti. Zejména ty o houbách. Každý znalý houbař tohoto místa, tam napsal informace, co v této oblasti našel, jaké množství, jaké bylo počasí. Zajímavé údaje. Bylo to a stále je, úžasné počteníčko. Les v této divočině šuměl a já debužíroval svačinku. I na tu cigaretu došlo. Ó, jak se mě po těch cigaretových chvilkách stýská.

Na zpáteční cestě, na křižovatce tří lesních, pouze jehličím a listím vydlážděných cest, jsem oněměl úžasem. To je on, všech hřibů šampión - HŘIB KRÁLOVSKÝ - boletus regius! Krasavec to inteligentní, přenádherný, úžasný. Jak od Mikoláše Alše, ale ten ho asi nikdy nepotkal.

Tenkrát jsem fotoaparát sebou moc nenosil, i když byl mé maličkosti druhým hlavním pracovním nástrojem. Bohužel byl těžký, tak jsem ho nechával v autě. Já hlupák. Už jsem se mohl konečně poučit. V této situaci jsem si vždy vzpomněl na mojí skautskou plavbu ze Suchdola po Lužnici, Vltavě až do Prahy. Byli jsme na pramici čtyři a bylo to něco úžasného. Odehrálo se to někdy v polovině padesátých let. Byli jsme poslední, kdo projížděl Vltavu. Za námi se již začala napouštět Orlická přehrada. Proč já tenkrát neměl sebou fotoaparát. Bál jsem se, že bych ho mohl utopit. Dnes vím, že by bylo lepší ho třeba utopit, ale mít v lodním pytli několik svitků filmů.

Kochal jsem se jeho krásou a snažil si ho zaznamenat do posledního detailu do hlavičky. To se povedlo. Dodnes ho tam vidím.

Na zpáteční cestě do Protivína jsem u Blanice zastavoval u každého starého, mnohostaletého dubu. Vždy se to vyplatilo. Hřiby přenádherní, ale dodnes nevím, které to byly. Už asi vím, že ti, kteří jsou již zařazeni do chráněných. Naházel jsem je do bundy a posléze vysypal do auta. Doma začala ta nezáživná robota - dočistit, nakrájet, usušit, sníst, nebo popřípadě zavařit. To už ale znáte, že ano....

Ubíhaly roky a já si často na toho královského vzpomenul. Začaly vycházet barevné houbařské atlasy a já zjistil, že to žádný královský nebyl, ale pouze takový úplně jiný hřib. Jaký? To už se nikdy nedozvím. Stane se snad zázrak a skřítci, víly mě za mojí lásku k přírodě odmění? Jak já to bádání, hádání, kolem hub miluji. V životě je moc důležité mít nějakého obrovského koníčka, koně. Bez toho by byl život nanic.... Že ano, houbařští přátelé. Napsal Václav Burle

- Zde bude někdy druhá a další fogtgrafie -

HŔIB KRÁLOVSKÝ ( Boletus regius)

MYKOLOGICKÉ ÚDAJE: /Jedlý, chráněný,/ - kdo ho utrhne tomu ruka upadne. (Fotografujeme, obdivujeme, kocháme se, ale netrháme. Byl by to obrovský hřích. Jeho výskyt ihned ohlásíme na burle@seznam.cz.)

/...následující odborný text budu pravidelně doplňovat../

V odborných publikacích, atlasech se poukazuje na jeho barevnost. Prý je to překrásné, něco úžasného. Můj osobní názor je opačný. Ta barevnost snímků, hřiba, se mě moc nelíbí. Jaký je váš názor?

Poprvé byl odborně zaznamenán poblíž Prahy - nevíte prosím někdo, z vás odborníků na slovo vzatých, kde a časově přesně kdy? - v polovině devatenáctého století. Vyskytuje se vzácně a pravděpodobně na stálých lokalitách. Vyžaduje určité přírodní prostředí, vápenatý podklad. Tato místa zná pouze někoik vyvolených, kteří si poznatky předávají z generace na generaci. Nalézt ho, pro normálního smrtelníka, je převelice obtížné, neboť znalci míst jeho výskytu, jej ihned, po jeho zrodu, zamaskují.

Před začátkem 20. století byl v Čechách hojný a byl pravidelně vozen na trhy, kde byl oblíben pro kuchyňské zpracování. Je prokázáno, že se například ve velkém množství nacházel i v okolí Prahy. Rozvojem civilizace, průmyslu, ho však bylo stále méně a méně. Dnes je pro každého svátkem, když se s ním ve hvozdu potká. Předpokládá se, že za jeho úbytek může devastace přírody, zejména kyselé deště.

Roste od brzkého jara do podzimu v listnatých lesích (buk, dub, habr) v teplých oblastech. Proto ho asi nemůžeme hledat v podhorských a horských šumných hvozdech. Vzdáleně je mu podoben hřib Fechtnerův. /...zde na blogu již o něm článek.../ Pozor, zde je informace pro fotografy hub, znalce. Tam kde roste hřib královský, můžeme nalézt i muchomůrku císařskou!

Stanislav Jirásek: Výskyt květen až září na vápenatých půdách pod listnáči, zejména v bučinách a doubravách, dubohabrových hájích na vápencích, ale vzácně i na nevápenatých půdách pod duby a buky, vzácně i pod břízami. Upřednostňuje teplejší oblasti. Jedno z nejčastějších nalezišť jsou středně vlhké dubiny acidofilního charakteru na Moravě v oblasti mezi Brnem a Tišnovem. Nacházíme jej však i u Mnichova Hradiště v Čechách, v Posázaví. Lze jej nalézt i ve výškách okolo 500 m nad mořem, jako je okolí Povážské Bystřice na Slovensku.

Poznámka -vb-: V jednom z nejnovějších atlasů je snímek tří plodnic, z nichž jedna je utržená a asi kvůli fotografování položena na bok. Jak tomu máme rozumět? Vždyť hřib královský je chráněný státem. Fotografujeme, obdivujeme, kocháme se, netrháme, ale maskujeme před nenechavci!!! Věřím, že fotograf ho již našel vykopnutý zvěří.... Sebrání, zničení plodnice chráněné houby, lze ocenit státem pokutou ve výši i 50 000 Kč !

Podle slov některých houbařů na internetu, jsou i tací, kteří ho sbírají ve velkém. Znají místo, místa, a jsou již od svých dávných předků naučeni je protáhnout kuchyní....

Bývá k okouknutí i na některých výstavách hub, zejména v minulosti na té pražské. Jest-li tam bývají i v současné době nevím.

Hřib královský se vyskytuje v české přírodě tak zřídka, že ho ještě za celý život neviděli i profesionální mykologové. Znají ho pouze z atlasů a dalších pojednání. Pak jsou houbaři, kteří si ho chodí fotografovat a obdivovat téměř každý rok. Na Slovensku se vyskytuje častějí než v České republice. V roce 2009 byl spatřen v Posázaví, dokonce na Plzeňsku, že by globální oteplování, a v průsmyku u Ilavy. Můžete ho vidět na stránkách www.nahuby.sk. Nejhojněji ho lze shlédnout v oblasti Středomoří, ve středu Evropy, ale dokonce i v jižním Švedsku.

Poznámka -vb-: Zde jsou nejnovější údaje jeho výskytu. Jižně od Prahy, jižní Čechy podle Vltavy a Sázavy, Lužnice, severně od Labe, jižní Morava. /Přidejte další místa.../ Jedná se o jedlou houbu, která - podle odborné literatury - se chuťově nevyrovná ostatním hřibům. Ještě v nedávných dobách, kdy se vyskytoval častěji, ho znalí houbaři nalézali ve hvozdech vykopnutého, vyvráceného, zahozeného. Taky houbaři, jeho barvou zaskočeni, ho pro neznalost považovali za jedovatého.

Poznámka: Roste od května do října zejména v okolí Prahy, na Zbraslavsku, v lesích letiště Točná, (kde ho v roce 2010 našel pan Opat) kolem Cukráku až k Mníšku pod Brdy, v Českém krasu. V roce 2011 pak potvrzen na Mladoboleslavsku. Vyhovují mu vápencové, prohřáté půdy a je nenáročný na vodu. Jeho dužina je křemencově tvrdá, žlutavá a nemění barvy. Nesbírat! Pokuta 50 000 korun. (Zdroj Blesk).
Vzpomínka: Na besedě, v rámci výstavy fotografií hub, v Botanické zahradě v Praze Troji, vystoupil starý pán, fotbalista, který u snímků hřibovitých hub, zavzpomínal na nejlepšího fotbalistu všech dob - pana Josefa Bicana.
"Josífek, se kterým jsem si často začutal, byl nejen fotbalistou, ale i rybářem, a především zaníceným houbařem. Pro houby a ryby by klidně i ten fotbal, mnohá utkání, i snad oželel. Už je to hodně dávno, co z lesů nosil vrchovaté koše hřibů královských. Moc si jich vážil pro jejich krásů a určitě mu i chutnali.
Nejlepší fotbalista těch starých a dobrých dob, byl neustále někam zván na ryby a na houby. Pro houby by si snad nechal i vrtat koleno, přestat s kopanou.
Přijížděl do vesnic, osad, na četná pozvání, kde na něj již čekali tamější houbaři. Probíhalo to většinou tak, že v určitých lesích nesměl lid, z okolí, žádné houby sbírat. Čekalo se na Bicana. Po jeho příjezdu ho nejlepší mykologové odváděli na tutové plácky. Josef byl vždy nadšen. Určitě byl šťastným člověkem, a to jak milovníkem přírody, tak i rybářem, houbařem..." -vb-

/.... dokončení mykologických faktů průběžně. Přidat se můžete i vy, a to jak textem, tak i snímky! /

Hřib královský - růžový mauricius přírody

Zdeněk PELDA

Hřib královský je nepochybně jedním z nejkrásnějších výtvorů Matky Přírody. Barevně neopakovatelný, dokonalá kombinace klobouku barvy starorůžové a sytě žlutého třeně. Je hodna jeho názvu regius. Patří mezi nejvíce ceněné hřibovité houby, které lze v našich lesích najít a vidět.

Hřib královský roste velmi vzácně od května do září zpravidla na hrázích rybníků a ve světlých listnatých lesích v teplých oblastech České republiky.

Bývá to vždy mimořádně velmi sváteční záležitost, když se objeví téměř pravidelně na pečlivě tajených a ochraňovaných místech. Často ho ovšem objeví plži dříve a pak míváme smůlu...

Občas se zadaří tak, že jich vidím i deset na jednom místě. Posedím, pokoukám, pofotím, zamaskuji plodnice a pln dojmů tiše odcházím.

Dříve hřib královský býval hojný, rozšířený a konzumovaný. Dnes je zákonem přísně chráněn a za jeho sběr hrozí i vysoké pokuty. Občas se potkám s "houbařem", kterému z košíku kouká nádherná růžová královská hlava. To milovníka přírody píchne u srdce, bolí to a mrzí. Vzácné houby se mají chránit a hájit v zájmu jejich přežití. I laik by měl nastudovat jeho vzhled, který je ostatně velmi charakteristický a jednoznačný.

Tak si prohlédněte jak vypadá na fotografiích na jedné znejsevernější lokalitě v ČR...

A stále se v přírodě pozorně dívejte,třeba se vám taky zadaří...
Zdeněk Pelda
 

334 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Zuzka | 11. února 2010 v 0:48 | Reagovat

Vy jste Václave hrozný. Vždycky nás nalákáte a my musíme pak dlouho čekat. nemohl by jste to psaní urychlit.

2 Pavlína Ostrá | 12. února 2010 v 18:09 | Reagovat

Tento hřib nás moc zajímá už se těšíme na fotografie a na dokončení článku. Pane Václave, máte nádherného psa.

3 HU | 15. února 2010 v 11:22 | Reagovat

Když je teplé jaro, tak roste už od první poloviny května a někdy se ho podaří najít ještě začátkem října. Bohužel je stále sbírán na žrádlo, je to asi nejznámější vzácná houba vůbec.

4 Rokycana Jan | 17. února 2010 v 0:03 | Reagovat

Ta fotka je úžasná. Vždycky jsem viděl sem tam na internetu takové královské chudáčky a tady je hřib opravdu králem. Ke snímku blahopřeji.

5 Katka | 17. února 2010 v 0:39 | Reagovat

Bylo by dobré sem dát ještě více fotografií. Nebylo by něco?

6 Václav Burle | 19. února 2010 v 0:13 | Reagovat

Nebylo! Protože já jsem ho ještě nikdy nenašel. Jest-li někdo má snímky, tak je tady velice rád uveřejním!

7 Příhoda Jan | 22. února 2010 v 15:32 | Reagovat

Pěkné počteníčko. Vidím, že kolem hub je spousta záhad, zajímavostí. Už se těším na pokračování! Doufám, že vám někdo ty fotografie poskytne. Rád bych ho letos hledal s vámi!

8 ranař | 24. března 2010 v 0:08 | Reagovat

Kdy to dopíšete? Zajímavé počtení!

9 houbař | 30. května 2010 v 18:30 | Reagovat

Prý roste i na mnoha místech kolem Prahy. Ale kde?

10 nahoubař | 17. června 2010 v 10:41 | Reagovat

Ma www.nahouby se objevily informace, že Květnatec s kolegou našli hřiba královského. Bohužel byl rozřezán a pohozen. Další uvedl, že v Českém krasu je člověk, který odnese do kuchyně i stovky hřibů královských za sezónu. Je potřeba ještě k tomu něco dodat?

11 Žežulka Marián | 27. července 2010 v 1:02 | Reagovat

Znám historická místa jeho růstu právě poblíž Prahy. Ještě jsem však neuspěl i když tam prokazatelně ještě v polovině minulého století rostly. Třeba se někdy dočkám. Pak budu zde informovat.

12 Viliam Ridzoň | 7. srpna 2010 v 21:13 | Reagovat

Zdravím!

Povolenie samozrejme máte, pokiaľ nebude foto nejak zneužité. :-)

Fotím Canonom 40D s obj. 100mm f2,8 macro, s tým sú robené všetky fotky posledných 3 rokov a som s ním celkom spokojný, výborný na malé hubky a aj na druhú mojú vášeň..motýle.

Takže sa teším na článok a prajem dobrú hubársku sezónu.

S pozdravom Viliam Ridzoň.

13 Zdena Tomíčková | E-mail | 18. srpna 2010 v 11:26 | Reagovat

Dobrý den, pane Václave.
Nechodím na Blogy, nečtu komentáře. Hodně pracuji a na toto nemám čas. Škoda. Dnes vidím, o co přicházím.Váš článek je úžasný - krásná čeština, ze slov čiší láska k přírodě, zaujetí jejími krásami a stálé nadšení nad těmi zázraky, které umí dokonale.
Přeji Vám moc zdraví a velkých houbařských úspěchů.

14 Václav Burle | 18. srpna 2010 v 12:04 | Reagovat

Děkuji. Jste za ty roky první kdo pochválil! Mnohokrát děkuji....

15 brdolog | 20. srpna 2010 v 21:49 | Reagovat

Já jsem ho rovněž nikdy nenašel. Snad budu mít někdy štěstí. Kolik jich tak v republice české asi roste?

16 Václav Burle | 22. srpna 2010 v 0:24 | Reagovat

Dle dnešní zprávy byl hřib královský v několika kusech nalezen v Českém krasu. Informuje o tom Herr Květnatec z Prahy.

17 Václav Burle | 22. srpna 2010 v 0:25 | Reagovat

Další pak, jak nahlásil forrest o Luhačovic.

18 Václav Burle | 22. srpna 2010 v 0:26 | Reagovat

Další významná lokalita je ve Středočeském kraji poblíž Poděbrad v jedné státem chráněné rezervaci.

19 Karolína | 22. srpna 2010 v 0:27 | Reagovat

Přečetla jsem si vaše články a tak se ptám, jak to vypadá letos s výskytem královského na Slovensku?

20 Václav Burle | E-mail | 14. září 2010 v 12:41 | Reagovat

Tak to nevím. Třeba se nám přátelé ze Slovenska ozvou.

21 Macek od Malacek | 1. října 2010 v 0:22 | Reagovat

Pěkně napsané a přenádherné snímky. jdu na další stránky.

22 houslista | 4. října 2010 v 1:39 | Reagovat

Ještě jsem ho nenašel. Budu mít někdy taky já štěstí?

23 Tremp z Protivína | 8. října 2010 v 23:23 | Reagovat

Ten náš camp moc dobře znám. Vzpomínám si, jak jste tam do knihy psal Vene a Bes, že ano?

24 Příhoda Tomáš | 2. listopadu 2010 v 22:54 | Reagovat

Teď se mi dostal na mykologické přednášce v Praze do ruky oficielní státní materiál, ve kterém byla mapka hřiba královského. Byla tam nakreslena řada bodů, kde se vyskytuje. Podle této mapky je to přemnoho míst. Co je na tom pravdy?

25 Vanesa | Web | 4. listopadu 2010 v 12:31 | Reagovat

Moc pěkné obrázky.

26 Václav Burle | 5. listopadu 2010 v 11:43 | Reagovat

Já jsem tu mapku viděl rovněž. I mne by zajímalo kolik ročně se královských najde, jak moc se v přírodě vyskytují. Jenže houbaři nekomunikují, takže se nic nedozvíme a to je škoda přeškoda....

27 Vanesa | Web | 17. listopadu 2010 v 8:58 | Reagovat

Moc pěkné obrázky hříbečků.

28 Kovařík Pepča | 11. ledna 2011 v 23:39 | Reagovat

Lepší povídání o královském jsem nikde jinde neviděl. Asi proto hned mě na googlu vyskočil. Máte tady toho víc. Mrknu se.

29 Vladimír Hroch | E-mail | 14. února 2011 v 16:22 | Reagovat

Moc pěkně napsáno,já našel hřiba královského po 30 letech na Brdech loni v létě,ale bohužel vytrženého !!!!To by člověk plakal nad lidskou hloupostí....

30 Václav Burle | 14. února 2011 v 17:26 | Reagovat

Napište o něm prosím něco víc. Píšete po třiceti letech. To znamená co, že jste je nacházel v jakém množství? Napište, prosím a pošlete na burle@seznam.cz a já to vložím zde do článku. Děkuji!

31 pilot | 7. června 2011 v 23:14 | Reagovat

Hřib královský byl v minulém roce nalezen u letiště na Točné.

32 -vb- | E-mail | 8. června 2011 v 11:25 | Reagovat

Hřiby královské, které po jedenácti dnech výzkumu někdo utrhl, byly na Točné panem Lubomírem Opatem nalezeny na podzim roku 2010. Jmenovaný se je zde bude snažit najít i v roce 2011. Moc se těšíme na informace, jestli se mu to opětovně podaří. Přejeme mu úspěch...

33 -vb- | 8. června 2011 v 11:40 | Reagovat

V článku pana Opate se píše, že hřib královský byl vystaven v roce 2010 na výstavě ČMS. Mejl, který jsem dostal, uvádí i příjmení člověka, který ho tam donesl. Co mu na to asi činovníci společnosti asi řekli? Vždyť hřib královský je chráněný a to pod pokutou až 50 000 korun českých....

34 liska | 12. října 2011 v 12:52 | Reagovat

hojny pry v kalifornii

35 čms | 13. října 2011 v 0:17 | Reagovat

Na přednášce se dva bavili, že se letos našel i v lese u Radotína. On se asi fakt rozšiřuje. Že by byl častější?

36 -vb- | 13. října 2011 v 23:46 | Reagovat

Moc bych chtěl vědět, kolik asi ročně roste v Českém krasu, ale i jinde v republice,  hřibů královských. Nacházíte je někdo, a v jakém počtu? Můžete psát i na burle@seznam.cz. Za odměnu Vás pozvu na expedici na šindelovníky severské, korálovce jedlové, Němce, bondarcevky horské atd. atd.

Dodávám, že nechci vědět kde roste. Zajímá mne  to množství! Hřib královský se již objevil i u Radotína a na Točné. Vypadá to, že se pomalu ale jistě rozšiřuje. Máte stejný názor?

37 myko | 18. října 2011 v 11:19 | Reagovat

Pěkný blog a tak vás za odměnu příští rok na ně pozvu. Pravdidelně je navštěvuji na několika lokalitách. Tak se těšte.

38 Honza | 31. prosince 2011 v 23:33 | Reagovat

Oni rostou na více lokalitách? A já nepotkal ani jednu!

39 Václav Burle | 6. ledna 2012 v 17:41 | Reagovat

to: Myko - už se moc těším. Konečně se s ním potkám a to vaší zásluhou. Děkuji.

40 Václav Burle | 15. března 2012 v 0:28 | Reagovat

Zajímavost: Dnes přišli ke mě do kanceláře zákazníci, on a ona. Manželé v důchodovém věku. Prohlíželi si fotografie v Galerii a začali dlouze povídat o svém houbaření. Nestačil jsem se divit, jaké zajímavé mají zkušenosti. V místech, kde mají chalupu, rostou rok od roku veliká množství stročků trubkovitých, lišky obrovských rozměrů a také povícero syrovinek o hřibech ani nemluvě. Byl jsem doslova zaskočen, když začali vyprávět o hřibech královských. Já jsem je nikdy nenašel a oni jich tam mají rok za rokem povícero. Dostal jsem pozvání, a tak již dnes se nemohu dočkat.

Bohužel, jak zdůraznili, tato "jejich" lokalita je neustále devastována. Někdo hřiby královské sbírá systematicky pro kuchyň, ale hlavně neznalí turisté je vyndavají a po prohlídce zahazují. Nevědí, která bije. Je to další důkaz, že by snad bylo vhodnější v takových místech, silného turistického ruchu, osadit informační tabule. Nebo ne?

Teprve teď jsem si uvědomil, že místo těchto lidí, je vyznačeno zde na mapě...

41 -vb- | 16. června 2012 v 23:23 | Reagovat

Dnes byl nalezen první letošní hřib královský a to Toníkem Šprincem z Kralup. Blahopřejeme. První v roce vždycky hodně potěší.

42 Krajský úřad | 17. června 2012 v 1:06 | Reagovat

Tohle jsem našel na stránkách naší obce. Třeba vám to pomůže.

KÚ vydal rozhodnutí o tom, že v k.ú. Žitovlice, Košík, Prodašice, Mcely, Seletice, Rožďalovice, Křinec, Loučeň se nesmí sbírat houby – hřib Fechtnerův, moravský, královský.

43 Václav Burle | 20. července 2012 v 15:58 | Reagovat

Právě dnes jsme se v lese potkali se spisovatelem a fotografem přírody panem R, který o ní vydal desítky knih. Zejména se věnoval ptactvu. Slovo dalo slovo a on začal hovořit o jedné madam, kterou nedaleko, v minulém roce, potkal. V ruce držela několik hřibů královských a vůbec netušila o jakou vzácnost to jde. Poučil jí a dokonce upozornil, že by jí trhání královských mohlo přijít hodně draho. A její odpověď: "Tady to sbírají všichni!!!" Jenom já jsem ještě žádného pěkného nepotkal...

Jak jsme tak o hřibech královských hovořili, tak on, protože již kmet, začal vyprávět, kde všude kralováci rostli. Ne, že by je systematicky hledal. Plácky znal z vyprávění lidí, kteří v dané oblasti žili, od lesníků, hajných apod. Faktem je, že tam kde růstávali je dnes již nenajdeme. Nebo snad ano?

Příkladem nám může být - asi předloni - nález panem Opatem pod letištěm Točná. Jenom nemohu zjistit, jestli je tam našel i v minulém a letošním roce. nevíte někdo?

44 POTTSRosella35 | E-mail | Web | 15. srpna 2012 v 23:55 | Reagovat

That is known that cash can make us free. But what to do when someone does not have cash? The one way only is to get the <a href="http://goodfinance-blog.com">loan</a> or bank loan.

45 katka | 22. listopadu 2012 v 15:42 | Reagovat

ahoj jak  se mas frankova

46 burle.blog.cz | 18. ledna 2013 v 22:30 | Reagovat

Hlaste se již na fototoulky za hřibem královským. Zahajujeme na začátku června úklidem. Zájemci se hlásí zde v komentářích nebo na burle@seznam.cz.

47 Václav Burle | 22. března 2013 v 20:01 | Reagovat

Sedíme v hospodě, slovo dalo slovo, a jeden nám popisuje houby, které jeho rodina sbírá od nepaměti na plácku ve srázu.

Za chvilku je jasno, že se jedná o hřiby královské. Každoročně jich tam bývá kolem deseti. V minulém roce jich tam bylo dokonce patnáct.

Podle slov toho muže již víme, jak kralováci chutnají. Když to vyprávěl, tak téměř slintal a my s ním.

Jak byl v ráží a  moc chtěl vědět co je to za houby, tak jsme z něj lehoulince vytáhli, kde ten plácek je. Domluvili jsme se s ním, že nás na kralováky bude zvát, my budeme fotografovat a co bude dál...

48 Václav Burle | 26. července 2013 v 17:50 | Reagovat

Je konec července 2013 a na této významné lokalitě hřiba královského se ještě neobjevila ani jedna plodnice. Důvod je zřejmý. Sucho, které je největší za posledních šedesát let. Tedy od doby, kdy se začalo měřit.

49 Václav Burle | 11. září 2013 v 6:56 | Reagovat

V polovině prosince jsem tam našel tři  plodnice. Byly nehezké a tak to ani nestálo za vytažení fotoaparátu. O týden později zmizely. Nezůstala po nic ani nejmenší stopa. Neumím si to vysvětlit...

50 fořt | 16. září 2013 v 19:55 | Reagovat

Václave už rostou. Přije´dte.

51 burle.blog.cz | 25. prosince 2013 v 23:49 | Reagovat

PROSBA- Víme, že je vás řada, kteří každoročně na hřiby královské jezdíte. Napište nám sem do komentářů své zkušenosti, zajímavosti apod. Nechceme znát vaše plácky, jenom nám prosím napište informace, takové ty hezké drby. Předem za všechny čtenáře tohoto blogu děkujeme.

52 To se našlo na internetu | 29. ledna 2014 v 22:08 | Reagovat

Před několika roky, když Václav Burle dopisoval pro časopis Vesmír, kde pravidelně publikuje, článek o tajemném šindelovníku severském, si uvědomil, že ty zajímavé snímky hub v jeho archivu nejspíše nikdo nikdy neuvidí. Přišlo mu to líto. Vždyť se mnohdy jedná o plodnice, které ani mnohý mykolog ještě na vlastní oči nespatřil. Z ničeho nic, tak jak to bývá, ho přepadla myšlenka ukázat snímky hub široké veřejnosti, milovníkům přírody a vůbec všeho krásného.

Není to tak dávno, co pan Burle své fotografické úlovky vystavoval společně se samotným Janem Saudkem. On své překrásné a tajemné nahé ženy a Václav záhadné houby. Už jste třeba někdy našli stročkovec kyjovitý? Nebo hřib královský, korálovec jedlový, nebo bondarcevku horskou? Úspěch měli oba fotografové, milovníci přírody i krásných žen, převeliký.

Již tři roky tak putují po republice dva výstavní soubory o houbách, v nedávné době spatřila světlo světa už třetí kolekce. Fotografie tak viděli například turisté na hradě Karlštejně, nebo milovníci květin v botanické zahradě v Praze. Návštěvnící Mariánských Lázní letos, tak jako i jinde, uvidí výstavu v obměněné podobě již podruhé.

Václav Burle (70) nebyl jen skautem, trempem, vodákem, novinářem, zpravodajem, šéfredaktorem, fotografem a milovníkem přírody, ale je také velkým bojovníkem za ochranu přírody. Jeho aktivity šly dokonce tak daleko, že v souvislosti se stavbou amerického radaru v Brdech na něj bylo státem podáno trestní oznámení. Do Brd povolal domácí i zahraniční novinářskou obec a dokázal ten příšerný žiletkový plot odstranit.
Bohužel, čápa černého a orla mořského nezachránil. Posléze bylo trestní oznámení se slovy „ale vždyť on má pravdu a navíc v jeho věku si na něm nic nevezmete“ staženo. Nemálo vykonal kolem ochrany vzácných a ohrožených hub. Za mykologické aktivity mu dodnes mnoho houbařů nemůže přijít na jméno. Ale rabování lesů, trhání chráněných hub,
jejich otáčení tzv. pod sukýnku však snad skončilo. A o to šlo. Podařilo se mu spojit dvě významné rezervace v jednu a nyní vede boj se státem o ochranu a záchranu kandíku psího zubu. Bude opět úspěšný? Nebo prohraje? Neváhejte a vypravte se s panem Václavem na některou z jeho fototoulek.

53 Červen 2014 | 22. května 2014 v 20:00 | Reagovat

Od tohoto měsíce se občas na lokality hřiba královského podíváme. A pak sem něco o něm napíšeme. A to udělejte i vy. Pokecáme, předáme si zkušenosti.

54 Šumava | 22. srpna 2014 v 11:00 | Reagovat

Hřib královský nalezen v lesích Šumavy.

55 Kotrčová Jitka | 5. září 2014 v 19:39 | Reagovat

Hřib královský 2 ks. nalezeny na Vlašimsku-středočeský kraj.

56 Václav Burle | 5. září 2014 v 19:46 | Reagovat

Pozvěte, prosím... burle@seznam.cz

57 Bohouš | E-mail | 26. září 2014 v 20:31 | Reagovat

Tohoto hříbka jsem sbíral již jako malý kluk(před 35 lety) hned za barákem cca 20m od vrat přímo ve vsi kde jsem vyrůstal. Je pravda že za posledních 5let jsem ho neviděl, ale věřím že se opět objeví.

58 bohouš | 26. září 2014 v 20:34 | Reagovat

[54]: také jsem ho tam viděl v posledním týdnu v červenci a to u Borové lady

59 Václav Burle | 17. prosince 2014 v 22:38 | Reagovat

Dostali jsme tip na lokalitu poblíž Prahy. Hledáme někoho z okolí Černošic, který by ty dva plácky v roce 2015 pravidelně kontroloval...

60 Petr Šmacho | E-mail | 1. září 2016 v 9:37 | Reagovat

Letos jsem našel 5 kousků v údolí Říčky cca 4km od Brna. Ten největší mám i nafocen.

61 Václav Burle | 28. května 2017 v 23:17 | Reagovat

[60]:Určitě nejsem sám kdo vám tu radost přeje, ale stejně závidíme....

62 Václav Burle | 5. května 2018 v 23:35 | Reagovat

Máme rok 2018 a my se královským opět budeme hodně věnovat. A i vy můžete být při tom...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama