Arcibiskupský zámeček Roželov / Mýta

6. dubna 2010 v 17:57 | Je kouzelný, ale rychle potřebuje zrekonstruovat |  Brdy Třemšínsko
Už mnoho turistů se spletlo, když zámeček hledalo v Roželově. On je totiž o kousek dál v Mýtě, v obci, která se s Roželovem, již dávno tomu, spojila. U silnice je parkoviště, obchůdek, kde vládne Štěpánka Koenigsmarková, a hasičská hospůdka. Zde je výchozí místo na slavnou českou horu Třemšín! Výšlap to není dlouhý, ani namáhavý. Je to přenádherná procházka třemšínským hvozdem.

Václav Burle
Zámeček, který leží na okraji třemšínského hvozdu, za ním je už jen nekonečný les plný lesních plodů a nesmírné  krásy, je  stavebně nevýznamný.  Založen byl - podle letopočtu na znaku, který je umístěn na venkovní stěně - pravděpodobně v roce 1852 jako myslivna. Teprve od roku 1899 - 1916 začal sloužit pražskému arcibiskupství.

V 50-tých letech minulého století, zde stát držel v integraci vůdčí oosobnosti českých katolíků. Negativně je "proslaven" nuceným pobytem pražského arcibiskupa Josefa Berana (1888 - 1969), který zde pobýval v  osamění až do svého odjezdu do Říma, kde skonal.

Na starých fotografiích je zámeček, přilehlá zahrádka a park, přenádherný. Nebylo by marné uvést ho do tehdejšího stavu. Že by se někdy stal zázrak?

V roce 1945 zde byla demarkační linie Rudé a americké armády. Kdyby se tenkrát generál Patton vzepřel a postoupil jen kousek za Prahu, tak již tenkrát jsme mohli patřit na Západ. Nebylo by totalitního státu. Na tomto příkladu je vidět, kdo nás vehnal do spárů CCCP!!!

* * * Ladislav Stehlík v knize Země zamyšlená píše, že právě tady v Roželově byl v roce 1750 zastřelen poslední brdský vlk. Pravda však podle análů byla jiná. Vlka, který byl znavený, hladový, vysílený, tady vidlema ubil místní sedlák.

  

Václav Burle
Fotografie ukazují zámeček v tom lepším světle. Jinak z méno laického pohledu nic moc. Objekt potřebuje nutně pořádnou opravu. Je neobydlený, v jeho zadní části je chatičkový prázdninový tábor pro mládež. Pohled na zámeček ze zadu nevzbuzuje žádný obdiv. 
Václav Burle
Součástí zámeckého areálu je zpustošený park. Na některé přestárlé duby a další dřeviny je překrásný pohled, i když bohužel jsou to již stromy bez života, uschlé. Již je nejvyšší čas pozvat lesního, zahradního,   architekta, který by udělal rozvahu na  jeho renovaci. V každém případě je potřeba ihned začít vysazovat nové dřeviny!!!
Václav Burle
nnnnnnn
Václav Burle
Václav Burle
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama