Prstnatec májový I/2010 - Dactylorhiza majalis /V; as

23. května 2010 v 15:31 | MLADÍ proti STARÝM, že by začal boj na život a na smrt? |  - - májový
Uháněli jsme na Šumavu za prstnatci a vstavači, a ještě jsme stačili nakouknout na jednu jejich zajímavou lokalitu v Brdech. Kolem tohoto krasavce jsme prošli bez povšimnutí všichni, kromě Péti. Šel sice poslední, ale svým ostrozrakem nám udělal radost. V klidu a pohodě jsme udělali několik snímků a nenápadně se vzdálili. I tak jsme se styděli, že jsme ho vystresovali. A tak to má být - nerušíme, netrháme, jenom bádáme, koukáme a fotografujeme. Bohužel se stále na jaře plní zachranné stanice koloušky. Lidé jsou nepoučitelní.
Na zamokřenou louku již jezdím několik let. Ve staré literatuře jsem se dočetl, že tady rostou prstnatci, kteří mají ve svém názvu překrásný dodatek májový. Proč asi, že ano? Nikdy jsem však na ně neměl štěstí. Dnes jsem si přibalil do kapsy bundy dalekohled. Byl to vynikající nápad. Jak jsem tak projížděl louku, tak najednou něco barevného. Bohužel oči mám v kélu, tak jsem nemohl zaostřit. Přišel jsem blíž a nastala radost přeobrovská. Zkoumání obzorkou pokračovalo a hle několik dalších. Celkem se jednalo o necelých deset kousků. Oproti dávným časům neustále ubývají. Lze je zachránit v naší přírodě? Kdo ví, nebo má nějaký názor, tak nás tady v komentářích jistě rád poučí, že ano.... A předem děkujeme.

Poznámka: O týden později jsme na zdejší louky opět nahlédli a byli jsme štěstím bez sebe. Objevili jsme totiž další plácek, kde jich bylo více než patnáct a na nedaleké další loučce jsme ještě našli jednoho. Už se těšíme co zde objevím v roce příštím.

Prstnatec májový
/V - VI,/ 15 - 50 cm/
chráněný,
ohrožený druh

Vyskytuje se na rašeliništích, mokrých loukách, prameništích, pasekách, na celém území České republiky. Ke svému růstu potřebuje dostatek vody a slunce. Nesnáší zastínění. Známe jej v mnoha formách, variací. Na některých lokalitách je každoročně - oproti minulým stoletím - již několik jedinců, na dalších pak se jedná o desítky až stovky rostlin. Ubývají a není síly, jak jejich ztrátám zabránit.

Název se vztahuje na dobu kvetení. Vyskytuje se téměř po celé Evropě. U nás od nížin až do hor. V Alpách například až do 2000 metrů. Výjimečně ve vyšších polohách ho můžeme nalézt i v červenci.

Zde na burle.blog.cz jsem již několikrát upozornil, že chráněné rostliny - klenoty přírody - nás pomalu, ale jistě opouštějí. Právě na prstnatci májovém se to dá dobře dokumentovat. V dávných dobách rostl "téměř" na každé podmáčené louce. Jednalo se o stovky ba tisíce jedinců. Bohužel je to jediná orchidej, která se dá za určitých podmínek přesadit. A to se pravděpodobně děje i v současné době. Aby jim ruce upadli! Je snad toto vandalství důvodem proč tyto byliny ubývají?

Po včerejším debaklu pod Bezdězem, nedaleko Máchova jezera, jsem takový úspěch nečekal. Měl jsem v hlavičce přenádherný pocit, že i na šumavských loukách budeme úspěšní. Člověk míní a osud, stáří, mění. Nasedli jsme do aut a vyrazili směr jih - Písek, Vodňany, Husinec, Prachatice a minimálně návštěva tří rezervací.

Před Dubencem řidiči říkám: "Zastav prosím u té benzinky! Mám infarkt." Tedy spíše tomu říkám ucpané potrubí. Protože mě všichni dobře znají jako ohromného srandistu, tak si nebyli jisti co se děje. Kucí jeli dál a ten můj forman mě odvezl..... Putování, na které jsme se tak moc těšili skončilo. Tak zase v sobotu se na Sumavu vrátíme a v neděli nás čekají louky u Střely, kde zároveň překontrolujeme lilie zlatohlávek. Na jedné zalesněné, zastíněné loučce jich jsou desítky.

Doktoři dneska umění neuvěřitelné věci. Děkujeme! Pročistí vám potrubí a za dva dny vás "vyhodí" do rachoty. Není to tak dlouho, co se na tyto zdravotní problémy umíralo. Jsme šťastní lidé, ale proč stále tak blbneme? Vládo, poslanci, senátoři, probuďte se a konejte jako chlapi ....
Měl jsem velký problém. Nevěděl jsem, jak poznám, který prstnatec, popřípadě vstavač, je který. Když jsem uviděl májového, tak po prostudování jeho krásy mě bylo jasno. Všimněte si, že na listech jsou stejné flíčky, body, jako na květech. Znamená to snad něco, co se týká určení?
Na snímku je vidět skutečná - tedy v tomto případě nepatrná - velikost prstnatců májových. Na louce jsou dobře ukrytí a člověk musí se dobře dívat, aby je nepřehlédl. Kontrolní otázka - jakou kadenci má samopal vzor 29? - Co to píši za pitomosti! Chtěl jsem se zeptat. Viděl jste, nejen letos, někdo prstnatce májové vyšší. Dokonce vysoké až padesát centimetrů?
 

28 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 zdenek | E-mail | 18. března 2020 v 11:17 | Reagovat

http://girlssnapshots.com - horke divky z vaseho okoli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama