Tremping nejen na řece Střele od Jiřího Leta

28. května 2010 v 14:19 | Existují ještě trempové, nebo jim již odzvonilo. Diskutujte!!! |  Potoky, říčky
Jiří Let
(Foto a text: Jiří Let a Václav Burle) I já jsem od ranného mládí trempoval a to jak pěšmo, tak i na keně. Už za nás - někdy v padesátých letech,  kdy jsme se začali toulat - už to nebylo nic moc. Ten pravý, nefalšovaný tremping se odehrál mezi I a II světovou válkou. /Nedávno v rozhlase hovořil profesionální vědec, odborník na tuto záležitost. Takovou spoustu pitomostí jsem již dlouho neslyšel./ Byla to doba - a tu je možná právě v době voleb si připomenout -  kdy vzniklou republikou vládl v rodinách hlad a navíc byl nedostatek práce. To byl ten hlavní důvod, proč tremping vznikl. Pro tenkrát, většinou početné rodiny, bylo požehnáním, když nejstarší kluci, alespoň od jara do zimy, vypadli a jeli se uživit na venkov.

/Ten název tramp vznikl u nás jako dopad bídy v USA. Trampové tam cestovali po celých státech, přeskakovali z nákladních vlaků na další, občas vystoupili a to zejména tam, kde zrovna byla nějaká ta sezonní práce. Plantáže, sběr plodin, těžba dřeva, velké stavby apod./ 

Ti v České republice postavili stan, celty a ostatní výzbroj, výstroj, pocházely z poválečných zásob, vybudovali přístřešek, a to vždy na jednom z nejkrásnějších koutů přírody. většinou nedaleko vody. Potůček, říčka, řeka, tůň, rybníček, rybník, zatopený lom.  Pak už stačilo vyndat kytaru, ukulele,  hrnec, a lžíce posloužila jako palička na bubínek. Vyvěsily se zpuchřelé,  smradlavé deky a nechaly  se prohřívat, tedy desinfikovat na slunci.  Z přístřešku pak časem vznikla zemljanka, bouda, chata, která se za desítky let proměnila v haciendu, za kterou by se nemusel stydět ani nejbohatší farmář někde v Mexiku. Dnes tyto sruby, stavby, mají cenu zlata. Jen kdyby nebyly ty neustálé problémy s tím, komu pozemek pod "vilou" patří! Neznamenalo to ale úžasnou dovolenou. Kluci,  a sem tam i nějaká ta holka, se museli také najíst. Samozřejmě se i kradlo, ale především se pomáhalo na polích při sklizni úrody, v lese, lomech. Všude tam, kde se dala najít nárazová obživa.

Jiří Let
Současnou zajímavostí je, že lidé, mladí i staří,  a není jich málo, utíkají opět na své sruby, chaty. haciendy.

Důvodem je, že mají problémy se splácením nájmů, dluhů. Začínají tam trvale žít. Do rachoty dojíždějí, ale finančně se jim to vyplatí a navíc utekli z toho městského blázince.

 Začínají opět žít v souladu s přírodou. pro děti, zejména ty malé, je to požehnání.

Trempink již není to, co bývávalo. Pryč jsou ty dobré, zlaté časy. Po hvozdech, ale stále zanikají staré campy, aby vznikaly nové. Leží na rušných místech, ale mnohé - a to je dobře - žijí v utajení. Jsou hoši a holky, kteří se neustále toulají krajinou, od jednoho místa ke druhému, ale i tací, kteří po příjezdu vlaku zapadnou do hospody, aby jí opustili až k ránu. Po vyspání někde pod smrčkem, pak nedočkavě čekají až hospodský načepuje první zlaté pivko.
Znám jeden překrásný camp pod Hřebeny Brd, kam každoročně, v pozdním podzimním čase, přijíždí téměř stovka taky trempů, aby zde uskutečnili potlach. Naprosta většina z nich vyrazí do přírody pouze o tomto víkendu.... 

V žádném případě to však neznamená, že trempink začíná být mrtvý. Vznikají nové trempské osady. Je totiž stále více těch, kteří v dnešním kapitalismu mají obrovské problémy, stejně takové, jaké byly za první republiky. Novodobí trampové přespávají den za dnem, měsíc za měsícem, rok za rokem, v bývalých muničních kopkách Protivzdušné obrany státu, na raketových základnách, v rozpadlých staveních, fabrikách, ale staví i boudy, sruby, v okolích velikých měst, kde si pak hledají nárazovou práci, nebo žebrají v ulicích, kradou v okolních vesnicích, chatových oblastech. Dnes se těmto trempům říká nehezky bezdomovci. Na tomto příkladě je vidět, že trempink je nekonečný....

/Pokračování bude následovat, když se i vy přidáte....Na téma tremping, je zde na blogu řada článků./

Jiří Let

/Jiří Let/ - Nevím, jestli se mohu považovat za trempa, v tom pravém slova smyslu. Do přírody vyrážím většinou na jednodenní vejšlapy. Nebaví mě pobývat dlouho na jednom místě. Nejraději mám toulání hezkou přírodou, takže jsem spíš tulák. Nebo je to totéž? U nás na Plzeňsku se používá taky výraz čundrák.

Jedinečné údolí říčky Střely, jsem ve svém životě prošel již mnohokrát a myslel si, že jej znám dokonale. Putování malebnou vesničkou - Malá Černa Hať -  kolem prastarých stavení,j ako je Čoubův a Kozičkův mlýn, Železný hamr až k nejmenšímu českému městečku Rabštejnu nad Střelou, bylo vždy nádherným setkáním s historií a divokou nedotčenou přírodou. V údolí, jako by se zastavil čas někdy na počátku minulého století, a vy jen čekáte, že se na cestě před vámi objeví povoz naložený obilím, jedoucí k jednomu z mlýnů. Ze snění vás tu a tam vyruší skupinka turistů, kteří zde většinou jen rychle proletí, spěchajíc na vlak.

Nedávno jsem při brouzdání po internetu narazil na informaci, že v údolí se nachází starý trempský kemp Silver River, zaujalo mě, že v mém oblíbeném údolí existuje něco takového. Nejprve jsem bláhově hledal na internetu nějakou tu informaci, kde bych ho nalezl, ale nikde nic. Trempové si velmi dobře ochraňují svá díla. A to je velmi dobře, protože takováto kouzelná místa je třeba chránit, před nenechavci a hlupáky.

Znám jedno místo u Odlezelského jezera, kde měli trempové v jednom starém kamenném lomu celou vesničku. Nevím ani jak se kemp jmenoval, s kamarády jsme mu podle vzhledu říkali Šervůd. Dokonale zapadal do přírody, nic nenarušoval, jen velmi pozorný člověk si ho při procházení všiml. Trempové měli dohodu s majitelkou lesa, že zde mohou pobývat. Na oplátku jí zase pomáhali s lesem. Majitelka zemřela a nový vlastník pozemku nechal všechny sruby srovnat se zemí, ačkoliv les je v kamenitém terénu stejně nevyužitelný.
                                                                                                                                                                                        Nezbylo Nic jiného, než Silver River vyšlapat pěkně po svých. S kamarádem, také velkým obdivovatelem Rabštejnska, jsme prolezli horem dolem strmé stráně nad řekou tolikrát, že jsme již nedoufali v jeho nalezení. Nakonec jsme přece byli úspěšní. Jak skvěle vybrané místo pro srub, ani kouř, rozplývající se v hustých větvích, to místo neprozradí. Kolikrát jsem blízko něho procházel a neměl tušení, co se zde ukrývá.

Hned další volnou sobotu jsem vyrazil na řeku s tím, že na Silveru přenocuji. Dorazil jsem na místo, tou dobou zde nikdo nepobýval. Kemp je perfektně vybavený, co se týče vaření i nocování. Předchůdci zanechali vzorně připravené dřevo na oheň, dokonce i láhev vína pro prochladlé poutníky. V zápisníku byla spousta záznamů z nedávných jarních víkendů a dokonce v zimě na Silvestra se zde trempovalo.

Bylo to poprvé co jsem v lese strávil noc naprosto sám a musím říci, že je to fantastický zážitek. Člověk si najednou uvědomí, že je součástí přírody, malým kouskem lesa. Jediným společníkem je oheň, který mu poskytne nekonečné divadlo. Všem vřele doporučuji vyzkoušet.
 

25 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 tremp z Brd | 25. prosince 2010 v 21:26 | Reagovat

Kolem Střely to také znám. Dobrý textík. Jak to tak čtu, tak se už těším až hodím usárnu na záda. Ahoj kluci!

2 Jeseníky | 5. ledna 2011 v 19:37 | Reagovat

Trampové ještě žijou a to je moc dobře. jenom těch mladej je více po hosodách než v lese.

3 kanada | 7. ledna 2011 v 19:07 | Reagovat

VBy si to kluci ale perfektně užíváte. Já jsem taky tremp, ale nyní žiju v Kanadě. Až přijedu do Čech tak se vám ozvu a uděláme nějakou tu štrapaci a potom přijedete ke mě. Já vám taky ukážu pěknou přírodu.

4 Tony | 14. dubna 2011 v 17:58 | Reagovat

Úžasná je ta pochvala ohledně kempu Silver River, jako že trampové dobře ochraňují svá díla (že je nedávají na net, třeba právě ten Silver)a tak to autor textu Jiří Let hned napravil a přidal k pochvale fotky tohoto kempu.
Nevím jestli se mám smát, nebo kroutit hlavou nad myšlenkovým pochodem Jiřího Leta.

5 mforce | E-mail | 27. dubna 2011 v 20:59 | Reagovat

Ahoj!A Tony ty podle fotek najdeš Silver?odpovím si sám nenajdeš ani prd tak dobrej nejsi a asi nikdo z nás na to nemá vybavení v PC.Spousta lidí má fotky S.R. na blogu či někde jinde a nevadí to.Je to stejný jako když ti napíšu že sesejdeme na Vlčím doupěti a dam Ti sem fotku tak na tebe můžu čekat třeba 20 let a stejně se nedočkám.

6 Jiří Let | E-mail | 14. května 2011 v 11:35 | Reagovat

Tony děkuji za upřímnost, ale věz, že podle těchto fotek nikdo polohu kempu nevypátrá.Na netu jsou fotky a videa Silveru desítky, dokonce se objevil i jednom filmu v televizi. Podle těchto záběrů se však nalézt nedá.
Musíš si ho pěkně vyšlápnout po svejch. Těhle tajemství má Střela víc a lacino je nedává.

7 Tony | 28. července 2011 v 15:10 | Reagovat

Jiří Let
Já to vím - na Střelu docela jezdím:, rád a často. A speciálně Silver patří mezi ty místa, které moc nevyhledávám, neb je profláklý až běda a navíc je tam dost často humáč občas tam jsou docela divný existence. Mám mnohem raději kempíky, na kterých je jenom ohniště, případně něco kolem něho na sezení a musím si s sebou tahat přístřech.
Mě jenom pobavila (teď už pobavila)ta Vaše zmínka o tom jak si trampové hájí své tajemství  - to vše s patřičným obrazovým doprovodem.

8 jiří klasna | E-mail | 22. září 2012 v 14:18 | Reagovat

Řeči o tom,že český tremping,končí občas slýchávám od starších trampů ale protože jsem přesvědčen,že pravý tremping-je pro dobrodružnější povahy,téměř nutností a srdeční záležitostí,tak to potom asi žádný zánik trampování příliš nehrozí!Už jsem ve vlaku a jinde viděl i mladou trempskou generaci kolem20 let,takže bych se o budocnost českého trempingu,vůbec nebál.Fakt ale,že je zde doba jistého útlumu a počtu českých trempů§!Ovšem mění li se i společnost mastňáků lze očekávat změny i v českém trempingu.Nevěřím moc tomu,že tremping souvisí s nějakou bídou ve společnosti i když někdy možná taky ale přecijenom je to gro,v oné vrozené dobrodružné povaze?!!

Ahoj zdraví Georg,český přír.lékař a tramp.

9 Vene | 23. září 2012 v 20:53 | Reagovat

Bohužel Jiří nemohu napsat nic jiného, než že nemáš pravdu. Mohl bych teď z začít psát na toto téma celý román. Uvedu jen několik příkladů:

Byly časy, kdy vlaky z Braníka, Smíchova, ale i z jiných stanic v republice, odvážely tisíce trempů. Dnes nikoho ve hvozdech ani u řek nepotkávám.

Doproučuji ti v létě navštívit Vltavu v Českém Krumlově. Pak určitě pochopíš o čem píši. S láskou k prírodě to již nemá nic společnoho...

Není to jen o trempech. I organizovaní turisté již moc vidět nejsou. Mám na mysli ty staré lidi, kterých bývali například plné Brdy.

A dnešní děti, mládež? Sám dobře víš, kde tráví své volné dny, čas. Určitě to není příroda.

10 Georg | E-mail | 25. září 2012 v 19:51 | Reagovat

Ahoj Vene,ale já vím,ten útlum je opravdu veliký ale buhužel jsem se nedostal kvůli dešti na slovensko na letošní slovensko-český potlach 31.-2.9.do Lopašova ale věřím,že se sešlo napříč těm slejvákům dost trempů alespoň jsem jich viděl dost-asi 1000 někdy před 2 roky  U Nezabudic/Křivoklátsko/!To víš,ty davy trempů za komunistů to bych v dnešní době opravdu ani nečekal.Moc se změnilo-dnes mohou řemeslníci,což bylo gro tehdejšího trempingu ,podnikat a i tak mnozí činí!Tehdá jich bylo mnoho,ale já bych v budoucí době spíše počítal s tím,že se po nějaké době může v česku počet  prav.trempů pomalu přibližovat k počtu trempů za oné 1.republiky? Co říkáš?Ony i ty počítače se jednou té mládeži musí ,také  zevšednět a to je púřeci zákonité,ne?  zdraví tě Georg

11 Vene | 25. září 2012 v 22:11 | Reagovat

Já to vyjádřím takto stručně. Tremping byl zejména o lásce k přírodě. Dnes lidi příroda nezajímá a mladé už vůbec ne. Ti mají úplně jiné zájmy. Navíc, ať se podívám kam se podívám, tak příroda dostává pořádně na zadek a zastavit se to již nedá. Svět se mění a neskončí to dobře. Toť můj názor!

12 Vene | 25. září 2012 v 22:17 | Reagovat

...a řeknu to ještě takto: V Brdech je camp, kam každoročně přijíždí, koncem podzimu, listopad, snad stovka lidí, kteří si hrají na trempíky. Udělají ohromný oheň, kytary rozeznějí les. Až sem je to OK. Zanedlouho jsou všichni vožralí jak zákon káže. Naprostá většina trempuje pouze v tento divný den. Je třeba ještě něco dodávat.

Potkal jsem na svých toulkách kluky, kteří celý den trávili v hospodě. Pak zalehli a čekali až putyka opět otevře.

Jsem přesvědčen, že tremping je mrtvý. Doba je jiná. Tremping vznikl z hladu, kluci potřebovali vypadnout od rodin, neboť pro ně byli přítěží. Ale to přeci znáš. Dnes si žijeme jak prasata v žitě a neumíme si toho vážit. Ale to by bylo na dlouhé povídání. Odkud jseš, kam jezdíš na toulky?

13 georg | E-mail | 27. září 2012 v 18:02 | Reagovat

Pravě jsem se vrátil z malého "kyslíkového"vandru to je asi 5 ti km okruh okolo obce Mýto,medový ůjezd a Strašice.Jezdím nejraději ve všední dny.To má tyto výhody:chalupáři nejsou na chatách a zdá se,že také nepotkávám partu tatíků,co vyrábějí erozní rýhy na lesních cestách.A tohohle se obávám nejvíce v so-ne,okolo Berounky,tam to bývá fakt,hustý.No takže ve středu vstupuji do nádražní haly v Berouně a koukám,že tady po dlouhé době co jezdím ony všední dny ,vidím konečně po letech jezdění  2 vyfešákované postarší trempy v barvě khaki/USA/.Dávám se snimi do družného hovoru i o všeobecných problémech českého trempingu.Bxyly oba v tomto dost skeptičtí,asi jako ty.No,nic,oni měli v plánu projít to někde kolem českého lesa a já jsem pak odkráčel na svůj osobní pendlák,Beroun-Plzeň.Vystupúuji v Mýtě.Hergot tady ale vystupuje nějak moc lidí a většinou samý důchodce.A to už jsem "nasr."Na okraj Brdského lesa je to do mírného stoupáku asi 1 km a já vidím před sebou dlouhý špalír důchodců a podivných lidí s košíkama!No jo,oni se belhají jak kolíbající koráby  pochodů smrti se blížící?Jdou totiž na houby.Nechal jsem je trochu odejít,mám rád v lese klid a ne šrumot,jako na Václaváku!Tak už jdu také.Jako poslední v tom dlouhém štrůdlu šla mrtvolně pomalým krokem ,těžce chrchlajícví důchodkyně a se zapáleným cigárem do sebe ještě navíc vtahovala smrdící cig.kouř.Takový kontrast,nemám taky rád.Sám nekouřím a jezdím právě sem se nadýchat  opravdu čistého a na kyslík bohateho vzduchu.To snad není tohle pravda,vždyť tak  tuberačka tam asi ani nedojde!Nebudu si kazit  ale  další dojmy.Rychle babku předcházím s nadějí že ten  zástup zoufalců tam  kde je naštěstí odbočení,ztratím z očí.A tak se i stalo.Pak už jdu osamocen a tichu přes velké luční údolí,kolem zřejmě staré býv.hájovny až k mému oblíbenému místu, kde rád  po únavě zalehávám.Zdravím se se svými kamarády.Tak staří braši už jsem opět tady mezi vámi,vždyť Vy jste tady byly když jsem já ještě nebyl a budete tu i poté co já už tady na tomto světě nebudu.A mohutné smrky se větrem rozkývají,jako by mě vítaly také..Z lodního pytle USA vyndavám malý batůžek/(přeci se nebudu tahat z celým pytlem a spacákem/ a ukrývám ho do nedalekého  křoví.Vyrážím.Čeká mě aso 20km okružní lesní cesta kolem Strašic,Medového ůjerzda a na levo kolem  rybníku pak k večeru zpět na moje domovské místo u starých smrků.Ve Strašicích zhltnu oběd a dám si s velkou chuti mimořádně i 1 dno 12 st.pivo. B ohužel  po této okružní chůzi na tomto "kyslíkovém"vandru občas stále potkávám ty zoufalé houbaře,kteří toho našli ale fakt hodně málo.Ale co,vždyť zase budou časy,kdy tady budu chodit a nepotkám ani živáčka.!A to je fakt!          Až to stím kyslíkem bude i tady horší  budu přes zimu courat okolo Berounky a co ty?

14 georg | E-mail | 27. září 2012 v 18:15 | Reagovat

Vene,ahoj.Pravě jsem se vrátil s denního kyslik.vandru a napsal jsem ti poměrně dlouhý dopis ale tehle blog mě to hodil prý do spamu.To mě nasr.Jezdím na Brdy z té strany Holoubkov a.p. a také Křivoklátsko-Berounka ali i Sázava. Nevím zdali toto Nlog ještě pustí. Ahoj Georg. 233323752

15 Václav Burle | 27. září 2012 v 18:36 | Reagovat

Georgu zdravím. Blog tvůj příspěvek vyhodnotil jako spam. Jak jsem to zjistil, tak jsem dal uveřejnit. To ale nedělám já, ale majitel blogů, čili automat.

16 Azimut | E-mail | 18. března 2013 v 16:17 | Reagovat

[2]: Já jsem mladej a jsem vic v lese nez pohospodach :-)

17 Vene | 18. března 2013 v 17:16 | Reagovat

To děláš moc dobře. Ať ti to vydrží věčně...

18 Majkl | 14. května 2013 v 20:18 | Reagovat

Na Střele jsem narazil na Silver River někdy v osumdesátým šestým. Hned na poprvé mě tamní příroda uchvátila. Je to jiný les než Brdy nebo České Švýcarsko, které mám prolezlé.Na Silveru se mi líbilo, že když tam dorazím po letech, tak je vše tak nějak stejné. Když uhnije zábradlí, tak ho osadníci nahradí stejně dlouhým. Pravda srub je mohutnější než ten starý a chrupárna se změnila na praktičtějí kohoutárnu, ale vše je ve stejném duchu. Sami jsme si nedaleko zbudovali vlastní camp Weyr nedaleko Silveru, protože na Silveru bylo někdy těsno.
http://combat-ready.biz/fotogalerie.php?akce=strela_09
Dnes již jezdíme na Weyr jen jednou za rok vyspravit lavice, vybrat popel z ohniště a posbírat bordel. Přesto se tam vždycky těšíme a už brzy.

19 Majkl | Web | 14. května 2013 v 20:25 | Reagovat

http://combat-ready.biz/fotogalerie.php?akce=stre_805

20 Jirka Let | E-mail | 2. listopadu 2013 v 22:48 | Reagovat

...pěkně se nám tady rozběhla diskuze, to jsem ani nečekal, je vidět, že tremping je pro spoustu lidí stále přitažlivý a to je moc dobře.
Musím, bohužel, dát za pravdu Tonymu, který před pár lety reagoval na příspěvek, že na Silveru se v poslední době pohybují podivné existence a já musím dodat,že i lidé, kteří si moc přírody neváží.
Nedávno jsem kolem kempu procházel a to co jsem v údolíčku na srubem uviděl, mě doslova vyrazilo dech.Těsně u kempu v mechu a kapradí stojí auťák a hulí se mu pěkně z vejfuku, zatímco osadníci v poklidu diskutují u ohniště. Nerozumím tomu, co to může být za lidi, kteří vyrazí do lesa za klidem a tichem, ale neudělají ani krok po svých.
Pochopím, když zajedou na okraj lesa, protože jinou možnost, třeba s capartama, nemají a pak klidně dojdou po svých kilometr ,nebo dva. Pochopím i to že někdo tu a  tam přebrodí Střelu stylově v historickém Jeepu. Ale zaparkovat auto nedaleko tůní s chráněným mlokem je nehoráznost a naprostá lidská omezenost

21 Vene | 6. listopadu 2013 v 0:11 | Reagovat

A to tady na blogu je fotografie, jak chlap myje auto v řece. Byl moc překvapený když jsme se mu snažili domluvit.

22 kodl | E-mail | 5. ledna 2014 v 20:22 | Reagovat

ted jedeme s klukama do kokořínského dolu doufám že napadne sních už se těším zimní trempy jsou nejlepší.ahoj

23 Barča | E-mail | 17. června 2014 v 15:50 | Reagovat

[4]:Silvet River je užasnej prožila jsem tam moc krasne dětsví Miluju to tam!! ;)jen doporučuji

24 Jan Kratochvíl | E-mail | 24. června 2014 v 12:48 | Reagovat

Jezdím na Silver zhruba dvacet let s původními osadníky...Máme poolení od lesní správy na jedno vozidlo,kterým smíme několikrát ročně odvézt nepořádek po návštěvnících a různé části vybavení,které je potřeba vyměnit,proto také kemp vypadá pořád stejně.Vadí nám i blbeček v historickém džípu,protože ho následují další blbečci v míň historických 4x4 a na motorkách.Tito lidé bývají dost agresivní a vozí sebou střelné zbraně..Naštěstí je tahle chamraď choulostivá,od října do března jich na Střele moc není.Co se týká mloka skvrnitého,vídávám je v potůčku každý rok a letos na velikonoce jsem byl překvapen jejich množstvím,problém v jejich existenci bude do budoucna spíš v kácení stromů v prameništi,diky čemuž potůček vysychá..Jinak..za ta léta jsem měl příležitost poznat spoustu zajímavých lidí a každý normální poutník je vítán...Kozel st.

25 Luděk Řáha | E-mail | 9. září 2014 v 20:52 | Reagovat

Ahoj zdravím všechny přátele Trempingu. Letos jsem poprvé vzal moje kluky na 3 dny na Střelu (5a10 let). Manželka nás odvezla na Rabštejn a my jsme se pomalu šourali do Mladotic na vlak a zpátky do Třemošný. Spali jsme v lese natáhli celtu mezi stromy , na kotlíku vařili Guláš . No zkrátka pohoda. Cestu jsme šli po turist trase tak to bylo v pohodě. Chtěl bych poprosit jestli někdo zná cestu z Nebřezin do Dolního Hradiště ,ale né po zelený ,ale podél řeky nevidím na mapě žádnou cestu.Tak nevím jestli se to dá projít.Najde se někdo kdo by mi poradil jestli to s klukama ještě teď na podzim dám ? Díky Luděk

26 viktorka | E-mail | 25. listopadu 2015 v 22:50 | Reagovat

Jezdili jsme na Střelu a zrovna dneska jsem viděla v TV pořad Znamení Touha a trochu jsem si u toho pobrečela a vzpomínala na potlach na Rabštějně někdy v roce 1969? Moc ráda bych si ještě něco takového dala, ale naše parta se dávno rozpadla a nikam teď nepatřím, ale chuť poslechnout si starou trempírnu u ohně a ne v hodpodě v Praze by se mně moc líbilo. Ahoj všichni kamarádi.

27 Vlk samotář | E-mail | 30. prosince 2015 v 21:00 | Reagovat

Dnes jsem byl poprvé na Silver River, krásný skrytý kemp. Bohužel je vidět, že se na něj pořádají nájezdy v terénních autech, jak už bylo psáno výše v diskusi. Rozježděné okolí od terénních aut kazí celkový dojem tohoto přenádherného místa. Jinak vím ještě o původním osamoceném trampském srubu z roku 1928 v meandru řeky střely. Proč to píši, protože jsem nedávno mluvil s kamarádem právě o Silver River a o různých tábořištích na Střele, věděl všechno, ale o tomto srubu, on jako tramp, neměl ani potuchy. Právě tento původní srub a Silver River hodnotím jako nejlepší a nejkrásnější tramspké stavby na Střele.

28 Frdy | 23. září 2016 v 6:52 | Reagovat

Koncem prázdnin se na Silver River konal 35. výroční oheň k založení osady. Potlachu se účastnilo tak 80 lidí i se zakladatelkou osady a věřte nebo ne většina trempů přitáhla pěšky. Osadníci jsou hlavně z Kralup nad Vltavou , ale třeba taky od Domažlic. Bylo perfektní počasí a u ohně se hrálo skoro až do rána. Byla to moc povedená akce.

29 JK | 13. ledna 2018 v 14:14 | Reagovat

Ta zbořená osada se jmenovala Azimut, bylo to moc pěkné místo, kus od Borůvky.
Časem tam ale jezdili narkomani od Plas a Mladotic, kteří tam dělali bordel a také airsoft nadšenci z okolí, kteří si kemp napůl přivlastnili.

30 Vojtěch Müller | E-mail | 24. března 2018 v 19:30 | Reagovat

Ahoj všem.
Jsem několik desetiletý stálým návštěvníkem údolí Střely. Jezdil jsem tam jako dítě na tábory. Teď pravidelně navštěvuji údolí na kole. Letos bych se rád vypravil na čundr a navštívil nějaký srub. Je pravda, že cestou na kole jsem žádný nepotkal. Ale jak píšete, stopy po terénních autech jsou vidět všude. Je to vodítko, nebo by mě někdo prozradil, kde se nějaký srub nachází? Díky.

31 Vene | 24. března 2018 v 22:12 | Reagovat

[30]: Zdravím. Je obtížné dát konkrétní radu. Doporučuji se ptát místních. Někoho potkáš, zastavíš se v hospodě, zaklepeš na dveře zajímavého domu. Lidi si rádi pohovoří. Zkus a pak napiš jak jsi dopadl.

32 Monthy | E-mail | 24. ledna 2019 v 23:07 | Reagovat

Ahoj Kamarádi, jezdím na vandry s přerušením již bezmála 30 let. Je fakt síla to číslo vidět napsaný. V tomto duchu se snažím vychovávat i své děti (10/11) uvítám tip na výlet a i rádi se přidáme. Tak mnoho krásných zážitků a Ahoj
P.s. Každý kdo patříš mezi nás víš co je kamarád, každý kdo musel odejít vrátil by se rád

33 Vene | 25. ledna 2019 v 22:27 | Reagovat

[32]:Záleží na tom odkud jsi. Já, viz tento blog, jezdím všude kde to je krásné. Ale mohl bych ti ukázat Brdy. Jak Hřebeny, tak i ty vojenské, kde dnes CHKO Brdy. Už to tam ale není co bývávalo. To by bylo ale na jiné dlouhé povídání.

Ale jeden jarní tip bych měl. Já vždy brzy na jaře, v době kdy ještě nerostly kopřivy, vyrazil po potocích, říčkách. Od pramene třeba až po soutok. Příkladem může být Střela. Ale jsou jiné toky, které jsou ještě krásnější, neboť krajina divočejší. Vždyť i ta Střela je dnes již Václavským náměstím.

Vystoupil jsem z vlaku, autobusu a několik dní šel a šel. Většinou sám, a mnohdy i s partou kamarádů, kamarádek.  Jenže v mém věku (75) už jich moc nemám. Jedni jsou nemocní, nechodící, druzí zase na pravdě Boží. Co třeba Úterský potok, Hadovku. Ale podobných toků je nepřeberně.

A protože už jsem si něco prožil tak doporučím zejména v létě vzít ratolesti na některou z řek. Každý by měl poznat život vodácký, s pádlem v ruce.

A co takhle si projít Posázavskou stezsku anebo tu Vltavskou od Slapské přehrady do Štěchovic. Je tam spousta trampských srubů, kamarádů. Tak zatím.

34 rambo | E-mail | 30. dubna 2020 v 10:28 | Reagovat

http://horkedivky.top - horke divky z vaseho okoli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama