Pýchavka dlabaná - Handkea utriformis - Rozpadavec dlabaný

16. května 2010 v 21:07 | Bádání kolem hub je záležitostí fantastickou. Vždy se těšíme na nové objevy! |  - - dlabaná
Houbaři jsou různí.... Mykologové, tedy ti profesionáloní, většinou placeni z našich daní, kteří své objevy nepřetržitě tají do doby, než s nimi seznámí odborníky, taky vědce. Široká houbařská veřejnost se s jejich dosaženými výsledky nikdy nemá možnost seznámit. A to je pro nás všechny převeliká škoda. Mnozí vydávají stále dokola nové atlasy, které jsou si podobné jako kdyby vypadly z jednoho oka. Jedni již stovku let opisují jeden od druhého. A do toho vycházejí zahraniční publikace, kde je chyb jak naseto. V tomto případě se ukazuje, že československá mykologie je na světě ta nejlepší.

Amaterští mykologové se stále za něčím ženou a také oni se snaží co nejvíce svých znalostí, dosažených úspěchů, si nechávat jen pro své nejbližší souputníky. Jsou však výjimky, kterých si bohužel nedostatečně vážíme. Sem patří zejména ing. Jiží Baier, v propagaci hub bezesporu následník pana Smotlachy, a potom se svými rozsáhlými internetovými stránkami Jiří Laštůvka. (Další významné mykology a houbaře, zde můžete dopsat!). Poděkování patří v prvé řadě i vedoucímu všech akcí nejen v Praze, ale po celé republice panu Jiřímu Burelovi. Domnívám se, že kdyby v současné době jeho nebylo, tak.... Važíme si nesmírně činnosti i ostatních činovníků ČMS, kteří denodenně nezištně, zdarma, vykonávají nesmírně důležitou práci pro celou republikovou veřejnost. Děkujeme. Ale, co takhle dělat terenní expedice do lesů, hájů, hvozdů, strání. Dříve to tak bylo a bylo to něco fantastické.

Potom je několik desítek houbařů, kteří mají přeobrovské znalosti. ale až na několik výjimek, je neumí předat svým stejně "postiženým" přátelům. Informace, která mají mnohdy cenu zlata, si pouze vyměňují na jedněch, nejmenovaných, internetových, fantastických stránkách, které mají však jednu obrovskou nevýhodu. Strašně rychle stárnou a informace na nich, včetně fotografií, se neustále propadávají, den co den, v propadlišti dějin. Je to přeobrovská škoda, ztráta. Není již čas to změnit?

* * * * * *
Já, moje maličkost, Václav Burle, houbám vůbec nerozumím a proto se učím, neboť ty záhady kolem nich mám moc rád. Chtěl bych vás vážení přátelé požádat, zda by jste nebyli svolni v letošním roce začít houby pozorovat od jejich zrodu až po jejich skon. Několik příkladů z minulých let najdete zde na burle.blog.cz. Stačí si najít určitou plodnici a popsat písmem i snímky její život. Určitě to nebude zajímat jenom mne. A zde je jeden příklad.

Vraceli jsme se ze vstavačové louky a tam narazili na dvě plodnice, pravděpodobně vatovce nebo nějaké velké pýchavky. Jedna byla vykopnutá, pravděpodobně zvěří, ale ta druhá má naději na naše bádání. Já jsem moc zvědav co se z toho všeho vyvrbí. Nechcete se prosím k těmto podobným pozorováním přidat? Zajímavé to bude například na lokalitách, kde se vyskytuje například korálovec jedlový, hřib královský atd. A zde snímky mnou pozorované plodnice. Určitě někdo budete umět tuto houbu určit. Předem vám děkuji za snahu.
Václav Burle
V této přírodní brdské rezervaci leží na stepní louce několik zčernalých "míčů" z minulého roku.
Václav Burle
nnnnnnn.........

Plodnice ze šumavské prstnatcové louky.....
 

26 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Kormorán | 20. května 2010 v 11:45 | Reagovat

Dobrý nápad. Domnívám se ale, že tohle nebude vatovec, ale pouze nějaká větší pýchavka.

2 Černý vlk | 16. června 2010 v 14:59 | Reagovat

Vypadá to podle toho povrchu na pýchavku dlabanou.

3 Zdeno | 1. června 2011 v 12:58 | Reagovat

Přidejte mykologické údaje!

4 -vb- | 23. srpna 2011 v 23:49 | Reagovat

Nemophl by jste je jako zkušený mykolog přidat vy? Já nějak nestíhám.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama