Vstavač nachový - Orchis purpurea

17. května 2010 v 9:07 | Je dobrý mít přátele, kteří vám dají vynikající tip. Děkuji Josefe! |  - - nachový
Vstavač nachový II / 2011 ZDE!
Převeliká vzácnost! Jediný vstavač všech dob, který vyrostl, tak nějak nakřivo. Kdo jakýmkoliv způsobem, i třeba za pomocí humoru, vysvětlí PROČ, tak se může přihlásit i o slevu na dveře vchodové, interiérové a to včetně zárubní. A hlavně neříkejte, že přebral. Takovou pitomost jsem již napsal já osobně. Přeji hezký den při čtení následujících článků a při prohlížení i vašich fotografií. Nadále pište, fotografujte a posílejte příspěvky, komentáře, na burle.blog.cz, který je určen pro vás všechny.

* * * * *


Je to takové divné!!! Všechny sdělovací prostředky - noviny, časopisy, rozhlasové a televizní stanice, v posledních letech neustále informují širokou veřejnost, do nedávna ještě o utajovaných lokalitách, o výskytu chráněných rostlin, hmyzu, hub, ptáků a dalších živočichů, bylin, včetně dalších zázraků matičky přírody. Státní orgány, zejména přírody, si tak, možná oprávněně, představují, že když seznámí lidstvo s přírodními zázraky, že lidi snad konečně dostanou vnuknutí, že o přírodu je nutné - a nyní, v dnešní době o to víc - se příkladně a neodkladně starat. Možná, že už je pozdě, nebo za pět minut dvanáct.

A jaký je výsledek? Mnozí z nás současnou tragédii neúspěšného masírování lidské společnosti vítají. Opak by byl pravděpodobně ničením hvozdů, hájů, lesů, vod a strání. Na straně jedné je štěstí, že človíčkové nemají o přírodu zájem. Například o exkurse, které pořádají státní, ale i zájmové organizace, je zájem minimální. Stále na ně chodí pouze několik stále stejných jedinců. Na straně druhé, je to cesta do pekel. Ten kdo neví o matičce Zemi téměř nic, nebo převelice málo, nemá snahu se postavit na její obranu, ochranu. Potom mu nevadí z neznalosti dávat přednost dálnicím, ničení ovzduší atd. Kde a kdy ta lidská hloupost asi skončí. Zlikvidujeme sami sebe? Proč se například stále více stává módou o víkendech navštěvovat supermarkety, superkina, aqvaparky, herny a podobné nesmysly....

Vědci věhlasných jmen a skutků, z celého světa, tvrdí, že lidské plémě se již samo likviduje a snad již ani není cesty zpět. Lidi probuďte se a vraťte se do lůna přírody!!! Milujte přírodu a vytaste všechny zbraně na její ochranu.
Lokalita vstavače nachového na těchto snímcích je na území Středočeského kraje severovýchodně od Prahy. Je to nádhera přenádherná, která se opakuje - bohudík zatím stále - rok co rok v jarních měsících. Podle místních obyvatel toto kouzelné místo navštěvují stále stejní milovníci přírody. A to je dobře, neboť velký zájem, zejména fotografů a kameramanů, by mohl toto bohovské místo možná až zlikvidovat. Poděkování nás všech patří obci, lidem, studentům, kteří se o tuto lokalitu s plným nasazením starají. Děkujeme vám přátelé!!!


Vstavač nachový - nepřehlednutelný krasavec, je naší největší orchidejí. Jedná se - tak jako téměř u všech orchidejí - o silně ohrožený druh. Tam, kde kamarádí se vstavačem vojenským, dochází snadno ke křížení. Na pastvinách, ale i v lesích, působí velkolepým dojmem. Vždyť výjimečně dorůstá až do jednoho metru. Barva květů je značně variabilní, tedy překrásná. V největším rozkvětu bývá v květnu a červnu.

V Čechách ho lze nalézt zejména v Českém krasu, Polabí a v Českém středohoří. Na Moravě, kde je hojnější, v Moravském krasu, na Znojemsku a především V Bílých Karpatech.

Aby všem, kteří se vstavače a prstnatce snaží přesadit do svých zahrádek, ruka upadla. Je to barbarství, které navíc nepřinese úspěch. Kdyby to bylo tak jednoduché, tak by bylo orchidejí všude mraky. Oni totiž potřebují ke své existenci mnoho podmínek, včetně hub na svých kořenech. Zmar ničitelům přírody! Prý jsou ještě jedinci, kteří tyto vzácné rostliny sbírají kvůli jednomu nápoji, který z nich udělá konečně mužský. Nám už kucí nic nepomůže, takže neblbněme!

mmmmmm
mmmmmmm
vvvvvv
POZOR!!! Následující koukání na tento snímek a číst text mohou pouze občané starší deseti let. Nebo patnácti? Co je to? A vo tom to je! Je to květ vstavače nachového, nebo snad nějaká sprosťárna. Je to chlapeček, nebo holčička? Kdo odpoví správně, nebo i nesprávně, klikne v komentářích na hvězdičku. Čím více hvězdiček budete mít, tím častěji budete moci s námi jezdit na vandry. -vb-
Vidíte jak každý má jinou barvu....
cccc
 

49 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Zdenka | 18. května 2010 v 13:18 | Reagovat

Co je to za tu drobnou modrou kytičku na té uvodní fotografii?

2 Rampušák | 18. května 2010 v 22:50 | Reagovat

Určitě Zdenko kamejka modronachová.

3 Václav Burle | 26. května 2010 v 21:52 | Reagovat

Kamejka modronachová. zde na blogu již je o ní článek....

4 Šárka od Pelhřimova | 10. června 2010 v 0:51 | Reagovat

Zdravím Václave, viděli jsme se na Doubravce. Pěkné fotky a ještě lepší, zajímavé texty. Kdy přijedete prozkoumat náš kraj.

5 Sekera Jan | 28. července 2010 v 17:30 | Reagovat

Moc pěkné fotky a úžasné video. Tyto stránky si dávám mezi  oblíbené. Je toho tady mnoho a tak jsem zvědav za jak dlouho to tady prohlédnu. Pěkný.

6 rampušák | 2. srpna 2010 v 23:33 | Reagovat

Já taky. Už jsem tady na blogu jako doma.

7 Rampušák | 8. října 2010 v 0:07 | Reagovat

Budete pane Burle opět dělat na jaře zájezdy na kytičky a houby? Bylo to s váma fajn. Rád bych si to zopakoval.

8 Rampušák | 8. října 2010 v 0:10 | Reagovat

To video je fakt dobrý. Škoda že není podbarveno nějakou vážnou pěknou muzikou.

9 kolibřík | 1. prosince 2010 v 1:51 | Reagovat

Už se těším na jaro až zase vyrazíme.

10 -vb- | 8. dubna 2011 v 15:44 | Reagovat

Vyrážíme, mikrobusy přistaveny, hlaste se u Magdy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama