KLÍŠTĚ I - nebezpečí nejen pro houbaře!!!

21. srpna 2010 v 17:13 | Klíště na postupu aneb Neváhej a zaplať. Jinak si koleduješ!!! |  !!! POZOR klíště !!!

ANKETA zde !!!

Foto: Martin Čepek:

Vrátil jsem se po objevení hřiba nachového a satana z lesa. Za několik dnů, mě ruka nenechalka pořád zajížděla na jedno místo nad stehnem. V noci jsem se probudil a zase jsem se jemně a s citem drbal. Nebo spíše hledal. Už jsem měl jasno. To bude klíště. Za zamyšlení stojí, proč prsty to zvířátko neutrhly, ale pouze rekognoskovaly terén. Za okamžik ruka nenechalka se drbala i v podbříšku. Zajímavé a pro lidské zdraví významné je, že lidský organismus, mozek, dá signál, že na těle je něco, co tam jednoznačně nepatří. Bohužel jsem byl doma sám, rodina u móře. Musel jsem použít větší zrcátko, světelnou lupu, pinzetu. Samozřejmě, že to jedno klíště jsem přetrhl. Kuchyňský nůž s ostrou špičkou vše vyřešil. Zatím nic neoteklo a ani červená skvrna se neobjevila. Matička příroda se pomstila, ale vynahradilo to tím, že klíšťata nebyla bohudík nakažena. Na tyto tvory netrpím, už je to dávno co jsem měl na sobě nějaké přisáté.

Roky jsem chodil do přírody, tedy i na houby s německým ovčákem. Jakmile jsem na něm našel klíště, použil jsem český výrobek, sprej na domácí zvířectvo. Od toho okamžiku na sobě neměl ani jediné. Není třeba kupovat drahé vynálezy, když naše firma má zkušenosti a výsledky vynikající.

Soutěž: Vyfotografuj klíště a ukaž ho v tomto článku houbařským přátelům. Kdo vyhraje, dostane slevu na dveře a zárubně.

Klíště se drží jako klíště a nedá si pokoj dokud nás nevysaje a dokud nám nenechá v krevním řečišti přesladký, ale i nebezpečný dárek. Jak na něj, na sviňáka. Říkáme, že matka příroda je velká a mocná čarodějka, ale vymyslela to tady dobře?

Klíšťata nechodí ráda jenom na člověka a živočišné tvory. Jsou ještě jiná, která se rekreují v Harachově v tomto fantastickém rekreačním zařízení, které je pro normálního smrtelníka nedobytné. Ani parkem se nemůžete projít a zjistit, jaké že to houby tam rostou. Údajně se vším všudy za 150,- korun českých a to včetně bazénu, sauny, vynikající stravy a dalších výdobytků dnešní doby. Sají a sají dokud nevysají pracujícího člověka. Nůžky se rozevírají až puknou. Objekty patřily významnému českému lékaři a dnes.... Máte-li zájem zde prožít přenádherné dny pod velikány Krkonoš, tak se přilašte v kanceláři Senátu nebo Poslanecké sněmovny.

* * * * *
Těch potvor je letos všude spousta. Já je nemám vůbec rád. Měl jsem spolužáka, s kterým jsem prošel i vojenskou základní službu. Oženil se, měl dvě děti a z ničeho nic se necítil dobře. Lékaři pozdě zjistili, co že se to děje. Zemřel. Ano hádáte dobře, bylo to klíště.

Nedávno v novinách psali o dámě, která si stále na něco stěžovala. Rok za rokem byl ortel lékařů stejný. Hypochonder a posílali jí za psychiatry. Měla štěstí, že její manžel byl Němec. Rodina jí nechala v této sousední zemi vyšetřit. Ortel tamějších lékařů byl srozumitelný - klíště. I po těch letech nasadili léky a madam se nejen vyléčila, ale i omládla. Všechny choroby, těžkosti s klouby, zády, zmizely. Jistě není třeba co dodávat.

Potvůrky přinášejí dvě nebezpečná onemocnění - encefalitidu a lymskou boreliózu. Pořád si to pletu, ale teď vím, že na tu první se lze očkovat, ale na tu druhou není bohužel ochrany, i když světové laboratoře, i ty naše, na vakcíně usilovně pracují.

V nedávných dnech ministerstvo zdravotnictví informovalo, že aktivita klíšťat na stupnici od jedné do deseti je v této době na nejvyšším 9 až 10 stupni.

Nejvhodnější je se potvůrkám vyhýbat. Řekněte to ale houbaři, rybáři, že! Doporučuje se do lesů, hájů, k vodám, na louky a straně nechodit. V nejhorším pouze po veřejných cestách a v žádném případě nevstupovat do porostů.

To samé platí i pro naše domácí mazlíčky. Bohužel i z nich mohou klíšťata na člověka přelézt. Takže paní Vomáčková, přestaňte s tím ratlíkem spát v posteli, jo!

V posledních letech se potvrdilo, že nebezpečné jsou zejména klíšťata v raném období vývoje. Nejsou vidět, ale pracují pro své dobro proti nám. Mnozí z nás se domnívají, že vynikající prevencí je po každém návratu se pořádně osprchovat. Věřte, že ani to nefunguje.

V praxi to znamená dlouhé kalhoty zastrčené v ponožkách, v botech typu kanada. Dlouhý rukáv a košile, triko, opět zastrčené v kalhotách. Nemám rád lidi, kteří se pohybují v přírodě ve světlých hadrech. Jsou vidět na kilometry daleko a v přírodě ruší. Jako ale prevence proti klišťatům není nic lepšího. Na světlých šatech jsou dobře vidět.

Vždy jsem překvapen, co lidí se pohybuje v přírodě v kraťasech a vysedávají na hole zemi, v trávě, v místech, kde se dají klíšťata předpokládat. Děti rajtují opodál, dobře se baví, ale je to od rodičů zodpovědné? Měl jsem sestru, která ve třech letech nás opoustila. Pravděpodobně zánět mozkových blan, klíště. Určitou prevencí, jak kdy, jak který přípravek, je chemie. Musíme se ale přesně držet návodu. Nástřik, postřik, nám celý den určitě na šatstvu, těle, nevydrží. Koupit lze ochranné návleky a dokonce speciální odpuzující ponožky. Jak ale toto funguje nevím.

Po návratu z přírody je třeba se vzájemně prohlédnout. Je to velmi účinné, neboť to téměř vždy končí slaďoučce jinak. Je prokázáno, že tímto způsobem přišlo mnoho dětí na svět. Ale ani tento způsob moc nefunguje. Je ještě brzy. Neviditelná, přemaličká klíšťata putují po těle a teprve si hledají místo, kde se přisají. Nejhůř se hledají ve vlasech a v ochlupení. Tedy v místech, která mají nejraději. Prohlížet je třeba se neustále, neboť máme nedostatek vojáků, tankistů, policistů, zejména těch, kteří jezdí na koních. Pouze tento způsob nám umožní mít hodně těch, kteří nám, vám, budou vytvářet důchod.

A jak na ně? Zapomeňte na vyklání a na různé staré způsoby. Čas ukázal, že to nebyl zrovna vhodný, dobrý, způsob.

Vezmeme speciální klíšťky, které jsou na způsob krokodýlka, nebo pinzetu. Opatrně zachytíme a tahem, jemným škubnutím, vyndáme. Tento způsob já vykonávám od jakživa na zvířatech. Jakmile jsem našel klíště, tedy tu potvoru, vzal jsem ten stříbrný papírek z cigaretové krabičky, nebo lístek ze stromu, keře a trhnul. Vůbec si nepamatuji, že by se klíště přetrhlo.

Když to uděláme s citem a rychle, tak potvora nemá možnost svůj obsah poslat jako dárek do našeho organismu. A vo to jde! Vo tom to je! Potom musí nastoupit důkladná desinfekce. Následně musíme, po velmi dlouhou dobu, pozorovat, zda se kolem místa přisátí nevytvoří červené kolečko. V tom okamžiku ihned vyhledáme lékaře. Opakuji IHNED. Velice často se vytvoří malá bulka, které to trvá třeba i měsíce, než se vtřebá. Jest-li máte nějaké zkušenosti, příběhy, rady, tak prosím pište do komentářů. -vb-

* * * * *

Na nejen houbaře, čeká v přírodě mnoho nebezpečí. Ten přenádherný prosvětlený lesík, který se táhnul pod hřebenem na kilometr daleko a široko, jsem měl moc rád. Bylo zde snad na tisíce bříz různého stáří. Někde vysoká tráva, opodál ostrůvky pouze s jehličím, listím z dubu, buků. Taková směs dřevin, ale bříza všemu kralovala. Bylo to tady hodně podmáčené a často se člověk musel po kotníky brodit vodou. Mělo to své kouzlo. Houbař se ochladil a mezi vodou byly vyšší ostrůvky a tam všechny ty lesní zázraky. Když přišel jejich čas, tak tady byla obrovská směsice nejkrásnějších, pohádkových hřibů, kozáků, křemenáčů, klouzků, a dalších zázraků matičky přírody. V minulém roce přišli páni zdjších lesů a všechnu tu bílou březovou krásu vykáceli...

Jak jsem tak koukal na všechnu tu nádheru, sluníčko vše prosvětlovalo, aby za chvilku se na kratší či delší okamžik, schovalo za obláčky. Opřel jsem se o břízu a vytahoval od opasku polní láhev, že dopřeju svému já, trochu té zázračné tekutiny, zvoucí se voda, z nedalekého pramenu.

Z ničeho nic cítím, jak strom, jakoby se pohnul směrem ode mne. Pustil jsem feldflašku a zdrhal. Již několikrát jsem se přesvědčil, že šestý smysl doopravdy existuje. /dopiš příště zde o tom tygru/ Začalo to praskat, pak to ruplo, ucítil jsem závan větru, a já to měl jen tak tak..... Polní láhev to dostala na plno a košík byl na odepsání. Zde se jasně ukazuje, že človíček nikdy nemá chodit do hvozdu sám. Jak strom byl starý a prohnilý, tak se složil jako domeček z karet. Spadnul jakoby na jednu velkou hromadu hned u paty břízy.

 

32 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Karolína | E-mail | 26. srpna 2010 v 12:58 | Reagovat

No konečně se tady něco objevilo a teď zase budeme týdny čekat na text. Bude alespoň humorný?

2 fotograf Jenda | E-mail | 26. srpna 2010 v 13:48 | Reagovat

Ta poslední fotografie je úžasná, jak berevně, tak ostrostí. Čím a jak jste jí dělal Martine?

3 Ludva | 11. srpna 2011 v 20:16 | Reagovat

Pěkný zvířátka. Tenhle blog jsem neznal a jsem docela rád že jsem ho objevil. Zajímavé. Z tvůrce plyne, že přírodu má moc rád.  to je moc dobře.

4 Pafffka | E-mail | 28. září 2011 v 22:59 | Reagovat

Do přírody chodím a klíšťata jsem nosil a boreliozy se bojím moc. Chlupatý jsem jako orangutan a na pořádnou prohlídku po příchodu domů nejsou lidi. Tak jsem vymyslel fintu: Po příchodu se jdu osprchovat a po namočení se velice dobře promydlím mýdlem na praní. S Jelenem, nebo slovenský Kamzík. Mydlím se včetně vlasů a snažím se o vytvoření co nejvíce pěny a pokud to jde, tak se i vydrbu kartáčem. Poté zůstanu co nejdéle /odhadem 3 - 5 min/ namydlený a potom se teprve opláchnu. Praktikuji to již řadu let a klíště jsem od té doby nezaznemenal. Připomínám, že k zdravotnímu ohrožení je zapotřebí delší doba přisátí klíštěte a pomnožení mikrooraganizmů v jejich těle. Tímto bych chtěl poprosit čtenáře tohoto webu k následování a eventuelnímu ohodnocení. Na náhodu se mi to ale nezdá. Pokud by se nějaké klíště přece objevilo, tak doporučuji je odstranit přiložením lahvičky se silným roztokem jodové tinktury /nejlépe vetzerinární/ a přidržením cca 1 minutu. Klíště to spolehlivě zabije. Jodová tinktura má tu dobrou vlastnost, že proniká částečně i do tkání a pokožky. Riziko nákazy /tzv. vyblitím klíštěte/ se tak výrazně sníží.

5 vandrák | 7. října 2011 v 21:34 | Reagovat

Štěstí, že letos jsem žádné nechytil. Prý bylo mnoho lidí v nemocnicích.

6 sirvalecek | 8. února 2013 v 18:23 | Reagovat

Proti borelióze sice preventivní očkování (zatím a pro lidi), neexistuje, ale v prvním stadiu je dobře léčitelná antibiotiky. Bohužel klíště může oběť nakazit hned v okamžiku, kdy začne sát.

7 blog | 7. června 2013 v 22:03 | Reagovat

Věděli jste, že se dnes dají koupit návleky na zápěstí a na nohy. Jsou napuštěné účinnou látkou a lidé, kteří je používají, si je nemohou vynachválit.

Možná, že se dají ušít i doma a před odchodem do lesa je napoustit. Co vy na to?

8 scribbled | Web | 8. září 2016 v 16:34 | Reagovat

éra půjčky :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama