Hřib nachový II/2010 aneb být či nebýt, chránit nebo nechránit?

10. listopadu 2010 v 14:38 | Houbařů je hodně, ale málo který umí rozeznat nachový od koloděje. Co s tím? |  - - hřib nachový
Hřib nachový ZDE !!! Všichni se diví, když u táborového ohně, v některém z vandrovnických campů, začnu tvrdit, že Praha a její okolí je plné vzácných druhů, jak z rostlinné, mykologické, ale i živočišné říše. Netrvá to nikdy dlouho a na základě argumentů již všichni patří mezi věřící.

Když například vystoupíte z metra a přesednete na Smíchovském nádraží na vláček nebo na autobus, tak doslova během několika minut jste v lůně té nejpřenádhernější přírody. Ocitnete se v ráji mykologů, houbařů, botaniků. Má to ale i stinné stránky a jeden z problému se nyní pokusíme vyřešit, nebo alespoň dopad na ničení přírody omezit. K tomu budu ale potřebovat znát váš názor, abych neudělal ještě větší škodu, botu.

Ještě v Praze existuje přírodní rezervace, dubohabrový les, kde nacházíme mnoho mykologických zázraků. Do jeho středu vedou jen čtyři přístupové cesty. Jinak, než po svých, se tam nedostanete. V jihozápadní části se vyskytuje přemnoho státem chráněných hřibů nachových. Některý rok je jich mnoho, jindy zase jen tak několik. Bohužel již mnohokrát jsem se přesvědčil, že amatérští houbaři nedokážou rozlišit nachového od koloděje, kterých zde rovněž roste přemnoho. Üplně zbytečně tak o nachové přicházíme. Dostal jsem nápad, ale nejsem si tak zase jistý že je dobrý, aby u každé přístupové cesty byl osazen informační panel, na kterém budou obě houby vyobrazeny s náležitým textem. Nejsem si však jistý, zda naopak tyto tabule nepřilákají do zdejšího lesa ještě více "bláznů" fotografů a nedej bože, i požírače chráněných hub. Můžete mě prosím poradit. Mám tam ty tabule osadit????

Vyjádření České.....

Vyjádření odboru....

Vyjádření Ing. .......
 

18 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Mrkos Martin | 11. listopadu 2010 v 10:30 | Reagovat

Já bych je tam osadil. A když se ještě uvede, že jsou jedovatí a tedy pro lidský organismus nevhodní, tak by je houbaři poznali a většina netrhala. Fotografové by je určitě netrhali. Těm jde o snímek, mají rádi přírodu, jinak by jí nefotografovali.

2 houbolog | 11. listopadu 2010 v 23:46 | Reagovat

Když tam bude napsáno, že jsou jedovatí ale jíst se dají, tak je stejně seberou a sežerou.

3 houbař amatér | 12. listopadu 2010 v 22:28 | Reagovat

Nemohu nikde najít jak to s tím nachovým je. Je chráněný, nebo jen ohrožený, je aspoň v červené knize? Jak je to!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama