Korálovec jedlový, snímek od Fořta

31. ledna 2011 v 0:33 | Lesu a myslivosti rozumí jak nikdo, ale chce zůstat v pozadí.... |  KORÁLOVEC
Korálovec jedlový od Fořta....                                                                   ANKETA v komentářích
fořt
Již předlouhou dobu se zajímám o korálovce, zejména ty jedlové. Objevil jsem za předlouhé roky snažení několik  lokalit. Stromy, jedle, padlé kmeny, pařezy, na kterých již po léta vegetují. A bohudík jsem udělal i řadu objevů, o kterých se nikde nepíše. Někteří korálovci se promění v pohádkově překrásné jedince, dalším se to do krásy nepodaří. Je to stejné jako u lidí.

Měl jsem problém, když jsem si položil otázku, kolik těch korálovců jedlových asi v lesích je? Moc se o nich na internetu nepíše, ani snímků není nic moc. Tuto otázku jsem přednesl  na přednášce České mykologické společnosti v Praze. Odpověď  jsem  nedostal hned, ale až o týden později ing. Jiří Burel konstatoval, že v České republice je 140 - 150 lokalit, kde se nacházejí. Kolik je to alespoň řádově kusů, jedinců, do dnešního dne tedy zase nevím. Pan Burel navíc upozornil, že rostou především v rezervacích, pralesech. Boubín, Žofín, Mionší, Salajka. Tam se pro zájkaz vstupu, ale spočítat nedají, že.... Poradíte, napíšete do komentářů, jakou máte s jejich výskytem zkušenost....  (Máte-li zajímavou fotografii, tak pošlete na burle@seznam.cz a následně bude na tomto místě uveřejněna.) 

Zajímavostí je, proč korálovec jedlový nepatří mezi státem chráněné houby. Přední československý mykolog nám dal následující odpověď: "Vysvětlení je velice jednoduché. Ono se na něj při návrzích zapomnělo. Budeme to muset napravit!" Bohužel i já jsem se pravděpodobně přesvědčil, že je na jídlo sbírán.  

(.... pokračování až si na něco ještě vzpomenu, nebo až něco uvedete vy. Jinak zde na blogu na toto téma hodně článků. Stačí kliknout nahoře na ty zelené korálovce.) 

21 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Korálovec | 31. ledna 2011 v 22:59 | Reagovat

Pojídají je dokonce i na ústavu botaniky a zoologie, Masarykovy univerzity, Přírodovědecké fakulty
Kotlářská 2, CZ-611 37 Brno, Česká republika, tel. +420 532146269, fax +420 541211214    vizte  http://www.sci.muni.cz/botany/mycology/mykexk06/hericium_flagellum_pekac.jpg

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama