Hradiště Střevíc - Český kras

7. února 2011 v 23:44 | Jaro nás zve na toulky přírodou. Nezaváhejme, ale naopak vyražme .... |  Hradiště
Hradiště Střevíc
Ze zdejších kopečků je fantastický rozhled na krajinu Českého krasu, ráje botaniků, houbařů, tuláků, vandrovníků, milenců. Ať si kdo chce co chce říká, nejpůvabnější doba je tady především na jaře, když všechno začné kvést, ke slunci vyrazí ty nejvzácnější houby,  a z děr, jeskyň, jeskyněk, průrev vylézají hadi a štíři. Agentura Vandrovník, právě v této době, sem pořádá za krásami přírody přemnoho akcí, výletů, vycházek, expedic. Zajistíme ubytování i pro milovníky přírody z větších vzdáleností. Vzdálené kopečky právě v této době vyhledávají nejen badatelé, mykologové, botanici, ale zejména fotografové přírody. Je zde rok co rok zkoumat, kochat se velkolepými dary matičky přírody. Uměli by jste ty kopce vyjmenovat?
Václav Burle
Hledali jste to hradiště Střevíc na první fotografii? Tak to jste hledali marně. Bylo, a jeho pozůstatky stále jsou, na tomto kopci. Neznalý člověk tady toho zas tak mnoho neuvidí. Vše ukryl a poničil čas. Právě na levém okraji lesíka jsou ještě k zhlédnutí zbytky hradeb. Jinak o hradišti se toho moc neví, neboť ještě nebyl čas zde udělat alespoň základní archeologický průzkum. Takových historických obranných sídel je jen tady v Českém krasu několik. V republice pak mnoho. Pěkné ale je, se tady v jarním slunci potoulat.

Hradiště Střevíc nebo B, jak se mu rovněž říká, budeme hledat SV od obce Korno, nad řekou Mže, dnes se zvoucí Berounka. Podle mne to asi nebylo nic velkolepého, soudíc podle drobných kamenů, z nichž byl val vybudován. To je ale pouze názor laika. Pravděpodobně se jednalo o dřevěnou hradbu, která byla vysypána hlínou a kameny. Více nám někdy řekne archeologický výzkum. Nad řekou jsou záhadné terasy, zpevněné kamenou hradbou, zídkou. Pevnost není zatím prokazatelně datována, hovoří se náznakově o době haltštatské. Soudí se tak podle nedaleko nalezených hrobů z této dávné doby.

V obci je velký problém s parkováním aut. Nejlépe je nechat vozidla v Litni a dál postupovat po svých. Možností tras je přemnoho. A co takhle ještě lépe využít vlaku. Možnosti jsou dvě:  Praha - Plzeň, nebo využít lokálku Zadní Třebáň - Lochovice.

Nejzajímavější trasa je Liteň, vrch Mramor, nezapomenout na Bacín, kultovní místo dávných lidí, podívat se do lomu Kobyla a přes Koněpruské jeskyně pokračovat na hradiště. Cesta je to dlouhá, ale dají se promyslet i kratší cesty. Všechny zde popsaná místa najdete zde na blogu. Stačí si dát do vyhledávače Český kras. Nezapomeňte se pak zde v komentářích vyjádřit, jak jste byli, či nebyli v srdci této oblasti spokojeni. Zdravi došli!

Václav Burle
Zdejší krajina je mykologickým rájem. Na snímku vidíme dva zapomenuté vatovce, nově se jim říká pýchavka obrovská. V okolních lesích pak rostou další druhy pýchavek. Důležité je si zapamatovat, že všechny pýchavky jsou jedlé. Musíme však dodržet jenom jednu podmínku. Sbíráme pouze pevné, tvrdé  plodnice, které jsou uvnitř jasně bílé. Odpadavájící šupinky nám nevadí, nejsou jedovaté, pouze nám zaneřádí v košíku další plodnice. Proto je otíráme vlhkým hadříkem. O vatovcích, pýchavkách obrovských, je tady na blogu řada zajímavých článků. Dobře si je nastudujte, ať zbytečně vatovce neodnášíte a pak pro jejich špatnou, nepoživatelnou kvalitu je nevyhodíte do popelnice. Tento způsob je nešťastný, neboť zabráníte jejich vysemenění do přírody. A to by byla pro další generace milovníků hub, cesta do pekel.

Fotografie nám ukazuje místo, kde jsme našli deset obrovských plodnic vatovce, které zde bohudík žádný houbař nenašel. Je to lokalita převelice vzácná, chráněná, neboť se zde vyskytuje již předlouhé roky ohnivec rakouský. Houba to převelice vzácná. Bohudík je nejedlá a moc malá, aby měla kromě mykologů a znalých amatérských houbařů pro někoho význam. Houby obdivujeme, fotografujeme, kolem nich bádáme, ale v žádném případě neničíme, že.....
 

18 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 -vb- | 9. února 2011 v 14:31 | Reagovat

Na loukách Českého krasu je spousta srnčí zvěře. Jak se ale k ní přiblížit a udělat nějakou tu nádhernou fotografii?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama