Lomy - Holý vrch - pravděpodobně dostanou pořádně na prdel - Český kras

28. února 2011 v 12:21 | Zatím se toho mnoho o jejich likvidaci neví a to je pro nás všechny varující |  Český kras
PROBUĎME SE A ZAČNĚME JEDNAT, ZAJÍMAT SE, NEŽ BUDE POZDĚ....
Český kras je převelice bohatý nejen na klenoty přírody, živočichy, byliny, houby, ale i na různé otvory do Matičky země. Jeskyňky, jeskyně, propadliny, lůmky, lomy. Dokonalé, a zájemci vyhledávané, jsou zejména zatopené výtvory vytvořené lidmi. Známá je především Velká a Malá Amerika. Nejsou však v tomto ráji české krajiny jediné. Připomeňme například Homolák, který je zejména pro milovníky slunce nenahraditelný, ale i lom, ve kterém se sice ještě těží, a tedy přístup zakázán, Holý vrch. Všechny však mají jedno společné. Jest-li se nebudeme bránit, tak zmizí pod nánosy odpadů zejména z hlavního města.
Před časem, se na veřejnosti objevil dokument, ve kterém se psalo, že lom Holý vrch bude přeměněn v přírodní ráj na zemi. V přenádherném přrírodním a neopakovatelném prostředí, měl vzniknout zatopený lom s veškerým potřebným zázemím pro návštěvníky. Naskýtá se ale otázka, jest-li by nebylo lepší, nechat ho co nejvíce přirozený. Ony všechny ty výdobytky civilizace, by mu naopak mohly dát pořádně na zadek. Aquaparků je všude přemnoho, ale přírodních zákoutí, krás, které navazují na zajímavé chráněné rostliny, houby, živočichy, naopak převelice málo. Říká se, že dílo má přebohatý pramen kvalitní vody. Bohužel lidé se stále více od přírody, dek, vrbiček, přírodních popelníků, termosek, pytlíků s jídlem, vzdálují...

Jeden takový příklad máme na hranicích s Německem. Podnikatelé tam pro naše lidi, v aquaparcích a v podobných zařízeních, vytvořili takové finanční podmínky, které asi nelze odmítnout. Málokdo si chodí již odpočinout k rybníkům, přehradám, na koupaliště. Lidé již odmítají štípající, kousající hmyz. Vadí jim ležet na trávě, a občerstvení hledat u nějakých zastaralých kiosků. Tento přemoderní způsob léta je však poněkud nešťastný. Vede do záhuby, vzdaluje člověka toho nejkrásnějšího co na jedinečné planetě Zemi máme. Vůbec si neuvědomujeme, že to máme jako jediný v širém vesmíru. Vzdalovat se od Matičky přírody a vyhledávat beton, zejména pro milované ratolesti, nevést děti a mládež k přírodě, je cesta do horoucích pekel!

Netrvalo pravděpodobně dlouho a tento fantastický návrh, vrátit lom Holý vrch přírodě, byl smeten tvrdě pod stůl. Důvodem byla výstavba železničního tunelu Barrandov, Praha - Beroun. Čas ale ukázal, že toto obrovské horní dílo je v době ekonomické krize a špatných geologických podmínek neproveditelné. A to je také důvod, proč se o další osud této jedinečné přírodní lokality začít více zajímat. Asi navštívím pana Ratha. Vždyť mnohé mě ještě dluží a stejně tak mého ..... pana Romana. Uvidíme jak pořídím!

Zpravodajci, bývalí spolubojovníci z dávných dob, hlásí, že lom Holý vrch, který v současné době má již šest pater, v blízké době skončí s těžbou. Na jedné straně o surovinu, stavební kamenivo, již není takový zájem a na straně druhé, majitelé přilehlých polností odmítli své majetky prodat. Nyní jsme tedy na tahu my, milovníci přírody a Českého krasu obzvláště!!! Musíme rovněž zdůraznit, že tento lom již není v CHKO Český kras, ale pouze na jeho okraji.

Musíme společně, ale co nejdříve zjistit, co můžeme od zastupitelů, politiků, ekonomů, lobistů, přírodovědců, čekat. Musíme jednat nebo bude pozdě!!!
...a toto je snímek lomu Holý vrch z druhé strany.

/....pokračování bude neustále následovat!/
Toto je lom od Holého západně přes silnici. Býval až šedesát metrů hluboký a dnes, až na zadní převelice zajímavou strž, kde jsme nedávno objevili neznámý vstup do nitra země, musíme prozkout, je již zavezen, Teď se vše vrší do výšky. Denně sem najíždí desítky nákladních aut, které se mnohokrát obracejí. V současné době se sem vozí rubanina z pražských tunelů, jak silničních, tak i metra.

Bohužel, snímek nevystihuje úplně pravdivě, přesně, tu hloubku zdejší strže. Ta ještě zavazena odpadem není, ale určitě to nebude dlouho trvat a i ona zmizí před zraky návštěvníků. I sem je vstup zakázán.
Právě tady jsme objevili vstup do podzemí. Bohužel, vstupní otvor je zakryt obrovským vylomeným kamenem a otvor je tak pro malého kluka. My ale tento problém určitě vyřešíme a náhlédneme do nitra...
/... dokončení této části brzy, jen co mě něco světoborného napadne. Zůčastnit se můžete ale i vy!!!/

Zajímavosti z okolí - (Zdroj vedení Lomu Holý vrch).

Lom leží mimo Chráněnou krajinnou oblast Český kras, těsně na její severovýchodní hranici. Nižší obsah rozpustných složek ve zdejším vápenci je důvodem, proč zde nejsou výrazné krasové útvary, jako v blízkosti Mořiny a Tetína. V sousedství lomu začíná Karlické údolí v délce cca 4 km, končící u obce Karlík. V těchto místech stával stejnojmenný hrad, který údajně býval místem odpočinku Karla IV. při jeho cestách na Karlštejn a venkovským sídlem jeho manželek, které podle dochovaných zpráv neměly na Karlštejn přístup. Dnes se již těžko hledají pozůstatky tohoto hradu a jeho hradeb.

Původní dobývací prostor byl v severovýchodní části rozšířen tak, aby mohlo být vytěženo celé ložisko a maximálně využita technologická úprava. To vše se děje dle plánu o využití ložiska a povolení příslušných orgánů statní správy. Ukončení těžby a zahlazení stop po těžební činnosti se předpokládá v časovém horizontu 10 let.

Společnost při přípravě likvidace lomu, postupuje v souladu se zájmy obce Mořina, která po ukončení těžby a provedení cílené rekultivace, počítá s využitím tohoto prostoru pro rekreaci. S ohledem na přítok spodní vody se předpokládá, že se v části lomu vytvoří jezero a na zbytku plochy se počítá s místem pro pláž, sportoviště a tábořiště, opatřeným zdravotnicko sociálním zázemím. Stěny lomu jsou již při postupu těžby tvarovány do předepsaných závěrných sklonů, které zabezpečí jejich stabilitu a tím bezpečný pohyb v tomto prostoru. V rámci přípravy ukončení těžby je zpracován přesný plán na osázení zelení tak, aby nová kultura byla v souladu s okolní přírodou a zajistila co nejrychlejší splynutí opuštěného lomu s okolím.

Uskutečnění tohoto záměru by zvýšilo atraktivnost celé oblasti, protože kvalitní koupaliště v blízkosti Prahy na trase do Karlštejna a Koněprus se jistě stane předmětem zájmu mnoha návštěvníků, kterým toto ojedinělé prostředí nahradí nebezpečnou "Velkou Ameriku". 

14 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Aleš Zahradka | 1. března 2011 v 9:52 | Reagovat

Milý Václave, lomy v ČK mne velmi zajímají (zvláště z botanického hlediska). Problém zavážení všemožným odpadem je opravdu vážný a mělo by se s tím něco dělat. Bohužel Holý vrch leží mimo CHKO, takže si tam dělají co chtějí. Na stránkách (dole)http://www.lomy-morina.cz/pr_holyvrch.html se píše, že lom po ukončení těžby bude místem pro rekreaci, v současnosti však tomu nic nenasvědčuje. Je to jen chlácholení ze strany těžařů, realita je ale úplně jiná.

2 -vb- | 1. března 2011 v 13:43 | Reagovat

Právě k lomu Holý vrch hledán veškeré informace. Dnes v noci již zde v článku budu pokračovat. Ono je to jednoduché. Existuje dokument, ve kterém se říká, že v tomto lomu bude "bazén". To ale bylo smeteno ze stolu protože..... dopíšu dnes večer.

Jinak budu, milý Aleši, převelice rád s tebou na přírodě Českého krasu spolupracovat. Já to tam mám taky rád. Chodíš tam snad dokonce na kačenky, smrže? To by mě přemnoho zajímalo!

3 ...--- | 1. března 2011 v 14:21 | Reagovat

Říká se, že tento lom má přebohatý pramen. Takže by se mohl proměnit ve stejný zázrak jako Velká a Malá Amerika!

4 Antonín | 1. března 2011 v 15:48 | Reagovat

Já jsem v lomu jeden čas pracoval. Není to ještě tak dlouho, co bylo řečeno, že stěny se musí upravovat tak, aby z nich v budoucnosti do rekreačního ráje nemohlo nic padat.

5 Antonín | 1. března 2011 v 15:51 | Reagovat

Na výsypkách jsou již založeny sazenice dubů a dalších dřevin. Ty duby se pěkně vytáhly a jsou ve velice dobrém stavu. Doufám, že se jim tam bude dařit. Sázel jsem je tam já s kolegy a tak je tam chodíme občas sledovat. Zůstane tady po nás fantastická památka. Možná, že to jednou budou chráněné památné stromy.

6 Aleš Zahradka | 16. března 2011 v 11:54 | Reagovat

Houby nejsou středem mého zájmu, zaměřuji se především na cévnaté rostliny xerotermního a skalního bezlesí. Nevíte, zda se chystá přes jaro/léto nějaká botanická vycházka do ČK?

7 Václav Burle | 17. března 2011 v 23:19 | Reagovat

to Aleš. Nevím, zatím to nevypadá dobře.

8 -vb- | 30. srpna 2011 v 10:45 | Reagovat

Podívejte se zde na blogu na lom Holý vrch!

9 elstree | Web | 9. září 2016 v 8:33 | Reagovat

pujcka i o vykendu :-D

10 tigij | 5. března 2018 v 13:03 | Reagovat

Jo bazén ..., zasypou odpadem

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama