Buk v Teslínech - Památné stromy - Brdy Třemšínské

13. března 2011 v 19:52 | Je přeškoda, že mu vichr nedal ještě šanci. Poničen, ale stále krásný. |  Stromy to je láska má
Buk Teslíny... stáří se odhaduje na 300 let, výška 30 m a obvod přes 600 cm.
Prastará osada Teslíny, (705 m/m) prochází zde hlavní silnice na Plzeň, rozděluje Brdy na dvě části. Na Třemšínské a vojenské, centrální. Nedaleko je Teslínský klášter, ze kterého již nezbylo téměř nic, a Padrťské rybníky. Kraj je to tady kouzelný. Bohudík, všude je to tady dost daleko. Nedaleko bývalo i to slavné hnízdo čápů černých, kteří byly sledováni Českým rozhlasem na svých cestách a návratech z Afriky.

Zdejší památný hraniční buk je od nepaměti chloubou kraje. Bohužel, nebo snad bohudík, se o něm moc nevědělo. Pouze obeznámení věděli, kde ho hledat. Byl a stále je za rozsáhlou loukou na okraji lesa. Ze silnice nebyl vidět, neboť ho zakrýval zajímavý historický seník. Ten bohužel byl pod ochranou státu a snad právě proto již neexistuje. Nikdo se o něj řádně nestaral.

Chráněný buk je ochráncem dalších zajímavých stromů, buků, kterých je v jeho sousedství několik desítek. Je to tady takový maličký, hodně starý, přírodně zajímavý, hvozd. A pod nimi, zejména na jaře, přemnoho zajímavých bylin. Bohužel v roce 2... vichr tomu našemu velikánu srazil silnou postranní větev. Určitě mu to neubralo ani na významu, ani na kráse. Stále je v dobrém zdravotním stavu, i když další odborníci tvrdí, že je prožrán houbami ale on nás určitě ještě všechny hravě přežije. Zajímavostí je, že jedna z jeho větví se vrací zpět do kmenu. Rovněž je zajímavé k zamyšlení, proč v Brdech je těch památných stromů tak málo!
 

15 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama