Horní a Dolní Sněžná, Svatá Magdalena

18. března 2011 v 23:29 | Přes vojenský újezd až do Volar to je pořádná štrapáce.... |  Boletice
Z vojenského újezdu Boletice, přes Sněžné a Svatou Magdalenu, na vlak do Volar...

Na hřebenu jsou v mapě označeny tři památné stromy. Našli jsme bohužel jenom dva. Ten třetí se někam vytratil. Hledali jsme hledali, ale nenašli. Na snímku je javor, který se u paty spojil ze tří jedinců. Příroda je mocná kouzelnice.

Šumava je plná kapliček, muk, křížků, a dalších náboženských, křesťanských, symbolů. Většina jich však rukou politických i jiných vandalů, včetně těch, kteří je sebrali na kšeft, nenávratně zmizela.

Zde v oblasti vojenského újezdu Boletice je jich ještě přehodně. Není zase takovou vzácností, že se sem vrací potomci dávných obyvatel, kteří náboženské památky renovují. Stejně jako to, ve vojenském prostoru, dělá vojenská správa. Dovolím si připomenout přenádhernou kapličku se studánkou pod Kmentem. Není již ale čas obnovit i tu na dopadové ploše nad střelnicí u Chvalšin a řadu dalších ?

Po několika dnech toulání se vojenským újezdem, přecházíme v Arnoštově Blanici s úkolem konečně si splnit sen a prozkoumat hřeben mezi Vltavou a Blanicí. Jsme moc zvědaví, co zde, v úplně zapadlém kraji, nalezneme....

Bohužel ne moc brzy zjišťujeme, že zbytečně chodíme o několik kilometrů více. Máme starou mapu a zneznámého nám důvodu byla zelená turistická značka přeložena. Není to tady první případ. Hřebenem naopak prochází nová žlutá trasa. Čím víc těch značených cest je, tím méně je to pro zkušené vandrovníky kouzelné. Človíček pak naopak ale nekufruje.

Nezbývá nám nic jiného než hodit batohy na kamenný taras, kterých je zde po bývalých obyvatelích spousta, a rozejít se všemi směry. Pouze tak prozkoumáme co největší prostor. Mnozí se vydávají nahoru na hřeben, aby se mohli podívat do kraje západním směrem. Marně. Nejlepší pokochání je směrem do vojenského prostoru na Lysou a Knížecí stolec. Vysílačky si požvatlávají nad zdejší tou krásou. Je to tady opravdu božské. Nádherný zapomenutý kraj. Musíme však pospíchat. Začíná se zvedat vítr a poprchává. Je jasné, že rádijko mělo pravdu. Bude to hodně deštivý zbytek dne. Svatou Magdalenu již dnes nenavštívíme. Tak zase příště. Vlhcí až mokří, usedáme ve Volarech do hospůdky a venku začíná siberie. Měli jsme to jen tak tak. Ve vlaku pak jenom koukáme, kolik vody může z nebe vůbec spadnout. Kdyby nás to chytlo v noci na Knížecím stolci, tak by to byl pořádný průser, že.... V pátek, v sobotu, opět vyrážíme. Nehceš se přidat? Tedy, jest-li už neporostou kačenky!
....to se nenajde nikdo, kdo by tyto památky očistil a přetřel? Málo si vážíme památek z dávných dob. I když po pravdě řečeno, naprosto všechny ty křížky jsou z poloviny devatenáctého století. Před časem jsme se my vandrovníci z Agentury Vandrovník rozhodli, že sem tam některý ten křížek opravíme. Drátěný kartáč, štětec a barvu ještě v batozích uneseme. Náš akvokát nám to však rozmluvil. Vodu si nenosí, protože je prý v torně těžká, a pak žebrá, ale radit to on umí perfektně. Bez povolení od patříčných úřadů prý nelze. Jak je to, nevíte někdo?
Tyto naprosto dokonale opravené kapličky jsou zde v okolí, doslova několik metrů nad sebou, dokonce tři.
Tenhle buk je tím druhým památným stromem. Není to žádný letitý krasavec. Starších dřevin je zde v okolí určitě o hodně více. Třeba to bude ale strom hraniční, mezný, nebo to bude památka na nějakou událost. Kdo ví, tak nám tady v komentářích jistě rád odpoví, že....
Z obou vesnic tady nezbylo vůbec nic. Tento statek je postavený nedávno a to od základu nově. Poseděli jsme s hospodářem a jeho ženou na zápraží a přepěkně si popovídali. A to v době, kdy naše milovaná vlast přestává být po hovězím, vepřovém, soběstačná už i v mléce. Kam jsme to dopracovali???

 

14 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 ^^Yuminka^^ | Web | 18. března 2011 v 23:31 | Reagovat

Pěkný blog

2 vlčák | 20. března 2011 v 17:44 | Reagovat

To je pravda, to si piš!!!

3 AZAVE | E-mail | 18. srpna 2011 v 8:17 | Reagovat

Pred casem (cca 3 tydny) jsem byl pod i na Knizecim Stolci kolmo a pak za tyden i pesmo.Obe tury byly moc pekne a vedly krasnou krajinou, kde neni zatim zivacka. Podle dost dobre informovaneho znameho, probihaji velmi intenzivni jednani o silne redukcizabraneho uzemi VVP (min o dve tretiny) a  mozne vystabe rozhledny na vrcholu Knizeciho Stolce.A snad uz znackari znackuji turisticke znacky. Nejake jsme nasli pri posledni ceste do teto casti Sumavy.
Jeste mam dotaz - jak sem poslat nejake fotky?
Hezke leto.
Azave.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama