Sasanka lesní 2011 - Anemone sylvestris

23. května 2011 v 13:03 | Potkat jí na vandru je velkým svátkem. Vždyť je jí všude tak moc málo. |  - - lesní
Sasanka lesní - (chh)
Nově sasankovka lesní. Kvete v dubnu až v červnu, výška až 50 centimetrů. Nikdo si jí nemůže splést, je nezaměnitelná. Jedovatá. Chráněná, ohrožená.

Já jsem jí poznal v háji, ZDE, který je dnes součástí Prahy. Již několik let jí tam každé jaro chodím pozorovat. Stále je tam téměř stejný počet rozkvetlých jedinců. Tak kolem patnácti kousků. Přes ně přechází vyšlapaná stezka a je až s podivem, že ještě nebyla zadupána a přejeta kolaři do země. Nabízí se otázka, jak takovouto lokalitu ochránit. Přeložit stezku? Oplotit sasanky? Máte na to nějaký názor?

Nyní na jaře jsme jí objevili i na okraji lesa u rezervace, kde se vyskytuje vstavač bledý. Bylo tam pět kousků, ale opodál byly další roslinky. Uvidíme, jak bude i tato lokalita vypadat za několik let.

Na tuto lokalitu pořádáme každodení mykologickobotanické výpravy. Přidej se, nedej se....
V polovině července 2011 jsem zjistil, že ta pražská lokalita byla z poloviny zničena. Vypadá to, že jí zlikvidovali lesníci, kteří na ní něco kutali. Pokusím se zjistit více. Někdo tam celý porost, včetně zeminy, do hloubky cca dvou centimetrů, jakoby vyhrabal hráběma a vytvořil hromadu o čtverci jednoho metru. Proč to ten dotyčný udělal nevím. Teď se jen musíme modlit, aby tento nelogický zákrok sasankám v příštím roce nevadil. Vyrostou tam, co myslíte?
 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Agentura Vandrovník | 23. května 2011 v 13:28 | Reagovat

Zítra opět sraz v 06,00 na mykologickobotanickou vycházku v okolí Prahy. Pátek za korálicí trojklannou, lýkovcem vonným a na lokalitu orchidejí. Snad to všechno zvládneme. Profesionální fotograf nejede.

Sobota neděle vandr na orchideje. Ve vlaku je ještě volno....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama