Bělozářka liliovitá - Anthericum liliago -

2. června 2011 v 22:54 | Je to přenádherná bylina, která když příjde její čas, prozáří celou stráň |  Bělozářka liliovitá
Bělozářka liliovitá (chráněná státem, ohrožená!)
Když příjde její čas, tak je to o fantastické kráse. Snímek je z Prahy, kde všude kolem, na stepních skalách, je jí spousta. Zejména její čisté překrásné květy jsou moc ke koukání. Nejdříve zde kvetly koniklece, pak len rakouský, kavyl a další desítky chráněných rostlin. Kdyby je tak člověk všechny znal. To by byl teprve ten správný koncert!
Zde je v mileneckém objetí s kavylem. A pak, že byliny nemají cit k lásce, přátelství. Zde je jednoznačný důkaz. Nebo ona je nevěsta a on jí dělá závoj, aby se líbila úplně někomu jinému. Je to naprosto stejné jako v lidském bytí, životě.


Bělozářka liliovitá
/květen až červenec/
/30 až 70 centimetrů/
/ohrožená, chráněná/

Vyskytuje se na suchých trávnících, stepi, okrajích lesů, křovin, teplomilná. Je ozdobou jara, léta. Fotografové jí mají rádi, protože se dobře snímá a je taková čisťounká bez kazů.

Byla to první rostlina, která mě jako kluka zaujala. Kvůli ní jsem si koupil první atlas, byl ve slovenštině a mám ho dodnes. Začal jsem se o květinky zajímat, ale bohužel brzy převládly jiné zájmy. Po mnoha letech, když už se hlásil věk, a nebylo možné mnohé aktivity již vykonávat, jsem atlas otevřel, zakoupil první digitální aparát a přidal i atlasy o mykologii. A neprohloupil jsem.

Co si tak asi myslí, když kouká tam dolů na to lidské snažení....

Tam v tom domě, na který ukazují bělozářky větevnaté, bydlí jeden z nejbohatších mužů nejen České republiky. I když pro důležitou práci, která má ekonomický, finanční vliv na nás všechny, nemá na přírodu tolik času, tak se některých našich vandrovnických akcí, nebo vycházek, účastní. Věřte, že od nás dostává pořádně zabrat...
...zde je místo pro Váš text, přátelé.
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 BellaW | E-mail | 24. února 2020 v 17:18 | Reagovat

Neco pro chlapce, potkejte divky z oblasti: http://girlssnapshots.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama