Hrachoviště a okolí

3. června 2011 v 22:23 |  Brdy centrální
Hrachoviště v Brdech vojenských
Vzpomínka zejména potomků původních obyvatel. Tři lípy zde byly vysazeny u příležitosti vzniku republiky v roce 1918. Čtvrtá byla vysazena později, ale kdy? to nevíme. Je zde i opravená studna, o které rovněž nevíme nic. Je původní? Naproti je kouzelný litinový křížek. Zde se odehrával vesnický, kouzelný, ale přetěžký život zdejších obyvatel, než museli kvůli vojskům odejít. Ještě dnes je to v mnoha srdcích žijících lidí, ale i jejich potomků, převelice bolavá rána. Útěchou jim může být, že celý prostor se vrací do lůna přírody. Společně si jen přejme, aby to tak bylo navždy. Nedopusťme, aby tady vyhrály komerční aktivity. To by byla cesta do pekel!
Spodní převeliká louka, již asi není sečená na seno. Je to ráj živočichů a lze zde najít i mnohé chráněné rostliny.

Vévodí tady místům, kde stály domy zlikvidované vesničky, milované, české, kosatec sibiřský. Říká se, že je ho tady spousta, ale my jsme nikdy to štěstí neměli. Stejně špatně jsme dopadli při hledání vzácných rostlin. Bohužel nebylo dostatek času, abychom to tady prozkoumali krok za krokem. Tak zase někdy příště, nebo napište své poznatky z této oblasti pod článek do komentářů.

O víkendech je na Hrachoviště vstup povolen. Dokonce opodál vede i žlutá turistická značka, která jest-li se nemýlím pokračuje na zříceninu hradu Valdek. Ten byl v poslední době opravován, než došli peníze.


Vojenské cvičiště Hrachoviště, terén vojenské autoškoly, který vyhovuje jistému chráněnému tvoru. V pozadí vrch Beranec a pod ním zřícenina hradu Valdek a kasárna, která dlouhá léta sloužila jako rekreační zařízení. Někdy v padesátých letech, zde byla škola pro pracovní zálohy. o kterých zajímavě píše pan Antonín Roháček. Na okraji okopy, zbytky zákopů a uměle vytvořené obrovské louže pro nácvik. (...dopíši vše na této stránce později!)

Je zde přemnoho zajímavých míst, která by si zasloužila bližšího prozkoumání. V tomto rybníčků to musí být na jaře přeobrovský koncert. Být žabkou, tak by se mě tady rovněž moc líbilo. Na loukách je vidět, že ani o vysokou zvěř tady není nouze. Armáda tento prostor před nedávnem opustila a pravděpodobně se už nikdy nevrátí.


Při cestě na Hrachoviště a na Valdek se musí projít kolem hájenky Krejčovka. Kde jsou ty doby, kdy byly tyto pěkné objekty obydleny. Dnes, až na výjimky, je pohodlnější bydlet ve vesnici, v městečku. V době aut, traktorů, těžké techniky, se vzdálenosti rapidně snížily. Jistě není třeba připomínat, že tento hvozd je bohatý na houby. Tento sírovec žlutooranžový již hledat nemusíte. Byl měkkoučký, nůž jím projel jak máslem, takže skončil v kotlíku.

Nejenom touto částí vojenského újezdu Jince muselo projít za ty roky statisíce vojáků, nejen základní služby. Vždyť tady byla i fašistická vojska a dokonce Rudá a Sovětská armáda. Nechyběly ani vojska USA a dalších armád z Evropy. V lesích jsou na kluky některé vzpomínky. Na boudách, kamenech a zejména stromech, jsou vyřezána různá písmena, čísla. Říká se, že i po partyzánech. Zajímavé je, že azbukou psané vzkazy jsou ještě z nedávné doby. Vzkaz na snímku je jednoznačný. Psal ho nějaký vojín, kterému zbývalo do civilu ještě více než šestset dnů.

Tak tohle je nejen pro mne záhadou. Kdo si dal tak usilovnou práci a skládal kameny, i obrovských rozměrů, do nějaké zídky. Z druhé strany to vypadá, že tam stála jednoduchá chata, bouda. Kolem je balvanů obrovské množství, takže ty v zídce nikde nechybí. Záhad je v Brdech přemnoho a většina z nich vyřešena bohužel nebude.

Je zajímavé, že Brdy Hřebeny, třemšínské i vojenské, vždy byly bohaté na houby. Bohužel, se tady asi nikdy nenacházely, až na nějaké ty výjimky, plodnice vzácných a chráněných exemplářů.O sírovci žlutooranžovém - viz snímek - se říká, že je velice chutnou houbou. Připravuje se na kari, nebo jako řízek v trojobalu. Dobrou chuť, přátelé z Brd a okolí. Václav Burle


Následují fotografie z roku 2009
text brzy dopíši

Na Hrachoviště se pravidelně vracejí potomci bývalých obyvatel. O tom svědčí péče o některé památky.

Dnes se celý prostor proměnil v louku, na které rozbahněné cesty. V prostoru je rybníček, který je na jaře, v období milování žab, plný obojživelníků. Kralují zde užovky obojkovité.

Po bývalé vesnici tady nezůstalo, až na nepatrné zbytky, které odhalí jen ten, kdo ví co hledat, nic. Býval zde tábor mladých lidí, kteří zde prožívali obrovská dobrodružství. Dnes po nich zbyl jen stožár na vlajku.

Naproti křížku jsou přes cestu schody a pod nimi opravená, příkladně zakrytá, studna. Možná, že je původní.

Kdo víte o Hrachovišti nějaké zajímavé informace, vzpomínku, vyprávění, tak prosím pište dole do komentářů. Já to pak přetáhnu do tohoto článku. Milovníci Brd vám předem děkují.

/Text dopíší později./

mmm
Datum na obelisku vypovídá vše.
Stavby, které tady zbyly po zničené obci. Toto hospodářské stavení sloužilo jako seník a dokonce zde zloději aut rozebírali ukradená auta. Ve vojenském újezdě měli pro svou práci dostatek kidu a pohody.
V této budově jsou zajímavé klenuté stropy.
 

15 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 -vb- | 4. června 2011 v 0:18 | Reagovat

Více informací o Brdech vojenských, Hřebenech, Třemšínských, najdete zde na burle.blog.cz v jednotlivých encyklopediích. Budeme rádi, když do nich budete psát další zajímavá a důležitá hesla. Pište zde do komentářů, já to následně přetáhnu do textu!Děkujeme.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama