Rudohlávek jehlancovitý aneb počítáme a i na vraždu došlo

1. července 2011 v 23:34 | Dnes Vandrovníci od rozednění až po tmu prozkoumávali Český kras. Bylo to úžasné! |  - - rudohlávek jehlanc.
Rudohlávek jehlancovitý - kriticky ohrožený druh!


Tato orchidej, je okrasou Českého krasu, kde se pouze v Čechách vyskytuje, ale i celé střední Evropy. Nejbližší lokalita u nás, je až na jihovýchodní Moravě. Po letech pozorování mám víc než pocit, že jí stále ubývá. Dnes jsme uspořádali akci, rozhodnuti ho spočítat. Povedlo se. Neustále jsme dišputovali, co a jak udělat, aby se jí podařilo nejen zachránit, ale i rozmnožit. Nic nás, tak jako odborníky, nenapadlo. Opětovně jsme objevili další jeho lokalitu. Měli jsme převelikou radost. Věřme, že se bude opakovat.

Bubovické vodopády jsou stále plné záhad. Největší změnou je vybudování čističky odpadních vod na úplném začátku toku potoka. Do areálu stále zajíždí více fekálních vozů. Je zajímavé, že i když je potok po většině roku bez vody, stále zde na jaře řádí obrovské množství obojživelníků. Že by odpadní voda byla tak dokonale vyčištěná, nebo spíše mizí v krasových závrtech?
Před polovinou července, tak jak Vandrovníci slíbili, zorganizujeme několikadenní expedici do Českého krasu. I tuto orchidej vám ukážeme. Zúčastnit se můžete jen na jeden den, nebo třeba na celý týden. Levné ubytování na tábořišti pod stany, nebo v penzionu. Dobře strávená dovolená, prázdniny. Vlak vás zaveze do širokého okolí. Neváhej a přidej se....

Tohle se vymyslet nedá. Na to musí mít příroda člověka ráda, aby mu připravila tak fantastický, i když převelice smutný koncert. Sedím mezi rudohlávky a dlabu příděl od našeho zásobovače, praporčíka, dříve armády československé a socialistické. Kam ten kluk na to chodí jsme ještě nepochopili. Jednou přinese bedny zmražených pravých francouzkých sýrů, typu cambembert. Chuťově fantastická věc. Ty si doma, než vyjedete na vandr, ohřejete, zabalíte a dva vám bohatě vystačí na celodenní vandr.V obchodě stojí šedesát korun a my je dostali za hubičku!

Teď přinesl konzervy od renomované dánské firmy. Plechovka téměř půlkilová plná šunky. Teprve nyní jsem pochopil, jaké to hnusy jsem doposud kupoval. Jeho konzervy mají téměř devadesát procent masa, ty co kupujeme osmnáct. Zbytek jsou kůže a další kostní odpad, včetně sóji a čert ví čeho ještě. Cena v obchodě téměř sto korun a my to dostali opět za dvacku. Člověče nekup to!

To ještě ale není konec. Přitáh několik obrovských beden něčeho co připomíná lančmít. To je tak dobré, že se už těším, jak to budeme dělat, jako za starých dob, s vejcem. Delikates. To za bývalého režimu chodily do republiky konzervy lančmítu z Číny. To byla dokonalost sama. A když ještě byla chatka z Dálného východu, tedy z Ruska, tak to nemělo chybu. To bylo ještě v dobách, kdy to nikdo nechtěl jíst, a tak to v obchodech stálo doslova pár kaček. Dnes se již takový delikates vůbec nesežene.

Ale k těm bednám. Ten lančmít, opět z Dánska, je fakt vynikající. Není nad to mít dobrého praporčíka, funkcí zásobovače. Takový borec je nejen pro armádu nezastupitelný. V obchodě za téměř šedesát a my opět za dvacku. Nekup to!

Tak si tak sedím, vandrovníci všude opodál, a baštím, futruju tu půlkilovou šunku. Bohužel s chotí na půl. Čert aby jí vzal, tu holku jednu hubenou. Najednou koukám před sebe na jehlancoviého, jak na něj usedá motýlek. A pak to začalo....

On tam totiž ve skrytu květu na něho čekal lupič, lapka, lovec, dnes se říká predátor. A bohužel si s ním nepěkně pohrál.

Stáli jsme nad květem a pozorovali ten frmol. Bylo to až nechutné, vždyť dnes lidé již o smrti mnoho nevědí. Vše od masa si koupí hotové, vyčištěné, jen hodit na pánev, do hrnce. Pak je podobný zážitek hodně zaskočí. Jedni chtějí pomáhat, zachraňovat, druzí zase, že se do přírody kecat, zasahovat nemá. V každém případě to bylo převelice smutné. Zase bylo o čem přemýšlet, dišputovat. Je to ale o životě a to nikdo nezmění.

...pokračování až bude více času. Zítra vandr na hřiby, byliny atd.
 

30 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Honza | 2. července 2011 v 10:51 | Reagovat

Dobrý den, prosím nezveřejňujte informace o výskytu zvláště chráněných druhů rostlin.

2 Václav Burle | 3. července 2011 v 21:48 | Reagovat

Drahý Honzíku. Já lokality neuveřejňuji. Naprosto všechno je nejen na internetu, viz například Botany, Česká televize atd. Navíc lidé jsou informováni z tabulí ochrany přírody České republiky apod.

3 Václav Burle | 5. července 2011 v 23:25 | Reagovat

Milý Honzíku, jestliže mě chceš kritizovat, tak se přihláš pravým příjmením. Jinak jsi pro mne a pro tento blog nevěrohodný!!! Jinak máš naprosto zavádějící informace!!! Já totiž nevím kdo jsi, jest-li desetiletý kluk, nebo někdo z nějaké léčebny. Kapišto? Kritice se nebráním, i kdyby nebyla pravdivá. Chci ale jednat čestně, poctivě, a tak se představ, prosím!

4 Honza | 6. července 2011 v 5:40 | Reagovat

Dobrý den, nechci Vás kritizovat. Pouze mám velmi rád Český Kras a rudohlávek je pro mě srdeční záležitostí. Do doby než jste začal uveřejňovat o něm informace byl na jeho lokalitách klid. Možná si to spojuji špatně, možná je to náhoda. Tím že přivedete další lidi nebo inspirujete další lidi aby se na něj podívali, velmi poničíte okolí těchto rostlin. Vy se věnujete pouze těm kvetoucím a máte pocit že ničemu neškodíte.  Jste první web který uveřejňuje konkrétní lokality, na Botany nic takového není.
Jinak s těmi paragrafy jsem to myslel vážně, zákony a vyhlášky platí pro všechny. Na tomto blogu propagujete (nechtěně) vstup mimo zpevněné cesty v I. zóně ochrany. Než to smažete, zamyslete se prosím.

5 Václav Burle | 13. července 2011 v 19:48 | Reagovat

Nic mazat nebudu. Takovéto příspěvky bych přivítal ve větším množství.

Nyní jsme se vrátili s partou Vandrovníků z Krkonoš, takže jsem neměl zatím  možnost Vám odpovědět. Bohužel nestíhám, ale během krátké doby zde uvedu počty kusů z letošního roku. Je to alarmující! Doporučuji Vám si zde na blogu přečíst články o hlaváčku jarním. To je podobný problém, na který jsem od státních úředníků ještě nedostal dostačující odpověď. Něco špatného se v přírodě děje, odborníci tomu nerozumějí a protože dostávají peníze na činnost od státu musí držet hubu. A proto musíme nastoupit my, milovníci přírody. Přidejte se Honzíku. Nyní máme rozjetý další projekt. Je to opět o pěkném zlořádu. Opakuji, že já jsem žádnou lokalitu neřekl. Pouze to co je všeobecně na internetu známo. Roste v Českém krasu a na jižní Moravě. Nic víc a nic víc. Zase tam pojedu. Nechcete se přidat? Třeba budete pro Vandrovníky dalším přínosem....

6 sirvalecek | 18. května 2012 v 10:32 | Reagovat

Jak množit efektivně a rychle orchideje? Jednoduše; nechte lidi ať si květy natrhají! Kdysi jsem na lokalitě vemeníků udělal experiment; všechny kvetoucí rostliny (celkem 15 kusů) jsem zbavil květenství. Příští rok jich tam kvetlo 28! Jak je to možné? jednoduše, rostlina, která není nucena tvořit semena, což ji může, pokud je enormně suchý rok i zabít, vytvoří ne jednu, ale dvě dceřinné hlízky, ze kterých pak příští rok vyrostou dvě květuschopné rostliny.

7 sirvalecek | 21. května 2012 v 22:34 | Reagovat

,,Ochránce přírody" kteří vyhánějí poutníky z Císařské rokle, zřejmě proto, aby se jim z potoka neztrácely chlazené lahváče, opravdu nemusím! A vážení ,,srdečníci"! jste placeni z našich daní, tudíž jste našimi zaměstnanci a tím pádem nemáte ani to nejmenší právo, syslit si jakékoli přírodní zajímavosti jen pro sebe!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama