KOTRČ, ale jaký. Poradíte? Už je jasno - NĚMCŮV!!!

21. srpna 2011 v 7:53 | Já se domnívám, že kotrč Němcův! |  - - Němcův
Je to kotrč Němcův? ...a už je jasno. ANO! je to on....

Kotrč byl nalezen v jehličnatém lese, v těsné blízkosti vzrostlého smrku. Les jehličnatý s ojedinělými buky a jinými listnáči. Půda silně jílovitá, svah severozápadní, nadmořská výška cca 450 metrů. Bohužel druhý den byla plodnice nalezena již rozkopaná. Josef Bittner.

Nebyla v jeho bezprostření blízkosti, pane Bittnere, jedle?)


Určit kotrče není zase tak jednoduché. Není moc houbařů, kteří Němcova již našli. A to ještě exisuje kromě kadeřavého i štěrbákův.


Tento a ještě další snímek je tentýž - kotrč Němcův.


Názory na tuto plodnici pište do komentářů. Nezapomeňte přidat informace, jak často ho nacházíte. Naši houbaři, čtenáři, budou vděčni za každý váš řádek....

A UŽ MÁME JASNO - Josef Bitner (24. prosince 2011- Tak to je opravdu jedle. Je sice obklopená smrky, ale když jste byl tak přesvědčivý, tak mi to nedalo a několikrát jsem se tam vracel. Nakonec mi pomohl silnější vítr, a tak teď mohu s naprostou jistotou tvrdit - je to jedle.

No a díky tomu, jsem začal více pozorovat stromy. Zjistil jsem, že pár jedlí se tu najde. Dosud bych dal krk za to, že se u nás začínají teprve sázet, neboť jsem registroval vždy jen malé.


Poznámka I: Bouřku jsme přestáli pod rozvětvenými smrčky. Posedávali, polehávali a dišputovali o světě, přírodě. Ještě mírně pršelo, ale to spíše ze stromů než z nebes. Nahoře na hřebenu se proti nám pomalu ale dravě začal valit ten obrovitý stroj, co vyžíná podél dálnic a silnic trávu. Ale proč zrovna tady na hřebenu rozlehlého hvozdu? Silnička úzká, že se tady sotva dvě osobní auta vyhnou. Pokynem ruky zastavujeme vůz a házíme hovor s řidičem. Mladý kluk, který o ničem nemá páru. Dostal příkaz od fořta, a tak plní zadaný úkol. Jedinou jeho odpovědí je, že se to dělá proto, aby to tady bylo krásné. Uprostřed ničeho, pouze panenské přírody? Proč? Každou chvilku navíc narážíme na obrovské olejové skvrny.... (Jeden litr oleje dokáže zlikvidovat jeden milión litrů pitné vody!!!)

Za několik hodin se po silničce vracíme do civilizace. Okraje jsou rozmláceny. Mladé stromky useknuty, tráva a vše ostatní leží v příkopu. Všude se povalují zbytky hub. To by jste nevěřili, jaké nádherné plodnice hřibů byly ve vysoké trávě zamaskovány. Chodili jsme kolem nic a byli slepí.

Na okrajích takových cest je převeliký život, zejména motýlů a mnoha druhů hmyzu. Jsou to tvorové, kterým žití mezi stínem lesa a sluncem zalitých prostorů, přemnoho vyhovuje. Je to jejich životní prostor. Teď je všechno těžkým strojem, v délce několika kilometrů, krát dvě, levá a pravá strana, rozšmelcováno. Tvorové a rostliny zlikvidovány a bůh ví co ještě všechno. Proč to ti lesáci dělají. nevíte někdo?

Dole u hlavní silnice rostly podél silničky stovky zvonků kopřívolistých. Když jsme stoupali do prostoru, tak mnohé ještě kvetly. Nyní nebylo po nich ani památky. Vše rozšmelocováno - to je ale krásné slovo, že - ještě štěstí, že již měly vytvořeny semena, a tak se pravděpodobně nic moc nestalo. Je to hrůza, jak mnozí lesáci uvažují. Nebo se mýlím??? -vb-

Poznámka II: Není to zase tak dávno, co ing. Jiří Burel, místopředseda České mykologické společnosti, hovořil na jedné z přednášek o hlívě hnízdovité, která je zapsaná v červeném seznamu, ohrožený druh. Uvažovalo se o jejím zařazení mezi chráněné druhy. Bohužel, nebo bohudík, se v poslední době ukazuje, že začíná být hojná. Je to jako hlíva ústřičná, houba podzimu.

Letošní rok byl a je dosti suchý a to se pravděpodobně podepisuje i na jejím výskytu. V posledních dnech se, na mnou třech monitorovaných stanovištích, začíná opětovně ve velkém objevovat. Jakou zkušenost s jejím výskytem máte vy? -vb-


 

29 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 -vb- | 22. srpna 2011 v 22:18 | Reagovat

Pan Bittner, autor snímků, se šel podívat, co to bylo za strom. Smrk nebo jedle?

2 Naďa Brousilová | 24. srpna 2011 v 11:04 | Reagovat

Jak se pozná Němcův od kadeřavého. Já se v tom nemohu stále vyznat. Je tento na fotografiích opravdu Němcův? Mnohé tomu napovídá, ale kde je ta jistota. Poraďte.

3 Václav Burle | 24. srpna 2011 v 14:14 | Reagovat

Nic si z toho nedělejte já jsem na tom stejně. Navíc je rozdíl, když u té plodnice stojíte, ležite, když jí vidíte v lese na vlastní oči. Než z nějaké i té nejzdařilejší fotografie.

Teď jsem našel dva Němce. Koukám na ně, barva odpovídá, hned vedle jedle, jak ta jedle,  staršího věku. To jsou znaky pro něho. Kadeřavý roste u borovice, štěrbákový u listnáče. Až někdo někdy udělá jejich DNA, tak to stejně, pravděpodobně, bude jinak!

4 Václav Burle | 24. prosince 2011 v 14:07 | Reagovat

Dostal jsem řadu e-meilů, i několik telefonátů bylo. Jedno měly společné. Odpověď na moji otázku.

To ničení přírody se dělá proto, aby se utratily peníze v dané ekonomické rubrice. Proč vracet peníze, když se dají LČR utratit. Práce se dá kamarádské firmě a tak....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama