Šupinovka tmavošupinná - Pholiota jahnii - Šupinovka Jahniova

18. srpna 2011 v 11:54 | Je to jedna z hub, které zlatavě září do daleka.... |  - - tmavošupinná
Šupinovka tmavošupinná


Ve vojenských hvozdech, kde úspěšně hospodaří Vojenské lesy, můžeme ve starých porostech, které by se mnohdy ze dne na den mohly proměnit v přírodní rezervace, vidět i houby, které do daleko vyzařují jasně zlatavou, nebo čistě bílou barvu. Mezi takové krasavice patří i šupinovky, zejména ty, které rostou v bohatých trsech na vyšších místech. Nejen houbaře, při pohledu na ně, oblaží srdéčko. Je na co se dívat a často i oblažit chutnou krmí vnitřnosti. Jíte šupinovky? A jak vám chutnají?

Mykologické údaje: / VZÁCNÁ / - Oproti šupinatce kostrbaté je tmavošupinná nejedlá. Je to při její masitosti, velké trsy, převeliká škoda. Mnozí mykologové, houbařští gurmáni, tvrdí, že ani kostrbatá není pro kuchyňské využití nic moc. Mnozí další pak tvrdí opak. Kdo se pak v tom má vyznat, že? Máte snad vy nějakou jinou zajímavou zkušenost?

Šupinovka tmavošupinná roste od srpna do zámrazu, listopad. Je dosti podobná s některými dalšími šupinovkami. Zejména se zlatožlutou, slizskou a zlatozávajnou. Její klobouk je zejména za mokra slizský. V lese jí nacházíme poměrně zřídka, v Čechách je vzácná, na kmenech listnatých stromů, občas i na jehličnanech.
 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 milena | E-mail | 5. listopadu 2012 v 16:50 | Reagovat

JIž po 3 roky roste v trsích na kmeni jabloně.Je to překrásná houba,ale neznám ji a nic o ní nevím.Budu ráda,když mě někdo podá popis.díky Milena

2 Václav Burle | 31. března 2015 v 15:47 | Reagovat

Zcela náhodou jsem si přečetl po dlouhé době řádky paní Mileny a tak jsem jí požádal aby nám napsala povícero co se s tou jabloní, šupinatkou, stalo. A tady je její odpověď.

"Jabloň byla stařičká a vykotlaná, takže jsme ji v roce 2013 zlikvidovali. Do té doby byly houby stále kolem kmenu. Obryla jsem do hloubky co to šlo a pilou jsme zbytek pařezu vyřízli. Kořeny co šly do boků byly celičký napadené a téměř se drolily.

Potom jsem udělala na místě jabloně kulatý záhonek, nahnojila a přesázela do kruhu polyantky růže. V minulém roce nádhera, jak krásně kvetly.

Na podzim ale se opět ukázaly trsy hub. Ale nevadí to růžím a mě též né. Jíst se to ale bojím i když v mladém stavu snad jedovatý nejsou. Je to ale jinak moc pěkná houbička.

Milena D.

3 KasiaL | E-mail | 24. února 2020 v 21:23 | Reagovat

Neco pro chlapce, potkejte divky z oblasti - http://girlssnapshots.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama