Hřib Fechtnerův 2011 - Boletus fechtneri - Hríb striebristý

3. září 2011 v 19:48 | Na mykologické expedici nebyla v lese houba, ale Fechtnerů několik! |  - - hřib Fechtnerův
Hřib Fechtnerův


Český kras je jednou z několika mála lokalit v České republice, kde rostou nejvzácnější houby. Začátkem září se zde uskutečnila mykologická exkurse a to pod vedením předních mykologů, botaniků a lesníků. Za veliké účasti zájemců jsme se dozvěděli přemnoho nových informací a to nejen o mykologii, ale i o zaniklém židovském hřbitově, zdejších jeskyních, lomech. Víte například, že mladý doubek, který byl vysazen na místě historického Dubu na Herinkách bude prohlášen památným stromem? I na hřiby královské došlo. Ještě je nemáte na fotografii v archivu? Přihlásit se můžete na další vandrování na burle@seznam.cz. Odjíždí se v pátek, návrat pozdě v neděli.

Houby, které jsme nalezli, byli již v prosušeném stavu. Nebylo jich mnoho a tak jsme se jim mohli plně věnovat. Vycházka se odehrávala formou velké dišputace. Hovořilo se nejen o mykologii, ale o přírodě vůbec. Lidé se ptáli, odborníci odpovídali. Přenádherně strávený den.

Říká se, a v knihách je to dosti popsáno, tak jako i v odborné literatuře, že hřib Fechtnerův je vzácnější, než například hřib královský. Nevím, co je na tom pravdy, ale všichni jsme se shodli, že v Českém krasu to bezesporu neplatí. Na Fechtnera lze narazit poměrně často. Otázkou je jak ho poznat....

Roste vzácně, jednotlivě, v teplých oblastech, na vápenci. Světlé listnaté lesy, zejména pod duby.


První zastávka na židovském hřbitově. Trvalo to dlouho, než ho lesník, podle moderních přístrojů, našel. Zatím se všichni věnovali houbám. O tomto místě by se toho dalo mnohé napsat. Nejitřeme, ale staré rány....
 

28 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Václav Burle | 27. března 2012 v 14:17 | Reagovat

Do Českého krasu plánujeme v letošním roce několik výprav. A to jak za houbama, tak i za kytičkama a obojživelníky... Hlaste se u Magdy nebo i na burle@seznam.cz. Začínáme expedice 31. března. 29. března vernisáž ve Všeradicích.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama