Kotrč kadeřavý a malilinkatý příběh

12. září 2011 v 10:31 | Když jsme ho objevili, tak jsme byli ještě rozhozeni. Spali jsme doslova na tankové mině... |  - - k. kadeřavý
Kotrč kadeřavý


Kalendář ukazuje 11. září 2011. Jsme na třídenním vandru vojenským újezdem. Našim posláním je zdokonalit se ve vojenské profesi. Na vojnu již mladí nechodí a kdo by naše, vaše, rodiny ochránil pak před nebezpečím, že? Nastoupili by do zákopů součastní důchodci, že! A tak trénovat, jak na cvičišti, tak pak na bojišti!!!

Jako náruživí houbaři nezapomínáme na našeho přepěkného koníčka. Po celé republice není po houbách ani památky a nejinak tomu není ani ve zdejších rozsáhlých hvozdech. Nacházíme dva kozáky březové, několik již špatných šiškovců černých, tři převeliké plodnice lišek obecných, které to již mají rovněž za sebou a několik přemaličkých houbiček na louce. Na jednom místě, tak asi deset ryzců peprných. Toť vše. Na tak obrovské lesy naprostá bída. Vynahrazujeme si to bohatou květenou.

Ráno jsme vstali krátce po rozednění. Z okraje lesa na vršku, jsme viděli předaleko. Vychází slunce, které pomalu likviduje údolní mlhu. Kocháme se tou veškerou nádherou. Viditelnost je dokonalá, a tak máme před sebou Šumavu jak na dlani.

V pozdním nedělním odpoledni se vracíme do civilizace. Cesty tady téměř nejsou. Jdeme podle azimutu a sem tam se orientujeme podle vysílací antény na Kleti. Dostáváme se do borového lesa, zbystřujeme všechny smysly. Tady bychom mohli mít trochu toho štěstíčka na kotrče kadeřavého. A vyplatilo se.

Míjíme pevnůstku z třicátých let, kterých je tady přemnoho. Táhnou se celým újezdem. Tato má dokonce - a to jsem ještě nikde neviděl - kolem sebe původní zákopy a okopy, které jsou téměř v dokonalém stavu. Je vidět, podle telefonních drátů v zemi, že je vojáci ještě dnes využívají. Nevídané, neslíchané, dokonalé. Zdejší bunkry jsou na tak odlehlém a těžko přístupném místě, že sem bohudík ještě nezavítaly hordy našich spoluobčanů, kteří ve velkém sbírají kovy, včetně funkčních kabelů na železnici. Na pevnůstkách je všechno jak má být, nic není ukradeno. Dokonce ani mříže nikdo neupálil, tak jak to můžeme vidět napříkald kolem řeky Střely.

Jsme ale z tohoto setkání roztrpčeni. Připomnělo nám to ranní probuzení. Když jsme se tak rozkoukávali a vařič již hučel na plné obrátky, vidíme u karimatky jednoho z nás protitankovou minu. Takovou tu velkou obludu. Navíc byla naprosto funkční. Léta jsme si mysleli, že to armáda s tou nevybuchlou municí v prostoru přehání a ono ne. Holt se nevyplácí ulehat pod širákem již za tmy. Bylo takové vedro, že jsme ani nevybalovali spací pytle. Stačila karimatka a celta přes sebe.

Opodál jsme si udělali radost. Již zdálky vidíme, jak na mírném kopečku do daleka září on, hub šampión. Bohužel byl pravděpodobně odkopnut jelenem, laní. Dlouho jsme se rozmýšleli, jest-li si ho vzít do kuchyně. Člověk v tomto případě neví o co se jedná, a tak jsme ho tam nechali svému osudu. Byl naprosto zdraví, pevný, ale divně voněl. Překontrolujeme toto místo příští rok, ale vždy se dobře podíváme, kam ukládáme svá hříšná těla. (Otevřete si tady na blogu všechna povídání o kotrči kadeřávém a zejména tu část, ve které se hovoří o dršťkové polévce z něj. Nebo máte jiný názor?)


Blanský les je po všech stránkách naprosto dokonalý. Na snímku je část hřebene s Kletí. Nejlépe je vyrazit - pěkně česky a hezky - z Netolic, kde se dá přespat na tábořišti u rybníka Podroužek, a pak pod Kletí v Holoubkově nastoupit na vlak. Hlavně nepospíchat, je tady mnoho věcí k vidění. Nejlépe vandr na dva, tři dny. Chybu neuděláte, když vyrazíte na jaře, kdy zde všechno kvete. Nebo na podzim, kdy je tady ráj houbařů. Dobře došli, chlapci a děvčata.... /V pátek vyrážíme na putování po Šumavě. Můžete se přidat.../


Netolice jsou překrásným městečkem, kde si to můžete přenádherně užít. Opět pohled na Blanský les, který je kousek od náměstí.


...a zde je druhá strana mince. Na jedné straně fantastická příroda. A tady hrůza hrůz, kterou ale v dnešním světě moc potřebujeme. Dnes bychom již bez elektřiny nemohli existovat. Jaký zvolit kompromis?


 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama