Hřib žlutomasý, aneb babka podle ing. Jiřího Baiera

26. října 2011 v 23:32 |  - - hřib žlutomasý
*** Válka? *** Nebo snad nedorozumění? *** Kde je pravda? ***
- - - Podle mého názoru, jednoznačně na straně pana ing. Jiřího Baiera - - -

Už je to hodně měsíců nazpět, co pan inženýr Baier se v rozhovoru, na rozhlasové stranici "Rozhlas 6", zmínil o hřibu žlutomasém. Způsobil tím, nejen mezi houbaři, velikánský poprask. Mnozí mu od tohoto okamžiku nemohli, nemohou, přijít na jméno. Tento pořad si poslechněte v první části.

Chcete-li ale získat ucelenou představu, tak si pak po poslechu přejděte na www.myko.cz, kde se k této problematice vyjádřilo vedení České mykologické společnosti. Jak dodala redaktorka rozhlasu 6 - "převelice úsměvně."

ZDE !!! I. část.

12. července 2012, 21,45 hodin ZDE !!! II. část.

12. července roku 2012 se paní redaktorka k pořadu vrátila. Upozornila, že takový zájem o některý z pořadů ještě nikdy na "Šestce" nebyl. Problematice se ve velkém rozsahu věnovaly i časopisy, jako například Blesk a hodně dalších. To pravděpodobně vyprovokovalo vedení rozhlasu, aby se k této problematice vrátila.

Do pořadu si paní redaktorka pozvala pracovníka akademie věd, geologa, člena vedení České mykologické společnosti, pana ing. Jana Borovičku. Otázkou je, zda to bylo pro mykologickou společnost šťastné rozhodnutí. Na telefonu byl připraven profesor toxikologie pan Jiří Patočka, který snad jako jediný má tuto problematiku v malíčku.

!!! Divné je, že do druhého pořadu nebyl pozván hlavní představitel tohoto dramatu ing. Jiří Baier. Neznáme důvod, ale v každém případě to bylo od Rozhlasu 6 naprosto neprofesionální a neetické, nemorální. O nás bez nás. Tak tohle se nedělá a dělat by se nemělo. Co asi bylo důvodem jeho nepozvání? !!!

Vše v závěru rozčísl a na pravou míru přivedl pan profesor Patočka. Mezi řádky dal jednoznačně panu Baierovi za pravdu. Závěr si udělejte každý sám a nezapomeňte se zde v komentářích vyjádřit.

Pan Baier nezvolil možná správná slova, když pronesl ta hanlivá slova na lidskou společnost. Nevím, jest-li mu to ujelo, nebo to bylo úmyslné. V každém případě tento jeho způsob projevu splnil svůj účel. Byl to jednoznačně způsob, který vstoupí do dějin propagandy, reklamy. Vyprovokoval širokou veřejnost, a to nejen tu houbařskou, aby si na hřiba žlutomasého dala velký pozor. Žádný jiný způsob, jak jí masově upozornit, v současné době neexistuje.

Udělejte si osobně názor ze slov pana profesora Patočky. Ten na vše odpověděl jasně a srozumitelně, i když, po pravdě řečeno, toho moc neřekl, a tím na straně druhé řekl vše!!!
 

77 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 sirvalecek | 18. července 2012 v 21:43 | Reagovat

Tak tohle je síla! čili: babky sbírat jen mladé a před jakokukoli kuchyňskou úpravou pečlivě oškrábat a oloupat.

2 Miloš | 18. července 2012 v 22:23 | Reagovat

To jsi si to sire špatně poslechl. Když je plodnice napadena, tak škrábání a loupání nepomůže. Nikdy nepoznáš zda je napadena. A vo tom to je. Jak by řekl pan Burle.

3 sirvalecek | 19. července 2012 v 23:04 | Reagovat

Napadena je, údajně, vždy. Ale také tu padlo, že pokud je napadení jen v povrchové, (u mladé plodnice), fázi, není nebezpečné.

4 Krisťák | E-mail | 22. července 2012 v 20:37 | Reagovat

No to jsem dopadl! Byl jsem o weekendu u kamaráda v jižních Čechách a na procházce jsem narazil na asi 50 čtverečních metrů lesa, kde jsem nasbíral pytlík krásných babek. Nejsem znalec hub a tak jsem se poradil a dozvěděl jsem se o tomhle rozhovoru a protože jsem citlivá povaha, babky bohužel skončily na hnoji.

5 Vene | 22. července 2012 v 22:29 | Reagovat

...a to jsi udělal dobře. Nic se ale nemá přehánět. Když je babka mladá, hodně mladá, není popraskaná, tak klidně s ní na pánev.

6 Jiří Patočka toxikolog | 5. července 2013 v 18:05 | Reagovat

K tématu se dále vyjádřil profesor toxikologie Jiří Patočka, který potvrdil, že nedohub zlatovýtrusý obshuje mykotoxin hypotemicin, který je biologicky aktivní, cytotoxický a jedovatý pro savce.[4]: Existuje proto důvodné podezření, že příčinou sekundárních otrav jedlými houbami může být právě hypotemicin.[4]: Existuje také hypotetická možnost souvislosti s melanomem - formou rakoviny kůže.[4]: Patočka nedoporučuje vyhýbat se babkám zcela, ale:[4]:

    nekonzumovat popraskané plodnice
    nekonzumovat staré plodnice
    nesušit babky, aby nedohub neinfikoval i další houby

V potravinářství jsou obecně mykotoxiny považované ze velmi nebezpečné. „Téměř všechny mykotoxiny poškozují játra a ledviny a negativně působí na imunitní systém, některé jsou potenciálně karcinogenní. Příjem určitých mykotoxinů lidmi a zvířaty může vést k poškození jater, trávicího traktu, k rakovině a odumírání svaloviny.“

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama