Brdy vojenské, dvoudenní putování aneb bylo to přenádherné

23. října 2011 v 18:41 | Ten podzemní objekt známe roky! Tak jsme ho začali vykopávat! |  Brdy centrální
Budou Brdy vojenské náše? Nebo si zaděláváme odchodem vojsk na pěkný průser?


Ano já vím. Snímek nic moc. Slunce svítilo na plné obrátky, ale opar byl nepřekonatelný. Pro informaci je ale vypovídající. Jsou na něm tři významné brdské vrcholy. Praha s meteorologickým radarem, a čert ví co všechno je na té věži ještě umístěné, Kočka a tam na obzoru radiokomunikační věž Nad Marastkem.

Od konce sametové revoluce, kdy prý k nám přišla demokracie, se v celých Brdech strašně krade. A to nejen v těch vojenských, ale i na Hřebenech. V jednotlivých článcích o Brdech, zde na blogu, se o tom píše. Doporučuji zejména řádky o tom, jak zlodějíčci ukradli z raketových základen ta obrovská ocelovobetonová vrata. Bohužel značný zájem, od těch vyšších, bohatších, kradařů, je i o historické památky. Přežily staletí, časy rakousko-uherska, první republiku, okupaci i komunismus. Demokracii však ne. To jsou ale věci, co?

/Dokonce se domnívám, nemám to ale potvrzené, že po oznámení, že armáda z vojenského újezdu odchází, se tam převelice šturmuje. Hvozd se kácí ve velkém, opravují se cesty, silničky, bohužel i odtokové škarpy, kanály, stoky. Les se ještě více odvodňuje a to není dobře./


Po celých Brdech se nedávno rozběhla, především zásluhou internetu, zpráva, že tato zeměměřičská věž, z lešenářských trubek, byla rozebrána, ukradena, a odvezena někam do šrotu, na soukromou stavbu. Jak vidíte, byla to jen přeobrovská fáma. Někdo si z lidiček, v okolních vesnicích a městečkách, udělal převelikou legraci. U věže je několik tremských, nebo snad vojenských campů. Nedaleko byl překrásně vyvedený historický mezník. Doslova ze dne na den zmizel. Nikdo ze znalců však neví, kde je jeho konec. V každém případě je to přeobrovská a nenahraditelná ztráta. /Nemáte prosím někdo jeho fotografii? Já jím mám někde na negativu a hned tak jí nenajdu./

Brdy mají délku 70 kilometrů, vojenské pak 260 kilometrů čtverečních. Po tak zvané sametové revoluci v nich pomalu, ale jistě, začalo docházet k jejich devastaci. Z vojenských objektů v lesích, na hřebenech, se začalo ztrácet vše, i to co bylo přiděláno pomocí svárů, obrovských šroubů. Ukradly se vrata, motory, stroje, ocelové zárubně oken, a tak bychom mohli pokračovat do nekonečna. Podle informací, které dostáváme, se dokonce mnohdy ví, kdo tohoto barbarství byl strůjcem.

Pravdou je, že i vojenská doba se změnila a většina těchto ukradených přemětů je dnes naprosto zbytečná. Nebude však trvat dlouho a po odchodu armády z Brd, bude o tyto, dnes již armádní památky, převeliký zájem. Turisté a zájemci o československou armádu, budou vděčni, když se budou moci podívat, jak to tam před lety vypadalo. Bohužel, již nebude se koukat na co! Nezbyde nic jiného, než do Brd umisťovat repliky tak, jak se to po celé republice děje u řopíků a pevnůstek z třicátých let minulého století. Připravili a připravujeme se těmito krádežemi o historické památky.

Kolem tohoto objektu jsem chodil roky. To to tady všechno bylo ještě ve funkčním stavu, i když opuštěné. Já a můj německý ovčák. To, tak jako dnes, jsme se toulávali Brdy všemi směry po mnoho dnů, kdy jsme nepotkali ani živáčka. Dnes je to tady příšerný lidský blázinec.

Vždy jsem hledal odvahu tam vlézt a všechno si prohlédnout. Ocelové hermetické dveře byly otevřené, zavalené bordelem, a tak se nemohly svévolně uzavřít. Já však měl vždy pocit, že za mnou zaklapnou a už mě nikdo nenajde.

Asi to pramení z příhody, kterou mě vyprávěl, jako malému chlapci, otec. Někde u Prahy tři mladí kluci vlezli do pevnůstky z třicátých let. Dveře zaklapli a lidé je našli až po dlouhé době. Pohled to byl úděsný, neboť jenom kostry ožrané od hlodavců.

Tady bývala elektro centrála a za ní úplně vzadu, za bytelnými dveřmi, ještě komůrka s okénkem. K čemu to sloužilo nevím, tak vy, co tyhle objekty znáte, poraďte.


Nedávno tady v okolí začalo všechno od železa, oceli, mizet. Na snímku je vidět, že chybí nejen diselagregát, ale i veškeré pancéřové, hermetické, dveře. Na jiných objektech zmizela vrata, stroje, zárubně od oken, kabeláž, poklopy od podzemních objektů. Chodit tady v noci, ale i ve dne, je doslova o život, nebo si koledujeme o těžký úraz. O nevybuchlé munici ani nemluvě.

/...brzy budu pokračovat!/


To je jeden z mála historických - prastarých - mezníků, s kterým se můžeme ve hvozdu ještě setkat. Mnoho jich bylo odcizeno, nebo odvezeno bůhví kam. To se neděje jenom v Brdech, ale po celé republice. I zde na blogu můžete vidět sakrální malé stavbičky, kříže, muka, památné kameny apod., které mají chataři, chalupáři, chalupníci na svých zahradách u svých domů. Pravdou je, že po většíně jsou u lidí zajímavě zakomponovány. Ale kde je pravda? Je to ta, kdy venkované a lidé z měst tvrdí, že u nich je jim lépe, než někde v lesích, na polích, stráních, neboť je lze u místních obtížně odcizit.

Jsou oblasti - nebudu jmenovat - kde naopak vše zůstalo z dávných dob na svých místech. Veškeré stavbičky jsou opraveny, v mezích možností zajištěny proti vandalům, zlodějům a to včetně zamaskovaných kamer, fotoaparátů. Kříže, všech velikostí, jsou natřeny, kapličky dozděny, opraveny, vymalovány, včetně náboženských obrázků, symbolů. Je zajímavé, že od doby, kdy místní lidé všechno zrestaurovali, již k žádné krádeži nedošlo.

V poslední době, při toulkách Brdy, jsme se často v nepřístupných místech setkávali s mezníky, které byly vykopány a pravděpodobně připraveny k odvozu. To se posléze také stalo. Jak to ale kdo, v těch nepřístupných místech, zvládl? Bez těžké techniky, traktorů apod. to snad bylo doslova nemožné. Ale kdo ví? Pro peníze zlodějíčci udělají i nemožné. Máte s tímto vandalstvím nějaké zkušenosti? Tak pište prosím zde do komentářů.

Nevíte někdo, co je toto za střelu, raketu? Raději pište prosím na burle@seznam.cz. Zamyslete se, a raději napište na můj e-mail, než pod článek do komentářů. Když zauvažujete, tak jistě, určitě, pochopíte proč! Na poměrně velké dopadové ploše, jich bylo poměrně hodně. Uvítám o této záhadě jakékoliv informace. A pak je můžete jít s námi spočítat. Podobných záhad je v Brdech přemnoho...


Proč a kdo odcizil desku z kříže Na Rovinách? Máte pro to někdo nějaké zdůvodnění? Neznáte někdo pravdu o této hříšné záležitosti?
 

14 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama