Hliva dubova aneb už víme, proč se tak jmenuje!!!

30. října 2011 v 22:42 | Součástí tohoto článku je ANKETA. Pokusíme se zjistit, jak to s ní v lesích je. |  - - dubová
Hlíva dubová - proč se tak jmenuje? Už to víme!


Nevím jak vy, ale já vždycky potkám hlívu dubovou, samozřejmě vždy na smrku, v tomto provedení. Snad jsem ještě neviděl samotnou plodnici. Vždy je to ta starší nahoře, a mladší pod ní. Máte podobnou zkušenost?

To si to šineme po Brdech a nikde ani živáčka. Potkáváme jednoho osamoceného trempa, který ještě nepozdravil a říká: "Vy jste za celý den první, které potkávám, Dobrý den." Lidi přestali do přírody chodit, to je na jedné straně dobré, ale na druhé převelice smutné. Příroda již nikoho, kromě několika náruživých cyklistů, nezajímá.

Šineme si to po zvířecí stezce, zejména jelenů, divočáků, kolem raketové základny. Každou chvilku se ozývá sprosté lamentování. Ve svahu se pohybujeme obtížně a nejhorší jsou ty bukvice. Na jednu, dvě, šlapnete, a ty se proměňují jakoby v kuličky a vandrovník si to v zápětí šine se svahu.

Je tady přenádherně. Slunce svítí a do zlatova obarvuje listí buků. Bohužel, zde chybí stromy, které mají listy do červena - javory, jeřabiny. Snímky vycházejí dobře, ale ta přepestrá paleta barev na nich chybí. Proč je tady tak malá různorodost dřevin?

Z ničeho nic, se ve předu ozve písklavý hlásek: " hele, hlíva dubová." Něco divného se ve hvozdu děje, protože jindy by dotyčné děvče řeklo? "hele vole, hlíva dubová."

Koukáme všichni na sebe a zase se začínáme divit. Před chvilkou jsme o ní, u korálovců bukových, zrovna mluvili. Jakobychom si jí přivolali. To podivení, protože jsme již byli všichni poučeni, nám přinesl strom, na kterém rostla. Ano, byl to převeliký, starý, ale dobře vypadající dub. Na něm jsem, jsme, ještě nikdy hlívu dubovou nezřeli. Stal se zázrak, Matička příroda nás opět odměnila.

Usedáme kolem stromu, vyndáváme menáž a pitivo, dišputujeme. Už víme, kdo a proč jí pojmenoval dubovou, když najít jí na této dřevině je doslova zázrakem. V odborných knihách, na besedách, přednáškách, mykologických vycházkách, se stále dokolečka opakuje. Kdo jí tak pojmenoval nevíme a proč zrovna jako dubovou, rovněž ne. My to ale již víme....

* * * * *
Nevíme kdo, nevíme kdy, ale víme, jak se to odehrálo. To takhle houbař, možná, že to byl i mykolog, jde lesem, zarazí se a není si jist, co je to za plodnici. Zkoumá, zkoumá a vydává rozřešení. Jednoznačně je to hlíva, ale která? Budu jí muset pojmenovat. Ale jak? Kouká do té nádherné velice rozmáchlé koruny, sjíždí zrakem po tlustém kmeni a má jasno - dubová! Vůbec si nepřipouští, že by to mohl být název hodně hloupý. Po dlouhém čase se zjistí, že na listnáčích roste výjimečně, že dává přednost smrkům. Měnit název za jízdy však není vhodné, a tak jí toto pojmenování zůstalo. A vše je jasné, že....


Vojenské újezdy jsou rájem přírody, hub, rostlin, zvěře, zkrátka všeho, co máme tak rádi. Armádní Brdy se mají vrátit do civilu. Nikdo neví, jak to dopadne. Bude to pro Matičku přírodu dobré, nebo naopak nám veškerá ta krása, vzácnost, začne mizet pod betonem, asfaltem, štěrkem? Bohužel, špatné zkušenosti jsou z mnoha oblastí naší drahé vlasti.

Poznámka: Do ankety nemohu napsat přemnoho otázek. Máte-li něco navíc, pište prosím do komentářů....

Inzerát: K podobné fotografii hledám počítačového profesionála, který by na toto torzo uměl přidat korálovce, bondarcevky, Němce. Zkrátka udělat takový překrásný kýč, jaký umí stvořit jen sama příroda.
 

21 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 -vb- | 31. října 2011 v 10:53 | Reagovat

To je moc dobře, že jste jí našel, ale nekliknul jste na hvězdičku. Takhle ten zájezd do Kanady nevyhraju. Muhehe, Kapišto....

2 Václav Burle | 1. listopadu 2011 v 23:09 | Reagovat

Mnohokrát děkuji. Každé kliknutí je moc dobré!!! Ještě jednou dík!

3 Bumle | 2. listopadu 2011 v 18:23 | Reagovat

Jasně, budu pokračovat!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama