Líha srostlá - Lyophyllum connatum - Strmulec biely

4. října 2011 v 15:57 | Na přednáškách ČMS v Praze se každý týden objevuje k určení, k seznámení, převelice hodně hub. Nechápu, jak je vůbec možné je ovládat tak, že snad není jediné, kterou by neuměl pan Ing. Jiří Burel určit. Je to znalec obrovský! |  - srostlá
Líha srostlá
Dojedli jsme, vařicí vodu z ešusů jsme nalili do feldflašek, hodili do nich pytlíčky s čajem, osladili, někdo přilil rum. Rum je rum, starý dobrý nápoj vandrovníků, trempů, vodáků. Netrvalo dlouho a už jsme si to šupajdili po cestě, podel horského potoka, na hřeben. Po houbách nebylo ani památky. Jenom jsme doufali, že naše šindelovníky, bondarcevky, korálovci a jeden kotrč Němcův, tam ještě budou.
Lesní asfaltka skončila, začala hrůzná vymletá cesta. A najednou kolem nás houby a nebylo jich zrovna málo. Velké trsy, ale sem tam i jednotlivé plodnice. Líha srostlá. Téměř jediné houby, které jsme na vandru v Beskydech viděli. To už jsme ale věděli, že k jídlu nebudou....


/Jedovatá, VII - XI,/ - Ještě do nedávna byla považovaná za jedlou, ale ukázalo se, že je hodně nebezpečná. Nacházíme jí hojně, ale i jednotlivě , trsnatě, v každém druhu lesa, na cestách, na jejich okrajích, všude tam, kde je dusík. Proto jí doprovází kopřiva. Klobouk až 10 centimetrů, lupeny sbíhavé. Třeň válcovitý - 10 cm.


Bylo, a není to tak dlouho, zjištěno, že líha srostlá obsahuje látky, které vyvolávají rakovinné bujení. Proto by její plodnice se neměly sbírat k jídlu.


Takhle vypadaly potoky a říčky v letošním roce v Beskydech. Sucho, všude bylo vidět na dno. To možná byla příčina, proč v tomto loce houby nic moc. I když, jeden velkopodnikatel ve zpracování hub z Polska, na zákaldě svých zkušeností, tvrdí, že byly roky, kdy bylo také velké sucho a houby rostly jako pominuté. A pak se v tom vyznejte.
 

21 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama