Deset dnů na Ptačím potoce - VOJTA SLÁDEČEK

15. prosince 2011 v 17:52 | Vynikající dodatek k problematice kolem NP Šumava |  Šumava

Poznáte o jakou část Šumavy se jedná?

Prší, bezvětří. Z toho, co se děje kolem mě, jsem na větvi. A to doslova. Sedím na šumavském smrku, ve výšce deseti metrů. Není tu takový klid, jak by člověk předpokládal v samém srdci Národního parku. Tohle srdce totiž postihl infarkt - jménem člověk. Odmítl uznat přírodní zákony a místo lesa by radši viděl sjezdovky, hotely a vybetonované cesty. A tak použil malého broučka kůrovce jako záminku. A v ráji rozpoutal peklo.

Les smrdící benzínem, ze všech stran řvoucí motorové pily a stoleté smrky padající jako domino. Strom, na kterém ještě ráno seděl datlík tříprstý, teď leží na zemi, bez větví, bez kůry. Rozřezán na přepravní délku - čtyři metry deset.

Tam, kde ráno byla divočina, je holina posetá pahýly stromů. Jak je toto možné v národním parku? Jednoduše. Stačí mít kontakty a pak ani nepotřebujete potřebná povolení nebo vědecké posudky. A můžete si nabrousit pilu a pustit se do práce. A nepomůže ani, že se zvedne občanský odpor proti nelegálnímu kácení a začne využívat nařízení v těžebním zákoně, že lesní dělník musí okamžitě ukončit těžbu, v případě, že se ve vzdálenosti dvou délek stromu vyskytuje osoba.

Vždyť stačí udělat štvavou mediální kampaň, vykašlat se na všechna další nařízení, zfanatizovat místní domorodce a na demonstrující poslat brutální policii. Vskutku se v tomto případě nebojím použít slovo brutální. Vědomi si své přesily se dopouštěli agresivních ataků proti blokujícím - studentům, ženám a nezřídka i důchodcům. Útoky naprosto nepochopitelné a scestné. Nikdy jsem nečekal, že se něčeho podobného dočkám. Že budeme bránit přírodu přístupem, který je podobný partyzánské válce.

Ráno jsme vstávali často ve tři, abychom se do prostoru dostali ještě před příchodem policie a lesních dělníků a abychom byli schopni co nejúčinněji zabránit těžbě. Cestou jsme se museli vyhnout agresivitě místní ,,domobrany", která s oblibou lidi naházela do potoka. Pak vylézt na stromy a tam čelit urážkám a vyhrožování dřevařů. A v zájmu nejvyšší účinnosti, v korunách vydržet až do odjezdu policie i lesních dělníků, čili pozdě do večera.

Jsem vlastně za tuhle zkušenost moc rád. Jak se proti aroganci státního aparátu postavili obyčejní lidé. A snažili se mocenské přesile bránit ničení přírody a to téměř celý měsíc. A že to byl tvrdý měsíc. Vyčerpávající. Jak fyzicky tak psychicky. Se silnou spánkovou deprivací a nenávistí ze všech stran. Ale díky jednotě nás všech, to bylo snesitelnější. Ale z toho, že se nás stát nadále snaží zastrašit od dalších podobných akcí probíhajícími trestními řízeními i pokutami, z toho jsem opravdu, ale opravdu na větvi.
Vojta Sládeček


...a tohle je již jednoduché, že?

Prosty - Foreste nevím za koho kopeš, ale jestli ti je jedno, že zařve nedotčená unikátní příroda, tak je mi tě líto, nikoliv však tolik jako Šumavy. Neznám hospodaření hnutí duha a vůbec mě nezajímá, každopádně na Blokádě jsem byl a aktivně jsem se účastnil jako výškový specialista. Měl jsem možnost poznat spoustu blokádníků a garantuju ti, že o žádný ekoteroristy nešlo. Nebyl jsem sám, kdo tam přijel na vlastní náklady. Spalo se na chatě, kterou zapůjčila jedna paní z Prahy, která má Šumavu ráda a záleží jí na ní. Spousta lidí si muselo vzít dovolenou, nebo odložit studijní povinosti aby se blokády mohli účastnit. Vím dokonce, že i některý lidi z hnutí duha tam byli jako soukromý osoby, protože to snad od zaměstnavatele měly zakázaný, takže si brali neplacenou dovolenou. Dále všichni kdo byli zadržení policií jsou dneska stíháni za to že porušili zákon a vstoupili do míst, kde se ovšem rovněž nezákonně kácelo, mají zaplatit 4000,- Kč pokutu a pokud to odmítnou budou dál buzerováni zkorumpovanou policií. Dnes se holt dají na internetu a v tisku najít různý informace, ale pokud si chceš udělat víc jasno, tak je radši nečti a zkus se jet podívat na místo, kde se něco děje a uděláš si obrázek sám...


 

15 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 djhipo | E-mail | 15. prosince 2011 v 23:44 | Reagovat

Jsem smutný a řádně rozlobený, slušně řečeno, ale tento stav je zde pořád a jen je vždy upraven vzhledem k době a vládnoucímu systému, v Brdech bylo vysídleno mnoho vesnic na rozkaz a zdevastována krajina pro vojenskou střelnici bez možnosti odvolání v dnešní době je se možno odvolat namítat protestovat to je výhoda demokracie ale vše skončí stejně,páni u moci si stejně udělají co chtějí jen dají národu šanci se k tomu demokraticky vyjádřit - výsledek stejný ale bez mrtvol vh

2 Magda | 17. prosince 2011 v 1:03 | Reagovat

Pane Prosty, mám se optat, zda z té akce na Šumavě nemáte nějaké snímky? Pan Burle by je tady rád uveřejnil a ornitologická organizace, která se rovněž akce zúčastnila, by je chtěla do svého časopisu a do archivu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama