Dřevnatka mnohotvárná II/2011 - Xylaria polymorpha aneb tohle bylo o život

23. prosince 2011 v 21:42 | Když je mokrá, vlhká, tak dokáže pěkně umazat ruce |  Dřevnatka mnohotvárná

Dřevnatka mnohotvárná


Mlha ustupuje ze starodávného hvozdu. Tady začíná můj příběh. Poveze mě rychlá z něho do špitálu nebo nepoveze....


Byl den před Štědrým večerem a my jsme se rozhodli prozkoumat starý historický hvozd na úpatí Šumavy. (jehc). V 5,15 jsme vyjeli rychlíkem z Prahy, potom ještě pěkně vytopená lokálka. To by člověk nevěřil, jak ty vlaky dnes umí po kolejích rychle šupajdit. Hodně se toho změnilo, ale ne vždy k dobrému.

Na začátku šedesátých let minulého století, když jsme vojákovali v lesích, nedaleko Plzně, na raketových základnách, jsme trať Praha - Plzeň přehodně využívali. Dnes je to až neskutečné. Uběhlo několik desítek let a vše je tak jiné.

Z Prahy jsme se vracívávali flamendrákem hodinu po půlnoci. Rychlíkem vojáček nesměl, nedostal bumážku. Pouze osobákem, který jel do Plzně pět hodin. Stavěl na každé mezi. Byl celý dřevěný, ale měl v té době naprosto neskutečnou vymoženost. V mrazivé zimě v něm bylo neskutečné teplo. Doslova, do posledního písmene, sauna.

To jsme jednou, jen tak v trenkách, polehávali na širokých sedačkách. Pochrupáváme, když někdo začal křičet. "Kucí, vstávat, už jsme tady!" Vlak již dlouho, ve stanici před Plzní, postával. Vyskočili jsme tak, jak jsme byli, pobrali vše potřebné a skočili do sněhu a mrazu. Lidi, kteří zrovna jeli do šichty, řvali smíchem jako pominutý. Stačilo se jen podívat na ty trenky. Někdo je měl až přes kolena, druhý zase téměř ke kotníkům, jiný, jako dnešní slipy. Zkrátka k pokukání. Hodili jsme na sebe vše potřebné a hupky dupky do války! Zítra bude Štědrý den a o něm to tady ještě někdy dopíši.


Fotografovat v lese, když prší, tma jak v hrobě, není vůbec jednoduché. Nejhorší je, že človíček je nucen použít téměř to nejvyšší ISO. Podle toho to pak vypadá. Zejména zaostření, v té tmě, dělá problémy. A tak to na těchto snímcích taky dopadlo. Tak zase někdy příště. Určitě to již bude povedenější.

Opět je den před Štědrým večerem. Vystupujeme z lokálky. Už se rozednilo, ale začíná poprchávat. Vstupujeme, po asfaltové silničce, do hvozdu. Nasazujeme na kulichy kapuce a šineme si to do mírného kopce. Po devíti kilometrech se konečně dostáváme na hřeben. Prastarý smíšený les nás vítá mlhou, je vidět jen na několik desítek metrů. Je tady jak v prádelně. Začalo se oteplovat a my máme pocit, že jsme snad vstoupili někde v lázních do páry.

Pro fotoaparáty to není zrovna to nejlepší. Nestačíme otírat objektivy, kamery. Horší ale je, že v tom roztékajícím sněhu máme za chvilku všichni mokré boty, nohy. V tomto nečase, kde všude kolem mlha, opar, vznikají ale ty nejzdařilejší snímky. Nejinak tomu bylo i dnes. Zaostříte na hlavní motiv, clonu dle možností zvolíte tak, aby vše okolo bylo rozostřené. A když je trochu toho štěstíčka, tak se podaří. Klucí se vykašlali na přírodu a dělali holkám portréty. To rovněž nemělo v té mlze chybu.

Očekávali jsme, v tomto zapomenutém koutě, houbové zimní hody. Opak byl pravdou. Hlíva ústřičná doslova žádná, což nás velice překvapilo. Ukazuje se, že letos, žádné hody asi nebudou. Prošli jsme mnohosetletý les plný starých buků, dubů, jedlí, ale i dalších dřevin, a nikde doslova nic. Pouze jeden trs penízovky sametonohé, potom sem tam nějaké malé houbičky, a na kmenech další malilinkaté, které bez makra nešla ani nasnímat. A u jednoho pařezu dřevnatky mnohotvárné. Toť vše, zklamání.

Ale nezklamala nás příroda. Tato nepohoda, slota, má něco do sebe. Hvozd byl přenádherný, a tak jsme si udělali navíc pochodové cvičení. Celkem jsme ušli přes pětadvacet kilometrů v tom nejfantastičtějším hvozdu předšumaví.

Při vstupu do vesnice vidíme myslivce, jak sedí na posedu a kolem něho, kam oko dohlédlo, plot. Farma. Pískli jsme, on nám otevřel a my se dívali na přenádherné stádo daňků, muflonů. I několik jelenů a laní tam bylo. V tom mlžném oparu to nemělo chybu. Jak ale ty zvířata nalákat blíž. Myslivec, majitel farmy, se na nás podíval a bylo vystaráno. Ti, co nestihli se dostat na posed, ještě dnes pláčou....

Došli jsme do bývalého okresního městečka. Dnes to tam vypadá, jako když tady teprve včera skončila druhá světová. Zámek sice vypulírován, ale park vykácen. Zmizely všechny staré stromy. Prý ohrožovaly návštěvníky. Tak tohle moje hlava nebere!?

Na náměstí prodávali zdejší rybáři kapry. Kilo, 72 korun českých. Restauračka vypadala dobře, venkovní načmáraná tabule nás dokonce zvala na zvěřinové i vepřové hody. Městečko začala pokrývat tma. Rozhodli jsme se, bohužel, ke své smůle, na nic nečekat a frčet k domovu. Kdyby nám ujel tenhle vlak, tak by jsme na další museli předlouho čekat.

V lokálce bylo teploučko. První co jsme udělali? Boty a fusekle šly na topení. Už jsme cítili ten smrad. Ještě štěstí, že byly vánoce, tak vláček motoráček byl poloprázdný. Průvodčí padla do mdlob, a tak jsme jí pěkně po chlapsku začali křísit. Jó, kdo umí, ten umí.

Vystupujeme a hned nastupujeme do rychlíku. Tak takovéhle cestování nemá chybu. Bohužel, nás čekají těžké, horší, časy. Vláda rozhodla, že důchodcům vezme veškeré slevy. Na průkazky se bude jezdit jen do konce ledna. Na nádražích jsou rozvěšené letáky, že České dráhy to vyřeší. Prý důchodce nenechají padnout. Pro ně to znamená nezanedbatelných osm procent cestujících....

Rychlík je vyhřátý a my si to užíváme. Minuli jsme Zbiroh a já říkám. "Kamarádi zvedněte se, já musím zalehnout. Mám infarkt!!!" A taky že jo. Kluci nevěřícně se zvedají a já ulehám. Jenom přemýšlím, na které nádraží si mám objednat rychlou. Hořovice, Beroun, nebo to vydržím ještě do Prahy? Jak myslíte že to dopadlo...


Šupinovka kostrbatá, která odchází do věčných lovišť. Kolem ní je v poslední době hodně zajímavého. Zejména zásluhou pana ing. Víta, který širokou houbařskou obec přesvědčil, že je nanejvýš vhodné jí, za účelem kuchařského zpracování, sbírat. Více zde na blogu.
 

36 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 vb | 24. prosince 2011 v 17:12 | Reagovat

Odjezd v pondělí v 07,30 hodin. A já pak v úterý hrrrrrr do nemocnice.

2 vestec | Web | 12. ledna 2012 v 17:39 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama