Husa velká -

8. prosince 2011 v 12:04 | Jedním z nezapomenutelných zážitků člověka je pozorování hus divokých. Kdo to nezažil, nezažívá, tak jako kdyby nežil |  - - velká
Husa velká


Bohužel, již je to mnoho desítek let v minulosti, kdy jsem sloužil v jižních Čechách a zrovna v rybniční oblasti, která byla plná různorodého ptactva. Pozorovat tahy husí velkých je nezapomenutelnou vzpomínkou. Vše je to uchováno na černobílých filmech, ale kdo by to hledal. Exekta VX 1000 s teleobjektivem byla, v té dávné době, převelice slušným aparátem. Ve fotokomoře se pak daly dělat kouzla. Celý ten proces byl náročný na čas a výsledek byl vždy nejistý.

Po návratu z lovu počkat až nastoupí noc. Pak do koupelny, zatemnit a dát se do práce. Když se dařilo, tak to nemělo chybu. Byl to pocit, jako kdyby člověk byl v opojení. V opačném případě to bylo na mrtvici. Hodiny utíkaly, jak zběsilé. Z ničeho nic vycházelo slunce a člověk musel do rachoty. Nevyspalý, unavený. Když se podařilo, tak šťastný. V opačném případě byl zkažený celý den. Ó, jak je to dnes - v době digitálu - o hodně jednodušší. Ale ten dávný svět měl taky něco do sebe. Každý by si ho měl vychutnat, poznat, aby si uvědomil, jak si v dnešní době žijeme. Jak prasata v žitě, ale nikdo si toho neumí vážit. Mravní hodnoty jsou na ústupu. (...poslední slůvko si přelož do češtiny)!

Teď jsem v rozpacích. Napsat několik řádek o huse velké v přírodě, nebo o huse velké na pekáči. Ono to ale patří jednoznačně k sobě, že....

Na tento blog, ale chodí především mykologové a houbaři, tak jim položme jednu otázku, ať se pochlubí, jaké mají kolem mykologie znalosti: Co myslíte, má husa divoká ráda houby?

Lidový název, pro tohoto ptačího tvora, je husa divoká. U nás se vyskytuje více husí. Nejznámější jsou husa polní, která u nás nehnízdí, ale přilétá v zimním období do Čech ze severu. Pak husa velká, která přilétá z jihu k nám vyvést potomky.

Zajímavé je, že na začátku roku 2013 se, při sčítání, zjistilo, že v Čechách se, na vodních plochách, "ztratilo" přes 5000 husí polních. Pro odborníky to je velká záhada. Najdou se?

Další záhodou je značný počet hus velkých na jihočeských rybnících. V zimním období mají trávit svůj čas daleko na jihu. Nikdo si to neumí vysvětlit. Ale o tom přece příroda je.../Jest-li něco zajímavého o husích divokých víte, tak pište do komentářů, nebo na burle@seznam.cz. Na tento e-meil můžete poslat i snímek. Podělte se o své zážitky, ale i fotografie./


Mohl to být pěkný snímek. To by ale člověk si musel překontrolovat hloubku ostrosti. A stačilo by tak málo, jen trocha pozornosti, a fotograf mohl mít dokonalou fotografii. Tak zase příště, jest-li nějaké příště ještě bude.
 

22 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Vladislav | E-mail | 29. ledna 2012 v 19:48 | Reagovat

Dobrý den,

divoké husy jsou nádhrná zvířata. Měl bych jeden dotaz: viděl jsem je 29.1.2012. prolétat nad obcí Nýdek v Moravsko-Slezkém kraji na česko-slovensko-polských hranicích. Není to na tyto krásné ptáky brzo na návrat k nám?

Děkuji

2 Václav Burle | 29. ledna 2012 v 21:52 | Reagovat

Na to Vám pane Vladislave odpovědět neumím, ale na internetu určitě najdete odpověď a pak jí sem do komentářů prosím vložte. Děkuji.

3 Bulvová | 24. března 2012 v 20:16 | Reagovat

Dobrý den,
Dvě husy divoké jsem viděl manžel 23.3.2012 na rybníce Šarlák na okraji města Písek. Zaujali ho a vyprávěl mi o nich, pak jsme hledali co je to za ptáka. V okolí se tu běžně nevyskytují.

Hezký den

Ludmila Bulvová

4 Václav Burle | 24. března 2012 v 20:17 | Reagovat

Vážená paní Ludmilko. Hus divokých je kolem Písku spousta. Stačí se zajet podívat na chráněný rybník Řežabinec.

5 Tomáš Fiala | E-mail | Web | 5. dubna 2012 v 11:21 | Reagovat

Dobrý den,
k divokým husám jsem našel cestu docela nezvyklou oklikou. Moje přítelkyně je ředitelkou Nadace Divoké husy a já bez nároků na honorář pomáhám jak se dá, m.j. s fotodokumentací akcí. A byl bych špatný pomocník, kdybych nezkusil zjistit o husách něco navíc. Na internetu je toho k přečtení dost, nicméně každá rada dobrá.. Rád bych si je nafotil a tudíž mě zajímá, kde a kdy jsou u nás k vidění(Řežabinec jsem výše už zaregistroval, dík) kdy táhnou a podobné vychytávky. V loňském roce jsem navštívil vodní přírodní park Čabárna u Kladna, ale tam jsem štěstí moc neměl, vyjma jedné husy šedé, která se tam vzpamatovávala ze "setkání" s civilizací. (srazilo ji auto - objekt funguje i jako záchranná stanice) Našel jsem i nějaké chovatele, ale volná příroda je přeci jen... :) Moc děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Tomáš Fiala
P.S. Mimochodem Vaše fotky jsou parádní, právě něco takového bych rád "ulovil"

6 Václav Burle | 5. dubna 2012 v 22:08 | Reagovat

Já se o ptactvo téměř nezajímám, protože jsem po operacích očí a to je pro ornitologii velký problém. Já jsem husy, před hodně lety,  pozoroval právě v okolí Řežabince, kde jsem měl služebně dlouho co dělat. V blízkosti jsme měli vojenské polní velitelství.

Pravidelně létaly se pást na pole a bylo jich plné nebe. Napište na burle@seznam.cz kde bydlíte a můžeme se tam vypravit v nejbližších dnech. Vždyť teď bude nejlepší čas. Ptactvo začne na rybnících hnízdit. Ale je to jen nápad. Já mám těch aktivit hodně. Mám možnost si půjčit teleobjektiv 600, a tak bych ho chtěl právě vyzkoušet na ptácích na rybníku.

7 darya | Web | 9. září 2016 v 0:13 | Reagovat

půjčky na md 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama