Pytláci nejsou jen ti houboví, ale ještě ti horší, kteří likvidují živočichy

18. prosince 2011 v 19:07 | Je nepochopitelné, že je stále více lidí, kteří škodí Matičce přírodě. Kde se ta nenávist bere? |  Ochrana hub diskuse
Pytláctví kvete v každém věku


Stále si kladu otázku, proč to ti divní lidé dělají, proč jsou tak zlí. Určitě je to výchovou, jak v rodině, tak i ve škole. A vše ještě dovrší ty různé partičky. Kde se ta nekonečná nenávist ve vše živé bere? Jedni rvou chráněné a ohrožené houby, další pak kladou proti ptákům, zvěři, železa. Další dělají moc málo pro to, aby zvěř, a zejména ptactvo, měla vůbec možnost v přírodě žít a přežívat. Vůbec jsem netušil, že se taková barbarství v naší vlasti ještě vůbec dějí.

Vycházíme z lesa, již zimní zasněženou přírodou. Pod vysokým napětím, vidíme v dálce, hlouček lidí. Sbírají pod dráty těžce zraněné ptáky. Přicházíme k nim a díváme se na tu hrůzu. Bohužel je blbý den a několik obyvatel nebe se zítřka nedočká. Ornitologové a ochránci přírody pláčou nad současným postojem těch nahoře k přírodě. Ptactva ubývá a nikdo neví, jak to zastavit. Nečeká nás nic dobrého.

Přicházím domu, vyndavám houby, a chystám pro všechny večeři. Později usedám k televizi a ze záznamu si pouštím Nedej se. A jsem na mrtvici. Celý pořad hovoří o lidech, myslivcích, sedlácích a dalších, kteří ve svém okolí pokládají železa. Jsem si myslel, že nic takového u nás neexistuje. Že to skončilo již někdy na konci středověku. Ó, jak jsem se mýlil.

Celé vysílání dokumentuje myslivce ze Starého Smolivce. Náhodný člověk našel železo a vše oznámil ochranářům. Ti nelenili a poblíž umístili kameru. Dotyčného po mnoho dní usvědčovala z nekalého a protizákonného konání. Zákon zde hovoří o pokutě až 200 000,- korun, ale i o kriminále v trvání dvou let. Vše vyšetřuje policie. Dotyčný vandal se pod vahou důkazů ke všemu přiznal. Smutné je, jak jeho pochybení se snaží zachránit tamější myslivecký hospodář. Smutné pokoukání.

Pořad skoky ukazuje na zraněné ptáky, kteří se dostali do želez, nebo je zranil elektrický proud na sloupech vysokého napětí. My lidi se asi nikdy nepoučíme, přírodu zlikvidujeme a tím i sami sebe.

Mohlo by se zdát, že trhání chráněných a ohrožených plodnic zase není nic tak strašného, jako likvidace ptactva. Je to ale velký omyl. Vždyť všechno souvisí v přírodě se vším.

Poznámka: Je možné udělat výpravu k profesionálním ornitologům, ochráncům přírody, a udělat si fotografie ptáků v přírodě. V polích, na lukách a na okraji lesa. Proč toho nevyužit, že!
 

26 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Václav Burle | 20. prosince 2011 v 11:25 | Reagovat

Do ankety bych ještě přidal - "Tuto část Brd přeměnit v obrovský rezervoár pitné vody."

A je pak úplně jedno v jaké kategorie rezervace to bude. Nesmělo by se tam nic, jenom by tam mohli chodit lidé, kteří milují přírodu - turisté, skauti, trempové, kolaři, běžkaři apod.

Pitné vody, kalitní vody,  je a bude stále méně. Proč tedy této možnosti neprodleně nevyužít. Vrátit Brdy do dob minulých. Pomalu rušit monokultury a "vyrábět" tady prales!!!

Neznamená to stavět přehrady. Ale jít cestou tvorby lesa, močálovisek, který pak v sobě jako houba bude držet vodu. Není to nic nového, to tady již v dávných dobách bylo. My jsme ale Brdy bohužel odvodnili.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama