Pařezník pozdní I/2012 je velice fotogenickou houbou, že se až člověk nestačí divit!

1. ledna 2012 v 19:03 | Pozorujeme je na padlém kmenu, který je až několik metrů nad zemí. Tak je můžeme pouze fotografovat ze spoda. Kolem nich je další přebohatý houbový život. |  - - pozdní
Pařezník pozdní a vše kolem něho - (Součástí tohoto článku je ANKETA)

V minulých letech jsme na padlých hlívovnících pozoravali takové divné hlívy. Byly podobné těm ústřičným, ale něco nám na nich vadilo. Byly zkrátka takové nějaké jiné, divné, a to zejména odstínem barvy. Sice jsme kolem toho dišputovali, ale nikdo z party Vandrovníků nezabral. Až se stal zázrak a my prozřeli. Dnes už víme, že se jedná o pařezníka pozdního. Je jedlý, ale více či méně nahořklý. Mnohému to nedělá problémy, další zase tu zvláštní chuť považuje dokonce za delikates. Jiný, když si na něj vzpomene, tak hned hází. Mnozí je míchají s hlívou ústřičnou. Jak tuto jejich chuť prožíváte vy? A máme tady jeden problém k rozlousknutí: jsou více hořští mladé plodnice, nebo naopak ty letité?Tak jsem se konečně s pařezníkem pozdním potkal. Jenom bych ještě potřeboval takového pěkného, macatého, nasnímat i obráceně. Dočkám se vůbec někdy?


Ty drobounké houbičky neznám. Bez makroobjektivu, který bohužel zatím nevlastním, se moc fotografovat ani nedají. A už zásluhou - bg - víme - měkkouš kadeřavý.

Zajímavé ale bylo, jak se ta jejich více než metrová fronta na toho pařezníka pozdního tlačila. Vypadalo to, že ho mají všechny moc rády a snaží se, jako správné ženský ho dohnat a uhnat. Je vidět, že Matička příroda to i mezi houbami dobře zařídila. V lidském bytí je to úplně obráceně. Dnes již více než padesát procent nově založených rodin se po krátké době rozvádí.

Nebo je to úplně jinak, obráceně? Nechtějí ty houbičky toho pařezníka dohnat a sežrat. Prodloužit si na jeho úkor život?


Tihle pařezníci opodál byli úplně jiní. Více do zlatova... (Samozřejmě je to hlíva hnízdovitá. Čekali jsme kdo jí jako první správně určí. Vítězem je - bg - a dostává od nás jednu fototoulku zdarma!)


Zimní nečas vůbec nemusí být nepříjemný. A když rostou houby, je vidět divoká zvěř, tak to nemá chybu.
 

35 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 -vb- | 7. září 2012 v 10:02 | Reagovat

www. toxikology.cz - pařezník pozdní alias mukitake, Patočka, Burle.

2 Václav | 4. srpna 2013 v 21:34 | Reagovat

Já si pařezník pozdní často pletu s hlívou ústřičnou. Ještě štěstí že je jedlý.

3 bg | 22. října 2013 v 23:18 | Reagovat

Drobná houba na druhé fotce je měkkouš kadeřavý. A ten pařezník na třetí fotce je do zlatova nejspíš proto, že to není pařezník, ale hlíva hnízdovitá.

4 Václav Burle | 9. září 2014 v 16:54 | Reagovat

Ano je to hlíva hnízdovitá. Tak trošku jsem zašifroval a čekal jestli to někdo prokoukne. Jsi dobrý a navíc vítěz!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama