Bledule jarní v zamyšlení Josefa Frynty

20. března 2012 v 11:12 | Jaký je váš názor na znečišťování přírody. Také sbíráte odpadky a odnášíte je do civilizace? |  Ochrana hub diskuse
Zamyšlení se nad nepořádkem v přírodě

Foto a text Josef Frynta

První jarní dny jsou přímo vybízející k tomu, aby každý milovník přírody vyrazil na procházku do lesa nebo alespoň městského parku.


Ať už vyrazíme kamkoliv, vždy se setkáme ve větším či menším množství s různými odpadky, které se stali bohužel prakticky neodmyslitelnou součástí naší přírody. Jedná se především o různé obaly od potravin a hlavně PET lahve od nápojů.


Na snímku je možné vidět bledule, které vykvetly v těsné blízkosti právě takové odhozené lahve. Nejedná se přitom o jedinou láhev. V koberci kvetoucích bledulí by se daly počítat na desítky. Většina těchto lahví se sem dostala společně s jarními záplavami, které přináší říčka Dědina.


Přesto, že odpadky do přírody nepatří, nedalo by se říci, že by okolním rostlinám a živočichům nějak vadily. Na jaře zarostou bledulemi, později je vystřídá česnek medvědí a netýkavky. Stejně tak se zdá, že i žabím námluvám "petky" nijak nevadí. Také mravenci s oblibou využívají k výstavbě mravenišť lahve, které se tu už nějaký ten rok povalují.
 

24 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Zuzka | 20. března 2012 v 11:22 | Reagovat

Ano, bohužel i toto je naše příroda. Lidi jsou nepoučitelní. Já sbírám! Sbíráte taky?

2 obec | 20. března 2012 v 12:39 | Reagovat

Jsem přesvědčen, že by se měla, ihned, dosázet alej ze závodiště k jeřábům. Je tam hodně starých ovocných stromů a nedej Bože, aby je někdo vykácel. To by byla pro přírodu nenahraditelná škoda. Barbarství. Viz názor pana Větvičky.  Navrhuji ořešáky, aby chucheláci měli kam chodit a při dnešních cenách si, každoročně,  udělali  zásobu na vánoce. Vyzvat občany, aby si vysadili konkrétní stromy. O akci by se měl postarat výbor životního prostředí. A bylo by hezky, v této oblasti, na dlouho vymalováno...

Dovolte při této příležitosti několik řádků.

Po této polní cestě jsme se vraceli s mým ovčákem ze zbraslavského kynologického cvičiště. Bessy měla půl roku a neuměla naprosto vůbec nic. Rozjímám, pes na volno, a najednou koukám, kde pes je. Mé podvědomí zaregistrovalo, že zvíře kolem  nepobíhá. Otočím se a vidím, jak v dálce u silnice leží a hloupě na mne čučí.

Volám - k noze, ke mě. Pokračuje několik sprostých slov a pes nic, jenom se vleže protahuje, zívá. Dávám se , do pohybu a přemýšlím, jak mu vynadám. Z dálky koukám, že se mu mezi tlapama něco ve slunci blýská. Hodinky, zlaté hodinky. Překrásné hodinky.

Pes se sám od sebe naučil jednu ze svých povinností. Když najde při stopování předmět, věc, tak musí zalehnout, a tak dát na vědomí, že něco našel. Při zkouškách pak psovod bere předmět do ruky, zvedne ho nad hlavu, a tak dává rozhodčímu vědět, že zvíře splnilo zadání.

Hodinky jsem si nechal ohodnotit - 28 000,- korun. Ještě ten samý den jsem na plot vyvěsil leták. Nikdo se však neozval.

Bylo to jednoduché. Na tuto cestu zajížděla v noci auta, aby si to on a ona pěkně po česky, italsky, americky, eskymácky, užili. Jaká jiná to mohla být poloha u dostihovéhio závodiště, než na rajtování. A jak tak vysedávali podle pohybu hřbetu koně, tak se pásek na hodinkách rozepl a hodinky byly z auta vyhozeny. A můj pes dostal zasloužený pamlsek. Přeji hezký a šťastný den.

3 -vb- | 20. března 2012 v 22:25 | Reagovat

Pro Korálovec: vašemu příspěvku nerozumím.

4 Láďa | 21. března 2012 v 1:22 | Reagovat

[1]:to je super historka... Člověk někdy tak přemýšlí o nejprve banální historce, až si z ní vytvoří něco úplně jiného.. Za pár let už si i sám uvěří...

5 PLANETA HUB | 23. března 2012 v 15:50 | Reagovat

[4]: Je to taková "latina".

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama