Bohu ku slávě aneb ono se všude strašně krade

25. dubna 2012 v 20:21 | Mládenci tady udělali dobrou řemeslnou práci. Jen tak dál přátelé... |  Pomníky
Ku slávě Boží a nám k zamyšlení nad životem, světem


Křížů všech velikostí, kapliček, historických kamenů, mezníků, smírčích křížů, bludných kamenů, ale i studánek, bývávalo v krajině přemnoho. O starých, o samotě stojících, překrásných stromech, ani nemluvě. Kam se všechna ta krása, a tak potřebné stavbičky k rozjímání, poděly? Dnes se snažíme, za neskutečné peníze, zbytky zachraňovat, ale.... Ono se strašně krade.

V neděli, když jsme dokončovali pouť z vojenského újezdu, jsme zde viděli pouze pomníček. Strašně jsme se rozčílili, kdo zase ten slavný a překrásný, ale i zdevastovaný, kříž ukradl. O několik dní později pozorujeme dva mládence, jak ho, přenádherně renovovaný, vrací pro slávu Boží a nás všech. Opodál nová lavička, na které se to bude převelice dobře rozjímat. Bez těchto historických památek by i nevěřícím určitě něco ve zdejší překrásné krajině chybělo.
Zajímavé je, že při pohledu z vlaku je nedaleko ještě jeden takový krasavec. Manětínsko je na venkovní památky přebohaté. Umíme si jich ale vážit? Jak tak píši tyto řádky, tak jsem si uvědomil, že jsem se zapomněl zeptat na jména a příjmení těchto chlapců. Třeba se nám někdo ozve a jejich řemeslné umění ocení a poděkuje jim společně s námi vandrovníky.


Jsou ale i jiné hodně důležité památky, jako například tento prastarý, ale stále funkční, holubník. Je součástí starého statku, viz snímek níže. Stát ho má již nekonečné roky na seznamu, ve kterém se říká - ihned opravit! A stále se nic neděje. Ouředníci asi čekají, až sám od sebe spadne a bude vystaráno. Stát ušetří, ale... Podobně byl odstraněn prastarý historický seník uprostřed Brd. Nyní se všichni chytají za hlavu a pláčí nad rozlitým mlíkem.


Rozsáhlá usedlost o samotě, která by ihned mohla vystupovat v některém z historických filmů. Není zrovna v moc dobrém stavu, ale to je právě na ní půvabné. Pro děti by to tady byl ráj na zemi. Vždyť mnohé ještě neviděly kozu, starý traktor, stračenu, slepice, králíky, nefalšované divoké husy, holubice, kachny a všechnu tu havěť, která dříve nikde nesměla chybět. Kde ty loňské sněhy jsou...


"Vesničko má, pod horama," přeslavná to byla a stále je písnička. A tato vesnička, jako by jí z oka vypadla. Není již moc vísek, kde by fotografu, filmaři, něco nevadilo. Hroutící se moderní budovy JZD, sloupy vysokého napětí, komín. Jenže dnes se v takové překrásné, ale zapomenuté vsi přetěžko žíje. Autobus tam nejezdí, nebo jen tak dvakrát za den. Hospoda ani obchod tam nejsou a dokonce tam nejsou ani lidi. Kam všichni ti mladí utekli? Jenom důchodci, kteří si již dávno vše pro společnost odpracovali...

Poznámka: Všechny tyto snímky jsou od praslavné hory Vladař.
 

15 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama