Kačenka česká alias Ludmilka Vavrdová aneb tiše a hezky závidíme

14. dubna 2012 v 20:44 | Ludmila Vavrdová byla úspěšná, a tak se chce i s vámi podělit se svojí obrovskou radostí. Stala se z ní houbařka... |  - - kačenka česká
- - -TEXT A FOTOGRAFIE LUDMILA VAVRDOVÁ - - -

Byla jsem s přáteli na turistickém patnáctikilometrovém pochodu a jen tak u cesty jsem zahlédla klobouček podobný tomu, který nám ukazovali před 14 dny na pražské přednášce mykologické společnosti. Nedalo mi to a nasbírala jsem, co se mi vešlo do sáčku. Protože se ale houby teprve učím, vůbec jsem si nebyla jistá, jestli je to smrž, ucháč, i když ten má klobouk nepravidelný, nebo právě ona kačenka česká, kterou jsem pár dní předtím viděla poprvé naživo na přednášce, a to ještě starší malý kousek.

Radost byla veliká, byla jsem nadšená, ať by to byly houby jedlé nebo ne, řekla jsem si, když nebudou jedlé, aspoň si je doma pěkně nafotím, foťák jsem si totiž nebrala, kdo by čekal houby v takovém počasí, když mělo pršet. Ale bylo nádherně, celý den sluníčko a k tomu tahle krása. Rostly asi na 5ti metrech čtverečních, možná jich tam bylo víc, ale stejně jsem je neměla do čeho vzít. Před 14 dny jsem se byla v lese kouknout na první úlovky a kde nic tu nic. O to větší překvapení to bylo. No, a jestli se ukáže, že budou jedlé, je to bonus navíc a pak teprve budu hledat recept na netu na nějakou mňamku. Uvidíme co půjde a co bude vhodné.

Turistky překvapeně koukaly, co to nesu za plný pytlík a nevěřily vlastním očím, že se dá teď něco najít a navíc jedlého. To jsem tedy nevěděla, tak jsem řekla, že to jsou asi smrže, ale že se poradím ještě s mykologem a pak se teprve uvidí, jestli to půjde na talíř. Na to se mám moc ráda, abych to jen tak zkoušela. Pokud si nejsem jistá, nejím, i když je mi to líto, že musím některé houby vyhodit.

To se mi stalo loni. Našla jsem misku pečárek (žampionů) a nevěděla jsem ani, podle několika knih, zda to je zápašný, tedy nejedlý, vyvolávající zvracení, nebo ovčí vynikající. A tak jsem je dala na pánvičku, vonělo to, pak méně, a tak jsem váhala, jestli mi to voní nebo smrdí po karbolu, když tu vůni neznám. Nakonec letěly pro jistotu do koše, ach jo, ale udělala jsem dobře, Následně jsem se dozvěděla, že to byly opravdu ty zápašné a bylo by mi a rodině mého přítele, po nich pěkně blbě. A od té doby, co neznám, nemilosrdně nejím.

Fotografuji Canonem PowerShot A590. Houby většinou na makro, má stabilizátor obrazu, což je báječná věc, protože nejsou rozmazané nebo málokdy a baví mě teprve v počítači následně objevovat detaily na houbách. Můj zanedbávaný web je gina.dobrodruh.net Nebo na rajčeti: pesfilipek.rajce.idnes.cz/

.....

 

26 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Hanny | 31. března 2017 v 14:53 | Reagovat

Pěkný a to jak text, tak hlavně fotografie.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama