Koniklec luční, český 2012/nh

29. dubna 2012 v 22:00 | Něco, nebo někdo požírá koniklece jarní. Na této lokalitě jsou nadpřirozeně krásní |  - - koniklec luční
Koniklec luční v "likvidaci"...

V letošním roce se koniklecům moc nedařilo. Nejdříve přišlo nebývalé teplo, rostliny vyrazily. Následně je postihly přízemní mrazíky. A bylo vymalováno. Nepěkně dopadly květy i u konikleců otevřených i velkokvětých. Fotografové moc nadšení nebyli. Tak zase za rok...

Zajímavé je, že na této lokalitě, například oproti květům v Českém krase, jsou byliny nebývalé vysoké, veliké. Jsou to ale záhady kolem té přírody, že!?

Tak jako každoročně, i letos, jsme dorazili na naší oblíbenou destinaci konikleců lučních, českých. Již zdálky jsme viděli, jak ve větru plápolají nějaké fialové hadříky. Přistoupili jsme blíže a nestačili se divit. Mnohé květy, konikleců lučních, byly zabaleny do látky a podvázány provázkem. Naše nová profesionální botanička, živnostenský list, měla hned jasno. Výzkum.

Existuje taková malá potvůrka, bejlomorka koniklecová, muška to malinká a možná i zákeřná, která je potravně vázána na koniklec luční. Rostlinu potřebuje k životu, a tak koniklecům škodí. Jde to až tak daleko, že to může celou lokalitu chráněných bylin i ohrozit. O tomto problému se ví převelice málo a proto ten zájem ze strany odborníků.

Paní Renata Skalická, v rámci své diplomové práce, zde provádí průzkum. Snaží se zjistit, v jakém poměru je rostlina a muška. Už se nemůžeme dočkat jejího vyprávění. Žádá nás, abychom v žádném případě fialové pytlíčky neničili.


 

14 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama